Боротьба за світло. Чому Славкурорт може залишитися в темряві
2 березня Слов'янський курорт в черговий раз хотіли відключити від електрики. Жителі та підприємці району зібралися разом з представниками РЕМ та санаторію для того, щоб прояснити ситуацію.
Відключити від електроживлення Слов'янський курорт ДТЕК в особі районних електричних мереж намагаються не вперше. У здравниці накопичився борг за електроенергію, але це ще не вся біда.
За словами директора Слов'янського РЕМ Віталія Колесника 2021 року санаторій не оформив договір з постачальником електроенергії.
«По суті санаторій зараз займається розкраданням електрики, оскільки у нього просто не оформлені документи на її постачання. Крім того, за 2020 рік санаторій використав електрики стільки, скільки використовує невеликий завод — це 500 тисяч кіловат-годин. Хоча по ідеї ніякі потужності там не працюють, максимум освітлення та обігрівачі в адміністративній будівлі. На що витрачено цю електрику — незрозуміло», — розповів Віталій Колесник.
Директор Слов'янського курорту Наталя Солоха підтвердила відсутність договору, але пустити представників РЕМ на територію підстанції відмовилася.
«Слов'янський РЕМ не є постачальником енергії. Тому не має права відключати. Що стосується боргів, то за останній час з підприємства Слов'янський курорт було знято 11 мільйонів гривень, частина грошей пішла і на рахунки ДТЕК. У нас є борги й по зарплатах і по податках, але після такого далеко не кожне підприємство може швидко відновитися. Тим більше що зараз санаторії не працюють і гроші брати нізвідки», — сказала Наталія Солоха.
Зустріч тривала близько двох годин і більше була схожа на перетягування каната, коли два опоненти словесно намагалися перетягнути протилежну сторону на свою територію.
Все б нічого, але проблема в тому, що від однієї й тієї ж підстанції живляться електрикою не тільки санаторії самого Славкурорту, а й кілька кварталів житлової забудови.
А це більше тисячі осіб. Крім того, від цієї ж підстанції беруть електрику комунальні підприємства Водопониження і Слов'янське тролейбусне депо.
«Проблеми з відключенням у нас вже третій рік. З 2019 року, коли Слов'янський курорт заборгував за електрику ДТЕК», — розповідає квартальний одного з кварталів району Славкурорту Петро Ковалевський.
Він зазначає, що це не єдина проблема:
«Навіть якщо є електрика, то напруга постійно плаває, то 160 вольтів, то 260. У багатьох тут стоять відсікачі підвищеної напруги після того, як погоріла техніка через різке підвищення напруги кілька років тому».
І найголовніше, що люди, які стали заручниками ситуації, справно платять за електрику і боргів не мають. Але оплату здійснюють не безпосередньо ДТЕК, а тому, від кого йде живлення до їх мереж. Тобто Слов'янському курорту. Куди діваються ці гроші директор Славкурорту сказати не змогла.
У 2019, коли почалися систематичні відключення санаторію і відповідно житлових будинків мешканці району Славкурорт навіть перекривали трасу Харків–Довжанське для того, щоб влада звернула увагу на їхню проблему. Тоді відключень вдалося уникнути. Але зараз інша ситуація, зараз крім боргів підприємство Слов'янський курорт просто не оформило договірні відносини з постачальником.
«Якщо потрібно, ми знову вийдемо на трасу. Тому що сидіти без електрики ми не можемо. Адже боргів у нас немає. Ми зараз є заручниками ситуації й ні на що не можемо вплинути бюрократичним шляхом. Тільки залученням громадської уваги», — говорить жителька курорту Любов Ушкало.
Як розповів міський голова Вадим Лях, єдине розв’язання цієї ситуації — передача енергорозподільчої підстанції з підпорядкування Слов'янського курорту в підпорядкування міста. Але ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», яка орендує санаторії, вперто не бажає цього зробити.
Зараз ситуація зависла в повітрі. Можливо щось зміниться 2024 року, коли термін оренди Слов'янського курорту «Укрпрофоздоровницею» закінчиться. А поки через недбайливого орендаря страждають звичайні люди.
«Що для мене важливо. Якщо відключать електроенергію, ну постоїть наше “Водопониження” без світла, це терпимо. Мене більше хвилює тролейбусне управління і жителі.
Зараз мінусова погода, котли в будинках відключаться і це буде вже турбота РЕМ, як чинити людям в даній ситуації.
Тому для мене важливим є питання в якому контексті відбуватиметься далі спілкування. Якщо курорт не хоче пускати РЕМ, він повинен дати документи, що підтверджують, що в найближчому майбутньому договір буде укладено. І взагалі потрібно сісти за стіл і домовитися», — вважає мер Слов'янська.