Чекаємо своїх: яку допомогу українці можуть отримати після виїзду з ТОТ
Після виїзду з тимчасово окупованих територій українці та українки можуть розраховувати на ряд підтримки та допомоги для успішної адаптації у новому місці проживання. Де шукати житло? Як відновити документи? На які виплати розраховувати та як знайти роботу? Про це детальніше розповість Східний Варіант далі у статті.
Один із головних наративів, яким оперують російські пропагандисти, — це спроба дискредитувати українську владу в очах своїх громадян, зокрема тих, хто виїжджає з тимчасово окупованих територій. Загарбники намагаються зруйнувати віру українців та українок в те, що вони можуть знайти безпеку та підтримку у власній країні.
Проте насправді, Україна активно працює над тим, щоб забезпечити своїм громадянам усі можливості для успішної адаптації та реінтеграції на новому місці.
Східний Варіант дослідив цю тему та поділиться корисними порадами й контактами, куди можна звернутися за допомогою з приводу відновлення документів, пошуку житла, роботи тощо.
Де знайти житло?
Після виїзду з тимчасово окупованих територій люди мають можливість безплатно проживати у спеціально організованих місцях тимчасового прихистку (МТП), модульних містечках, гуртожитках та волонтерських шелтерах.
На сайті Міністерства реінтеграції України доступний узагальнений перелік таких помешкань, затверджений Наказом від 6 грудня 2023 року № 343 «Про узагальнений перелік місць тимчасового проживання».
Отримати сприяння з тимчасовим поселенням і консультаційну підтримку можна звернувшись до Мінреінтеграції за номерами телефонів:
- (096) 058-84-10 (Viber),
- (096) 058-83-76 (WhatsApp, Telegram),
- гаряча лінія: 15-48.
За даними Міністерства реінтеграції України, кількість місць тимчасового проживання для внутрішніх переселенців продовжує зростати, що стає позитивним сигналом для тих, хто потребує допомоги та підтримки. Наразі загальна кількість місць тимчасового проживання (МТП) становить 1038 об’єктів.
Їхня кількість збільшилася у таких областях:
- Дніпропетровській – 68,
- Івано-Франківській – 12,
- Тернопільській – 8,
- Харківській – 5,
- Закарпатській – 4,
- Сумській – 1,
- Черкаській – 1.
Загалом кількість ліжко-місць для внутрішніх переселенців зросла на 4493 одиниці. Станом на 11 квітня 2024 року вільними були 20 752 ліжко-місця.
Також, люди, які прибувають до Харкова, можуть залишитися у шелтері партнерського фонду волонтерської організації “Helping to Leave” “Шлях України”, терміном до 1 місяця.
Своєю чергою “Helping to Leave” допомагає в ньому питаннями реінтеграції: від медичної допомоги, психологічної підтримки до пошуку роботи та відновлення потрібних документів.
Важливо зауважити, що волонтери, адміністрація місць тимчасових прихистків та місцеві громади спільно допомагають людям з пошуком постійного житла. Координаторка з евакуації з Сумського гуманітарного коридору та з Харківського ДОТ Олена Губанова зазначила в коментарі Східному Варіанту, що не було випадків, коли людину просто вигнали на вулицю, чи їй не було де жити. Варіанти є завжди.
Крім цього, люди можуть самостійно звернутися до державних ініціатив з питання пошуку житла. Нижче перераховані деякі з них:
✅ «Прихисток» – допомагає знайти тимчасове житло або надати помешкання для ВПО.
Посилання на сайт.
Посилання на групу координації ініціативи.
✅ «Допомагай» – допомагає знайти тимчасове житло або надати помешкання для ВПО.
Посилання на сайт.
Телефон ініціативи: 080 03 32 238.
✅ «Там, де вас чекають» – спільна ініціатива Офісу Президента України та «Укрзалізниці». На сайті ініціативи можна знайти житло та отримати гуманітарну допомогу в межах усієї країни. На вокзалах Києва, Харкова, Одеси, Запоріжжя та Лозової працівники «Укрзалізниці» реєструють у системі громадян, які евакуюються, і допомагають із поселенням.
Посилання на сайт.
✅ Контакт-центри з питань розміщення тимчасово евакуйованих – діють у 15 регіонах: Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області. Посилання на список.
Соціальні виплати
Щомісячні виплати для ВПО можуть отримати люди, які вимушено покинули домівки, але перебувають в Україні. 2000 грн для дорослого, 3000 грн для людей з інвалідністю та дітей.
Алгоритм оформлення виплат (ВПО) через додаток “Дія”:
- Оновіть застосунок Дія та авторизуйтесь.
- Надішліть заявку на отримання статусу ВПО.
- Натисніть “Хочу отримувати допомогу”.
- Виберіть картку єПідтримка для зарахування коштів. Якщо у вас немає такої картки — оформіть її.
Алгоритм оформлення виплат (ВПО) офлайн:
- Зверніться до ЦНАПу, органу соцзахисту населення або до представників місцевої влади.
- Візьміть з собою документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Точний перелік документів для отримання статусу уточнюйте в ЦНАПі, до якого збираєтесь.
- Якщо в паспорті немає даних про реєстрацію місця проживання в одному з відповідних регіонів, то візьміть із собою будь-який документ, що підтверджує це: військовий квиток, трудову книжку, право власності на майно тощо.
Крім цього, українці та українки, що евакуюються з тимчасово окупованих територій через КПП «Колотилівка — Покровка», мають можливість отримати грошові виплати від Міжнародної організації з міграції (МОМ) у розмірі 10 800 гривень одноразово.
Процедура реєстрації на отримання виплат проводиться у волонтерському центрі в місті Суми після перевірки необхідних документів. Грошові виплати будуть здійснені на банківську картку, або їх можна отримати готівкою у банку за допомогою смс-повідомлення, яке прийде на номер телефону через півтора-два місяці.
Якщо в людини немає українського номера, волонтери нададуть сім-карту з безплатними хвилинами та інтернетом.
Важливо зазначити, що навіть якщо у людини немає чинного українського паспорта, вона все одно має право зареєструватися на отримання виплат. У такому випадку можна отримати грошову допомогу у відділенні банку за допомогою довідки про подання документів для оформлення паспорта громадянина України.
Також, всі пасажири безплатних евакуаційних маршрутів з міста Суми мають право на одноразову грошову допомогу у вигляду кешу (готівки) від МОМ у розмірі 3600 гривень на кожну особу.
Ці кошти можна отримати на залізничному вокзалі після прибуття або у відповідному відділенні АТ “Укрпошта” у Києві, Харкові, Полтаві або у Дніпрі. Волонтери допомагають з координацією цього питання під час реєстрації на безплатні рейси з міста Суми.
Водночас, якщо людина перетнула кордон у місті Суми та самостійно поїхала далі, а не офіційно затвердженим евакуаційним маршрутом, вона вже не зможе отримати кошти.
Як відновити українські документи?
Якщо особа не має українського паспорта, їй потрібно спершу звернутися із заявою про втрату документа до поліції та отримати від правоохоронців витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Надалі, для оформлення нового документа, особі необхідно особисто прийти до однієї з трьох установ:
- у підрозділ ДМС України;
- у центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- у центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс».
Рішення щодо оформлення документа або про відмову в його оформленні приймається за результатами ідентифікації та перевірки належності особи до громадянства України.
Як проводиться ідентифікація?
Основним способом ідентифікації є отримання даних про особу з Єдиного державного демографічного реєстра, куди внесено інформацію про всіх осіб, яким оформлювалися нові ID-паспорти.
Якщо до оформлення документів подається внутрішній паспорт-книжечка зразка 1994 року, ідентифікація проводиться за даними про особу, які зберігаються на паперових носіях у картотеках територіального підрозділу Державної міграційної служби України (ДМС), яким видавався паспорт.
Враховуючи той факт, що доступу до картотек Луганської та Донецької областей може не бути, так як вони перебувають в зоні тимчасової окупації, ідентифікація буде проведена за інформацією з державних та єдиних реєстрів, інших баз, власність яких належить державі або організаціям.
Державна міграційна служба України (ДМС) направляє запити для отримання інформації, включаючи фотографії, щоб ідентифікувати особу, враховуючи всю надану заявником інформацію.
Проте процедура ідентифікації особи, необхідна для виготовлення паспорта, може займати до двох місяців.
Міністерство реінтеграції повідомляє, що на період оформлення документів, українцям надається комплексна допомога з розміщенням у місцях тимчасового проживання, юридичне консультування, гуманітарна тощо. Зокрема:
📌 Товариство Червоного Хреста України (для осіб, які перебуватимуть у місцях тимчасового проживання) надає безоплатну допомогу:
- продуктові набори;
- забезпечення побуту;
- спальні набори;
- предмети особистої гігієни;
- кухонні набори.
Гаряча лінія: 0 800 332 656
📌 Правова допомога. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців надає
безоплатну допомогу:
- юридичне консультування та супровід;
- покриття витрат на виготовлення документів;
- покриття витрат на судовий супровід.
Супровід щодо отримання відповідного виду допомоги здійснюється через Благодійний фонд «Право на захист».
Контактні телефони: (068) 507-50-90, (099) 507-50-90, (093) 507-50-90.
📌 Допомога в забезпеченні побуту, гуманітарна допомога, психологічна підтримка.
Міжнародна організація з міграції (МОМ) надає безоплатну допомогу:
- юридична допомога з відновлення документів;
- консультаційна підтримка;
- психологічна допомога;
- продукти харчування, предмети особистої гігієни та одяг;
- медична допомога;
- професійні курси.
Гаряча лінія: 0 800 215 015
Пошук роботи та ваучери на навчання
Першим кроком для тих, хто шукає роботу або прагне змінити свою професійну кар'єру, є звернення до Центрів зайнятості. Вони не лише допомагають у пошуку вакансій, а й можуть надати ваучер на перекваліфікацію.
Для отримання ваучера потрібно подати заяву та відповідний пакет документів (паспорт громадянина України, РНОКПП, довідка ВПО, документ про освіту тощо).
Також можна заповнити попередню заявку на отримання ваучера на навчання за посиланням. Фахівці Центру якнайшвидше зв'яжуться з вами, допоможуть обрати заклад освіти та нададуть вичерпні відповіді на ваші питання.
Які послуги надає служба зайнятості для внутрішньо переміщених осіб?
✅ Забезпечує допомогу у пошуку роботи.
Фахівці служби зайнятості враховують освіту, досвід і побажання кожної людини при підборі вакансій. Для отримання допомоги необхідно звернутися до найближчого Центру зайнятості або зареєструватися як безробітний через Портал Дія.
Важливо: допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання людині відповідного статусу. Поки діє воєнний стан тривалість допомоги не може перевищувати 90 календарних днів. Втім особи передпенсійного віку (за рік до настання права на пенсію) можуть розраховувати на виплату такої допомоги до 360 календарних днів.
✅ Організовує професійне навчання. Служба зайнятості пропонує навчання у навчальних закладах за понад 95 робітничими професіями та близько 400 освітніми програмами безробітним. Після успішного закінчення навчання слухачам видається документ про присвоєння кваліфікації.
✅ Ваучер на навчання. Це дозволяє безоплатно підвищити кваліфікацію або отримати нову професію.
✅ Отримання грантів для започаткування або розвитку бізнесу. Передусім, мова йде про грантовий проєкт “Власна справа”, що дає можливість отримати від 50 до 250 тис. грн на втілення своєї підприємницької мрії.
Подати заявку на участь у грантових програмах разом із бізнес-планом можна через Портал Дія.
Крім цього, створено новий інформаційний ресурс для внутрішніх переселенців (ВПО), де зібрана інформація про послуги недержавних та громадських організацій по всій Україні. Це включає підтримку у працевлаштуванні, психологічну та юридичну консультації, гуманітарну допомогу та відновлення документів.
Ознайомитися з переліком послуг та контактами організацій можна перейшовши за посиланням та обравши розділ ВПО. Інформація постійно оновлюється.
Поради та корисні контакти
✅ Громадська організація “Helping to Leave” пропонує таку допомогу:
- Безоплатна евакуація з тимчасово окупованих територій.
- Організація безоплатної евакуації з міста Суми до міста Харків з подальшим тимчасовим або постійним розміщенням. Також допомагає дістатися з пункту Доманове до міста Ковель, та купує за необхідності для всіх квитки для подальшого шляху по України.
- Оплата транспорту з Харкова до будь-якого міста України.
- Сприяння в пошуку роботи.
- Супровід в оформленні документів.
- Надання психологічної та юридичної допомоги.
Для звернень та додаткової інформації можна зв'язатися за номером телефону: +38 (093) 177-64-58 або в чат-бот @helpingtoleave_bot.
✅ Важливо також звертатися до обласних адміністрацій, зокрема Донецької та Луганської. Вони активно працюють над наданням допомоги та реінтеграцією внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Гаряча лінія Донецької ОДА з питань евакуації та гуманітарної допомоги:
0 800 408 911.
Гаряча лінія Луганської ОВА: (063) 306 48 50, (066) 833 68 31.
Детальніше про те, як українцям виїхати з окупації чи з рф читайте у нашому матеріалі.
***
Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN.