Доступний парк у Слов'янську. Як реалізується унікальний проєкт
На Донеччині з'явиться перший парк, створений за принципами доступності. Як виглядатиме сквер «Мрія» після глобальної трансформації та що для цього потрібно – дізнався «Східний Варіант»
Доступний парк у сучасних реаліях – це місце, де комфортно відпочивати всім без винятку людям. Такий простір може стати центром культурного життя, творчості та соціалізації для людей різного віку та інтересів, різних фізичних можливостей.
Ще кілька років тому територія, де зараз члени благодійного фонду «Слов'янська Мрія» розвивають доступний простір, була звичайною пусткою. Але все змінилося у 2014, коли група волонтерів вирішила розчистити заросле та засмічене місце.
«Дивлячись на сквер зараз, важко уявити, яким він був у 2014 році. У вільний час ми приходили та розчищали простір. Приходили люди, щоб допомогти. Це надало сил. Ідея була не просто розчистити сквер, а документально його оформити. Для цього потрібно було створити організацію, яка і була створена у 2015 році», – розповідає менеджерка проєкту Світлана Коваленко.
Такою організацією став фонд «Слов'янська Мрія». Завдяки тому, що громадська ініціатива здобула юридичну основу, активісти отримали можливість співпрацювати з міською владою.
Це, своєю чергою, призвело до офіційного оформлення скверу і передачі його на баланс місту.
Тим часом члени благодійного фонду продовжували облагороджувати територію своїми силами. Їх підтримали й місцеві підприємці.
«Коли у сквері вже з'явилися доріжки та квітники, то виникла ідея поставити там дитячий майданчик, щоб було зручно відпочивати молодим сім'ям разом», – згадує Світлана Коваленко.
Так у сквері з'явилося спортивне містечко, алея для закоханих та перший інклюзивний дитячий майданчик. Але це був лише початок перед глобальною трансформацією простору.
Підтримка USAID
Можливість зробити прорив у організації скверу з'явилася, коли активістки з благодійного фонду розпочали співпрацю з USAID щодо проєкту створення на базі скверу «Мрія» доступного парку.
Примітно те, що проєкт має бути здійснений за фінансової підтримки як американського фонду, так і міської адміністрації. USAID профінансувало роботу дизайнера та навчання учасників проєкту. А закупівлю будматеріалів та оплату робіт бере на себе міська влада.
«Фінансування від USAID стосувалося безпосередньо роботи з громадськістю, проведення заходів та залучення людей взагалі у формат даного простору. Другий блок у цьому гранті стосувався безпосередньо проведення промокампанії, розвитку самого фонду. Навчання його членів, зміни статуту, відкриття необхідних рахунків», – розповідає менеджер із запровадження проєктів проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» Іван Мукомел.
Фінансування також передбачало навчальний візит до Вінниці, щоб члени фонду змогли побачити, як працюють в інклюзивних групах, як працювати з людьми з обмеженими можливостями. Грант для всього цього склав близько 1,5 мільйона гривень.
«Ми робили ребрендинг, допомогали стати більш впізнаваними. Наразі допомагаємо проводити фандрайзингову кампанію для збору коштів на діяльність «Слов'янської мрії», – доповнив Іван Мукомел.
Завдяки підтримці USAID члени благодійного фонду провели 96 активностей, у яких брали участь понад 1000 осіб.
«Ці заходи були спрямовані на те, щоб привернути увагу до ідеї створення доступного простору на площі Мрія. Це були майстер-класи, прибирання скверу та багато іншого», – пояснила менеджерка проєкту Світлана Коваленко.
Зараз триває фіналізація розробки концепції проєкту. Після цього розпочнеться період відповідальності міської влади Слов'янська. Як кажуть учасники проєкту, цей етап має стартувати у січні наступного року. Він передбачає створення проєктно-кошторисної документації. Тільки після цього можна буде говорити про загальну вартість будівництва.
«До цього ні ми, ні міська рада не можемо знати всю суму. Тобто зараз йде перший етап – це проєктно-кошторисна документація та дизайн, як це все має бути. А далі, якщо місто зрозуміє, що може виділяти фінансування на поетапну реалізацію чи ще якось, то USAID готовий допомагати у закупівлі обладнання для цього парку», – підсумував Іван Мукомел.
Дизайн американського фахівця
Окремою «фішкою» ініціативи, яку здійснюють активісти зі Слов'янська, є те, що дизайн для майбутнього парку виконаний відомим американським дизайнером Майклом Аббаті. Його послуги також оплатили USAID.
На онлайн-конференції, яка пройшла 7 грудня, дизайнер представив свою розробку.
«Ключовою ідеєю цього парку є те, що цей парк буде доступним для всіх, але він не виглядатиме так, начебто він побудований спеціально для людей з інвалідністю.
У парку передбачено різноманітні зони, як ігрові для дітей, так і для дорослих», — прокоментував Майкл Аббаті.
На ролику, показаному під час конференції, дизайнер показав різні локації майбутнього парку.
«В ігровій зоні для дітей від 5 до 12 років буде створено локацію “Гора Радість”. Це пагорб, на який можуть на візках заїхати діти та дорослі з інвалідністю та спуститися на рівну поверхню. Окрім гірки, тут будуть обладнані гойдалки, каруселі та комплекс для активних ігор. Крім того, у планах створити у сквері природну ігрову зону “Ліс”, місце тиші — “Таємний сад відчуттів”, а ще обладнати художню алею вздовж тротуару, де будуть представлені артоб'єкти», — розповів дизайнер.
Як створити доступний парк у своєму місті?
В Україні поки що небагато міст, які можуть похвалитися парками, створеними за принципами доступності. Або відповідно до універсального дизайну.
Універсальний дизайн – стратегія, спрямована на те, щоб проєктування та складові будь-якого простору були однаково доступними або зрозумілими всім і відповідали вимогам спільного використання. Включно з об'єктами, комунікаціями, послугами.
Універсальний дизайн в архітектурі, наданні послуг чи інформації у розробці сучасних технологій максимально враховує 5 основних принципів:
- Рівність та доступність використання;
- Гнучкість використання;
- Простота та інтуїтивність використання;
- Доступно викладена інформація;
- Невеликі фізичні зусилля.
Створити такий парк можна на основі вже дійсного або почати з нуля, як вчинили активісти зі Слов'янська.
Які кроки вони пройшли?
- Знайти місце, де можна створити парк (занедбаний сквер, пустир);
- Дізнатися про його статус – це приватна чи комунальна власність. На чиєму балансі знаходиться (це можна дізнатися у міськраді в Кадастровому відділі)
- Створити ініціативну групу, волонтерів, які займатимуться діяльністю за всіма напрямками: прибирання території, піар-кампанія, ходіння по кабінетах. Не зайвим у команді буде юрист;
- Регулярне проведення опитувань, відправлення запитів до міськради, проведення суботників та флешмобів для залучення уваги та допомоги, як громадськості, так і влади;
- Якщо планується передавати сквер під юрисдикцію міста, необхідно створити юридичну особу – громадську організацію чи благодійний фонд;
І це лише перший етап роботи. Наступний етап – пошук фінансування для розробки проєкту та подальшого будівництва.
Для цього існують міжнародні організації, які здійснюють гуманітарну діяльність на сході України. Зокрема USAID.
Створення таких глобальних проєктів як доступний парк «Мрія» у Слов'янську – це безпрецедентний приклад для регіону. Щоб здійснити це, знадобилося багато часу та зусиль десятків людей. Але вже скоро можна буде побачити результат на власні очі.
Як кажуть учасники проєкту, це складно, але можливо зробити в будь-якому місті країни.
Читайте більше: Мріяти варто! Як волонтерки роблять Слов’янськ краще