Як зустріти Новий рік екологічно? Поради активістки зі Слов'янська
Кілограми пластикового пакування, штучні ялинки, непотрібні подарунки та купа зіпсованої їжі. Які наслідки Нового року для екології і як провести свята без шкоди для природи?
Новий рік один з найтрагічніших для екології свят. В цей час прилавки магазинів переповнені подарунковими коробками, пакувальним папером, мішурою та іншими дрібничками.
«ВВ» поговорив з менеджеркою з екологічних проєктів громадського простору «Друкарня» Капіталіною Пасіковою і дізнався кілька порад, які допоможуть підготувати нешкідливе для навколишнього середовища свято.
Ялинка: жива чи штучна?
На перший погляд здається, що набагато екологічніше, на благо нашим лісам, купити штучну ялинку. Частково це правда, але тільки за умови, що вона прослужить вам мінімум 7-10 років.
Насправді матеріал, з якого виготовляють ялинки, і сам процес виробництва набагато негативніше впливають на навколишнє середовище. Вони мають високий вуглецевий слід, адже їх виробляють з нафтопродуктів, композиційних видів пластику.
Після того як штучна ялинка віджила своє, її потрібно здати на утилізацію. Але, як каже Капітоліна, це досить складно зробити та, швидше за все, ялинка буде просто викинута на звалище. До речі, продовжити життя штучному дереву можна помінявшись з друзями або родичами, або купити ялинку секонд-хенд.
Жива ялинка екологічна тільки в тому випадку, якщо вона вирощена в розпліднику або легально заготовлена в лісі. Якщо ваше дерево було зрубано приватною особою уздовж дороги — своєю покупкою ви заохотите руйнування лісових екосистем.
Рішення: як правило, новорічні ялини спеціально вирощують на плантаціях або в місцях, де нормальний ліс рости не може (наприклад, на просіках під магістральними лініями електропередачі).
Новорічні ялини потрібно купувати тільки в організаціях: в лісництвах, на організованих ялинкових базарах, в магазинах. Водночас не варто забувати про відповідні документи на заготівлю і провезення. Якщо ви купуєте ялинку у компанії, яка безпосередньо здійснила заготовлення, то у неї повинен бути договір оренди ділянки лісу або договір купівлі-продажу лісових насаджень. Тоді є підтвердження, що заготовлення ялин контролюють органи управління лісами.
«Живі ялинки теж відрізняються. Багато хто їх вирубує в лісі, деякі купують легально або нелегально. Ялинка росла, виснажувала ґрунт, ми її просто зрубали й просто викинемо. Швидше за все її викинуть не перегнивати, не на перероблювання, а її викинуть на смітник. Вона змішається зі сміттям, це не екологічний метод. Якщо люди вирішили придбати живу ялинку, то її повинні потім здати на утилізацію. По-перше, їх не вивозять, тому що це великогабаритне сміття. Вони дуже довго лежать і ми все це спостерігаємо. По-друге, вона не повинна змішуватися зі сміттям, це органічні відходи й вона повинна потрапити на перероблювання. Можна її якось дрібно подробити, покласти або прикопати, щоб вона перегнивала.
Найгуманніший спосіб — це ялинка в горщику. Такі навіть дають напрокат, але точної інформації чи є подібна послуга в Слов'янську немає. Або можна купити й потім десь посадити, це практикується з кожним роком більше і більше.
Економніше купити ялинку в лісництві.
У нас ялинки не утилізують, але є дробильна, яка переїжджає з місця на місце. Можна їм зателефонувати й вони заберуть», — радить Капітоліна.
Ялинка з підручних матеріалів
Найекологічніший варіант — обійтися без ялинки.
На заміну їй може прийти що завгодно, головне проявити творчість. Використовуйте те, що вже є у вас вдома і стало непотрібним.
Але, вибираючи цей спосіб, майте на увазі, що якщо ви склеїти кілька різних матеріалів, то така ялинку не можна буде віддати на перероблювання.
Тому або спочатку використовуйте такий дизайн, щоб ялинка розбиралася і деталі сортувалися для перероблювання, або створюйте ялинку на довгі роки, щоб ваша саморобка не втратила цінність і нею можна було користуватися багато років і дарувати іншим.
Що приготувати і як подати?
Під час новорічних свят збільшується використання одноразового посуду, споживання м'ясних продуктів і викидається багато зіпсованої їжі.
Як розв'язати проблему? Почніть з планування та адекватного аналізу власних сил. Подумайте, чому ви хочете використовувати одноразові прилади? Може, ви зможете запланувати перегляд фільму 1 січня і миття посуду і вторсировини? Якщо одноразовості у вашому будинку не уникнути, то вибирайте такі види пакування, які можна переробити.
Під час закупівлі на святковий стіл підтримайте місцевих: фермери та дрібні господарства набагато економніше використовують воду та енергію, ніж великі корпорації. Крім того, продукти місцевих виробників не привозять здалеку, а значить, транспортування не призведе до зайвих шкідливих викидів в атмосферу.
Не викидайте те, що залишилося після застілля. Викидати продукти — значить витрачати даремно воду та енергію. Поділіться з сусідами або друзями, приготуйте щось із залишків, запросіть гостей.
Про важливість зниження кількості м'яса в раціоні пише і ВООЗ, і ООН, і багато вчених. Тваринництво має одне з найбільш руйнівних впливів на клімат та екосистеми.
«З приводу їжі, треба все дуже чітко розрахувати, щоб не було харчових відходів. ⅓ відходів — це харчові, і цього можна уникнути. Якщо є тварини, то можна тварин нагодувати, якщо це нормальна, чи не шкідлива для них їжа. Або розрахувати все чітко, щоб нічого не пропадало. Овочі, фрукти в компост», — пояснює активістка.
Читайте також: Як зустріти Новий рік екологічно? Поради активістки зі Слов'янська
Подарунки та їх упаковка
«Важливий момент — пакування подарунків. Зараз дуже багато класних пакувань саме з паперу. Папір теж не найбільш екологічний спосіб, але це набагато краще, ніж пластикове або целофанове пакування, або святкові пакети. Велике прохання на свято відмовитися від пластикових пакетів. Я вже багато років використовую тільки папір, можна взяти мотузку, вона теж досить екологічна. Примотати гілочку маленьку або якусь цукерку, щоб обійтися без пластикових стрічок і обгорток.
З приводу закупівель. Коли я йду на закупи перед святом, я беру всі свої екоторбинки, які у мене є. Також судочки й контейнери, прошу продавців туди класти мені продукти: щось дрібне розсипне, або м'ясо. Завжди з собою рюкзак, екосумки, щоб не купувати пакет ні в якому разі», — каже активістка.
Вона підкреслила, що дуже важливо НЕ дарувати своїм друзям і родичам непотрібні речі тільки заради подарунка.
«Бажано до подарунків підходити усвідомлено, подумати що людині реально потрібно, що йому буде корисно, щоб воно не валялося просто так без діла і його не викинули на смітник. Якщо це діти, то зараз дуже багато крутих екоіграшок, які зроблені з дерева або картону, вони зараз мають попит і популярність. Якщо це дорослі, теж потрібно дарувати щось практичне. Корисний подарунок теж може принести багато класних емоцій, а по-друге, він не буде валятися і люди будуть ним користуватися.
З екоідей для подарунків: можна подарувати екочашку, термочашку, багаторазову пляшку для води, особливо це буде актуально для людей, що займаються спортом.
Не варто купувати речі з зайвим декором. Ми всі любимо паєтки, але вони зроблені з пластику і потрібно про це пам'ятати. Якщо тканина ще якось буде розкладатися, якщо вона не суперсинтетична, то паєтки — це пластик. Велике прохання до людей відмовитися від шиммерів, від всяких блискучих тіней, від усіх блискіток.
Дуже популярна штука хлопавки. Вони теж набиті блискітками, маленькими обрізками від пакетиків, золотистими та сріблястими крихтами. Раніше в СРСР хлопавки були з паперовими конфетті, а зараз все целофанове. Люди часто запускають їх на вулиці й це все потрапляє в землю.
Краще усвідомлено підійти до вибору одягу, щоб це була сукня або костюм не на один раз, а щоб ви потім могли це носити.
Феєрверки та салюти потрібно вибирати з паперу. Пам'ятаємо, що феєрверки, що палають, забруднюють повітря. Якщо дуже хочеться, то потрібно вибирати щось в паперовому пакованні, не в пластиці. Не брати хлопавки з блискітками целофановими, вибирати щось більш екологічне. Звичайно варто пам'ятати, що феєрверки та петарди дуже сильно лякають тварин як домашніх, так і диких. Це дуже сильно позначається на їхній психіці, і так ми їм робимо дуже погано.
Купуйте гірлянди не на батарейках. Днями побачила ідеальну гірлянду графітового кольору, яка ідеально підійшла б до моєї ялинки, але я її не купила, бо вона була на батарейках. Батарейки в Україні ніде не утилізуються, вони дуже отруйні, дуже сильно отруюють землю і їх ні в якому разі не можна викидати. Краще купити ту гірлянду, яка працює від розетки. Або використовувати акумулятори.
Зараз багато хто купує пластикові сніжинки. Вони супер дешеві, тому що їх роблять в країнах третього світу. Набагато краще якщо ви зі своєю дитиною зробите таку традицію вирізати сніжинки з паперу. Плюс це дуже екологічно», — радить Капітоліна.