"Фальшиві козаки": як окупанти дискредитують українську історичну спадщину на ТОТ сходу України
Окупанти активно формують мережу псевдоказацьких осередків на тимчасово захоплених територіях Луганщини та Донеччини. Основною метою таких утворень є посилення пропагандистського впливу на місцевих жителів та дискредитація української історичної спадщини. Водночас діяльність цього руху може стати ще одним методом примусової мобілізації. Детальніше про це розповість Східний Варіант далі у статті.
Згідно з даними Центру національного спротиву, росіяни активно створюють мережу псевдоказацьких осередків на тимчасово окупованих територіях сходу України в рамках так званого “всеросійського казацького руху”.
Цей процес курує росіянин Віталій Кузнєцов, якого російська пропаганда іменує “отаманом”. У вербуванні також бере участь російська церква.
“За задумом, осередки мають виконувати функції дружинників, зокрема патрулювати вулиці. Крім цього, їх створення має суто ідеологічний контекст на поширення наративу щодо казацького російського краю. Проте наразі учасників в осередках майже немає”, — пояснюють у Центрі національного спротиву (ЦНС).
Пропагандистські ЗМІ пишуть, що основні завдання так званого “всеросійського казацького руху” включають “виконання державної служби, виховання дітей у дусі патріотизму, збереження культурно-історичних традицій та зміцнення зв’язків з козацькими об’єднаннями за кордоном”.
Окупанти намагаються створити образ “нових козаків”, які виступають як захисники місцевих традицій і порядку. Для підтримки цього іміджу вони нібито вже доставили на тимчасово окуповані території 17 тисяч тонн продовольства, медикаментів та предметів першої потреби.
Спростування міфу про “нове козацтво”
Згідно з даними Інституту масової інформації, з 2013 року псевдоказацькі організації, контрольовані російськими спецслужбами, активно чинили тиск на українські медіа та активістів. Це стосувалося тих, хто підтримував Євромайдан у Луганську, Донецьку та Криму або ж проводив і висвітлював заходи, які не відповідали інтересам росії.
Наприклад, 9 грудня 2013 року в Луганську представники так званого “Донського казацтва” разом із чоловіками, одягненими у форму із символікою Партії регіонів, не допускали журналістів на Форум депутатів усіх рівнів, який проходив в “ЛТК-Арена”.
Вони заважали роботі знімальної групи EastKorr, а також журналісту й оператору одного з місцевих телеканалів, вимагаючи спеціального пропуску та називаючи журналістські посвідчення незаконними.
Ці дії демонструють їхню роль не як захисників традицій, а як інструменту тиску й контролю, використаного для пригнічення свободи слова та підтримки проросійських наративів.
За інформацією Центру національного спротиву, у своїх останніх “дослідженнях” ідеолог “русского міра” та експансіоніст Олексій Анпілогов стверджує, що саме завдяки “казацьким” організаціям на Донбасі вдалося підтримати російську окупацію.
Він також заявляє, що після початку так званої “сво” “казаки” змогли підсилити збройні сили держави агресора. Анпілогов вважає, що ці угруповання й далі можна використовувати для мобілізації в ряди російської армії.
Чи можуть псевдоказацькі осередки стати новим методом примусової мобілізації?
Наприкінці минулого року держдума росії ухвалила законопроєкт, що дозволяє включати так званих “казаків” до мобілізаційного резерву.
А вже у березні 2024 року міжнародний злочинець владімір путін підписав цей закон, що офіційно відкриває двері для використання “казацьких” організацій у складі російської армії.
Це означає, що “казацькі” осередки, які виступали здебільшого як інструмент пропаганди й соціального контролю, тепер можуть бути використані й для прямого набору людей на війну.
За даними Радіо Свобода, станом на кінець минулого року у бойових діях на боці росії в Донецькій і Луганській областях брали участь понад 20 тисяч “казаків”.
Крім того, окупанти продовжують приховувати примусову мобілізацію під виглядом “добровольчих батальйонів” (добробатів), які насправді є загонами найманців-контрактників. Наприклад, було створено так званий добровольчий батальйон “Донецьк”.
“Звичайно, що мешканців Донецьку в ньому не буде, набір проводять у краснодарському краї. Підпорядковується цей батальйон “казацькій бригаді “терек”, яка не має жодного відношення до козаків. Кремль вчергове використовує “казацтво” для паплюження історії України, аби провести аналогії з козацтвом”, — повідомили в Центрі національного спротиву.
***
Створення образу “нового козацтва” має на меті лише легітимізацію російської окупації та спробу нав’язати хибні історичні паралелі.
Проте насправді такі “казаки” є маріонетками, контрольованими з Москви, які служать виключно інтересам кремля. Вони не мають жодного відношення до справжнього козацтва й використовуються як інструмент для залякування, контролю та мобілізації місцевого населення на користь російської армії.