Усе включено: в готелях Маріуполя та Приазов'я сортуватимуть сміття
Всього за кілька місяців сортування 50 тонн сміття відправляться на перероблювання замість полігону. У чому вигода — читайте в нашому матеріалі
У Маріуполі громадська організація «Еко Гурт» запропонувала готелям сортувати сміття і вони охоче на це погодилися.
«Східний варіант» дізнався, чому це вигідно для готельного бізнесу і як це допоможе зберегти природу.
Попит був — з'явилася пропозиція
«Еко Гурт» вже кілька років просуває екологічні ініціативи в Маріуполі. Цього року вони реалізують великий проєкт «Море без сміття».
«Місія нашої організації — боротися за екосвідомість. І Азовське узбережжя ми теж дуже хочемо зберегти від сміття. Тому наші проєкти пов'язані темою моря», — каже керівниця ГО« Еко Гурт» Анна Чебан.
Наприкінці жовтня разом з однодумцями з громадської організації вона провела ековиставку картин маріупольських пейзажів, зроблених з пластикових кришок.
Наступного року вони планують встановити на міських пляжах Маріуполя скульптури риб для збору пластикових пляшок.
Водночас за словами Анни, від представників готельного бізнесу, власників великих баз відпочинку, готелів і мініготелів завжди був запит на вивезення відсортованого сміття. І для багатьох збереження екології — зовсім не вирішальний фактор.
«У літній сезон в готелях біля моря багато відпочивальників. Залишається багато відходів, придатних для вторинного перероблювання — ПЕТ-пляшки, скляні пляшки, бляшані банки й так далі. Для підприємств ціна за вивезення сміття більша, ніж для нас, жителів багатоквартирних будинків. Крім того, для нас не має значення, скільки сміття ми виробимо, це не впливає на ціну. А ось для готельного бізнесу тариф розраховується з загальної ваги сміття. Тому їм вигідно сортувати сміття і здавати його на перероблювання», — розповідає принцип Анна.
Водночас за словами Анни, в Маріуполі у великих готелях вже є запит від постояльців готелів в тому, щоб їх місце перебування займалося сортуванням.
«Коли ми в одному з готелів розповіли про свою ідею на ресепшені, дівчина, що сиділа в холі, сказала, що це дуже гарна ідея. І що якби в тому готелі були роздільні баки, вона б свою ПЕТ-пляшку викинула в потрібний бак. Так ми зрозуміли, що питання дозріло», — пояснює Анна.
З готелів — на перероблювання
Учасники організації «Еко Гурт» провели серію зустрічей з готелями Маріуполя і найближчих курортних селищ. Спочатку планувалося провести проєкт влітку, щоб потрапити в гарячий морський сезон, але терміни зрушилися через пандемію.
Проєкт вдалося переформатувати під готелі, які працюють цілий рік. Тепер в проєкті бере участь 20 баз відпочинку, хостелів і готелів.
Тренерка проєкту Валентина Абалмасова, яка сама вже кілька років сортує сміття, проводила кілька тренінгів для ОСББ з сортування. Вона також роз'яснювала принципи роздільного збору сміття для готельєрів — баки якого обсягу краще вибрати, як зберігати більше вторсировини, як складати сміття, які відходи можна змішувати тощо.
«Ми провели аудит, “попорпалися в смітті”, щоб зрозуміти, яких відходів у них багато і як швидко він накопичується, щоб кожному дати індивідуальні поради. Великим готелям Маріуполя потрібні баки відразу на 1100 літрів, а маленьким хостелам досить трьох 20-літрових баків», — розповідає Анна Чебан.
У готелях сміття розділятимуть на чотири фракції — пластик, скло, папір, метал. У «Еко Гурті» припускають, що за три місяці сортування 20 готелів зможуть зібрати 50 тонн вторсировини.
Куди буде діватиметься відсортоване сміття?
У Маріуполі є комплекс, де ведуть бізнес підприємці-переробники. Вони переробляють відходи в сировину та відправляють її для подальшого виробництва.
Разом вони займаються закупівлею сировини та ділять всі витрати. Ініціатива називається «Кластер переробників».
Готелі вже готові
Деякі готелі на Азовському узбережжі вже кілька років займаються сортуванням сміття.
Анна Федай, власниця приватної бази відпочинку «Три дельфіни» в Мелекіному, каже, що на її базі вже три сезони поспіль стоять баки для пластикових пляшок.
«Відпочивальники самі викидають пластик в спеціальний бак, а решту сміття в інший бак. Звичайно, іноді зустрічається й інше сміття серед пластика, але не так багато. Люди самі прекрасно все розуміють», — запевняє Анна.
Відсортований пластик вона віддає знайомим під їхні потреби, але з нового курортного сезону планує розширити сортування, як запропонували в «Еко Гурті». Тепер Анні необхідно збирати мінімум 200 кілограмів пластику, щоб за ними приїжджав водій. Така вага економічно обґрунтована.
«У мене є приміщення для зберігання такого обсягу, але для когось це може бути невигідно. Загалом під час сезону відпочинку машина приїжджала забирати сміття три рази на тиждень. Після вихідних його завжди накопичувалося дуже багато», — каже Анна.
Зараз «Еко Гурт» проводить челлендж для готелів і хостелів, щоб мотивувати їх до сортування. Те готельне підприємство, яке здасть на перероблювання більше сміття і підтвердить це документом, отримає в подарунок баки для сортування. Підсумки челенджу з сортування підіб’ють в кінці листопада.
Свій проєкт вони реалізують в рамках Програми ООН з відновлення і побудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. «Еко Гурт» отримав фінансування в розмірі 400 000 гривень на реалізацію свого проєкту.