UA
UA RU
13 Грудня 2024, 19:40
"Фекалії у підвалі плавають десятий рік": що відбувається в окупованому Донецьку
Ситуація

"Фекалії у підвалі плавають десятий рік": що відбувається в окупованому Донецьку

Проблему водопостачання у Донецьку окупаційна влада вирішила нетрадиційно – замість того, аби налагодити доставку води та нормальний напір, комунальники просто не ремонтують дірки у трубах, звідки щодня витікають сотні літрів води. Місцеві роздратовані: таким чином росіяни при владі нібито натякають, що донеччанам буде швидше набрати води на вулиці, аніж отримати її у своїх квартирах.

На окупованій частині Донеччині ситуація з комунальними катастрофами більш стабільна, аніж із будь-якими «покращеннями», які намагаються запроваджувати росіяни. Уже більш як 10 років у кранах донеччан немає постійного водопостачання, зате в підвалах – тонни, як і на вулицях, де рідина виливається з вічно недоремонтованих труб. Містяни зізнаються: Новий рік, як і решту свят, вони теж проведуть без зручностей. У кращому випадку – їм дадуть на «помитися» кілька літрів води цівкою на всю родину. Однак, можливо, за «чисту годину» доведеться поплатитися кількома днями, коли води знову не вистачатиме для всіх або вона тектиме настільки огидного кольору та аромату, що нею буде бридко мити руки. 

Сьогодні в окупації, аби жити там, потрібно мати звичку «верблюда» – завжди мати про запас кілька бутлів води, оскільки російські так звані владівці припиняють водопостачання подекуди навіть без попередження. Зокрема, влітку, коли у місті не було ані світла, ані водопостачання. Ще тоді загарбники сказали, що до таких ситуацій потрібно звикати, оскільки насосні станції не витримують навантаження, яке їм додалося з захопленням частини Донеччини. Щоправда, уже з перших місяців така проблема стала вкрай серйозною і на сьогодні, здається, досягла свого апогею. Тож де у Донецьку води зовсім немає, де її бракує, а де рідина з труб сягає кількох метрів глибини, де може втонути доросла людина – запитав Східний Варіант.

Донецьк комунальна інфраструктура_09
Донеччани вимушені жити у своїх квартирах з підвальним запахом цілодобово, роками – на їхні звернення ніхто не реагує, а подекуди навіть блокують найбільш «активні» номери телефонів, з яких надходять скарги. Фото співрозмовників Східного Варіанту

Чергова аварія, яка залишила Донецьк без води, але за яку треба платити «великі гроші» 

Днями містяни вкотре привселюдно обурювалися: вони живуть в аварійному місті, за абсолютно катастрофічного стану всіх комунікацій. Але найгірша ситуація складається з водопостачанням – аварії на фільтрувальних станціях та в трубах настільки часті, що до них уже звикли. 

«У мене більш як пів року немає води: вдень, коли вона годину тече, я на роботі. Увечері води зазвичай немає, тільки рази три-чотири на тиждень вона тече тоненькою цівкою. В душі помитися неможливо, бо напору просто немає. Доводиться, зігнувшись, мити голову й намагатися всій помитися. Це не лише в мене – у всіх колег на роботі така сама вода. Тільки в когось буває ще коричнева вода, а не прозора. То нам ще пощастило», – розповідає Анна, жителька Донецька (ім’я змінене у цілях безпеки – ред.)

Жінка додає, що за десять років окупації люди мали надію, що ситуація з водою виправиться – саме це їм обіцяли окупанти. Натомість вона тільки погіршилася, а масштаби проблеми вимірюється половиною року. Принаймні орієнтовно такий період у донеччан немає води й доводиться митися, вмиватися, готувати їжу та навіть просто пити магазинну, яка коштує немалі гроші. Альтернатива, щоправда, існує – дехто з найбільш відчайдушних (та бідних) містян намагається набрати воду у рідкісних криницях у приватному секторі міста. 

«Моя сусідка – пенсіонерка, то вона ходить до якоїсь знайомої з бутлями. У тої є криниця замулена, але вони набирають воду й чекають, поки вона осяде. І по 2-3 бутлі вона тягне на четвертий поверх, бо живе з літнім дідом, який взагалі не ходить, а доглядати за ним треба», – зауважує Анна. 

Донеччанка додає, що в чатах Донецька навіть зустрічала коментарі людей, які ходять шукати воду просто неба – з колонок на вулиці та навіть водойм. Чи це безпечно – під великим сумнівом. Проте людям, буває, платити нічим – 20 літрів води коштує 200 рублів, а якщо вода буде умовно якісною (так званою «артезіанською», як заявляють деякі підприємці) – за неї доведеться заплатити 800 рублів.

вода окупація
Скриншот із місцевого сайту, на якому донеччани замовляють доставку питної води додому. Найбільш популярна серед містян вода коштує 800 рублів за 19 літрів

Сергій, донеччанин (ім’я змінене у цілях безпеки – ред.), теж скаржиться: вся вода, яка мала б надходити у крани в його квартирі, виливається у підвал. Щоправда, там змішується з каналізаційними відходами та фекаліями, тож коли справа дійшла до скарги на управлінську компанію та ремонтників, які нібито намагалися щось полагодити – усі буквально відцуралися. Каже, прямо заявили, що не будуть борсатися по шию у тому, що люди змивають уу своїх туалетах. 

«Ми готові були йти до суду, але влітку підрядник прийшов і сказав, що все виправить, полагодить. За ним приїхали комунальники. Вони тільки заглянули в підвал – і відразу сказали, що нічого не можуть зробити, це хіба що нам найняти якусь іншу компанію, яка приїде й насосом все лайно «висмокче». У них така техніка була, але ще у 2022 році зламалася й більше не працює. Тому ми маємо за свій кошт її викликати, заплатити за роботу, а вони прийдуть і спробують щось тут подивитися, щось поремонтувати. Хоча запитуємо: «Ви знаєте, у чому проблема, що треба ремонтувати?» – кажуть, що нічого не знають, все треба дивитися. На той момент лайна було тільки в половину того, що зараз», – каже чоловік.

Донецьк комунальна інфраструктура
Підвал на проспекті Ілліча у Донецьку. Від фекалійних мас навіть комунальники не погоджуються позбавити місцевих, які на перших трьох поверхах дихають «через раз» через сморід і вологу у квартирах. Фото співрозмовників Східного Варіанту

На початку листопада він із сусідами знову викликав ремонтників, але цього разу вже з поліцією – спершу вони зателефонували правоохоронцям, а разом дочекалися комунальників, які приїхали лише після погроз «постукати» до керівництва. Бригада тоді таки приїхала. Щоправда, ситуацію це ніяк не змінило, а ніби тільки погіршило. 

«Приїхали два «Льоліка і Боліка». Не слов’янської зовнішності, «чорні», російською майже не розмовляють, тільки «угукають» і кивають головами. Ми їм доступно пояснили, що нам треба вичистити підвал від лайна, а вони заглянули туди – і заволали: «Я туди не полізу!». Почали вимагати від поліції, щоб вони це зафіксували – відмову від виконання своїх обов’язків – а вони сказали, що розуміють цих двох і теж туди б не полізли. І сказали, що якщо ми хочемо щось оформить – то це на нас будуть оформлювати протокол за неправдивий виклик, бо ніякого порушення у роботі комунальників немає», – обурюється Сергій. 

«10 років у каналізації» 

Мешканці Куйбишевського району Донецька у каналізації потопають уже 10 років. Кажуть, їхні дзвінки та телефонні історії, які тривають десятиліття, жодного разу не змінювалися чи не покращувалися – абсолютно всі виклики та обурення так звана влада, комунальники й адміністрація (міста, «днр» та росії) повністю ігнорує. Щобільше – віднедавна, коли по той бік телефону чують вулицю Вахрушева, 44, просто кидають слухавку.

Донецьк комунальна інфраструктура
Підвали донеччан, заповнені відходами та водою з труб, руйнують навіть будівлі, збудовані з цегли. Фото співрозмовників Східного Варіанта

«Просимо відкачати воду з усіх затоплених підвалів нашого будинку. Підвали заливаються уже близько 10 років. Будинок звалиться незабаром, вода стоїть у підвалах і підмиває фундамент, і її ніхто не збирається відкачувати», – скаржиться у розмові Андрій, донеччанин

Аналогічна проблема багатолітрових масштабів склалася й на вулиці Бурденка внаслідок пориву, що стався ще навесні. Через це багатоквартирний будинок лишився без водопостачання, – вся рідина, яка мала б текти з труб, витікає – щоправда, не з кранів, а з дірок у трубі. Звідти – у землю та підвал, що підриває й без того досить стару конструкцію. Тому мешканці будинку просять про допомогу аби в кого, аби лише їхньому будинку, збудованому ще «полоненими німцями», не дали потонути.

Донецьк комунальна інфраструктура
Донеччани кажуть, що затоплює підвали не лише «древніх» будинків, а й досить нових, збудованих уже в «нульових» роках. Окупанти з адміністрації у таких переважно не живуть, тому від фекальних мас донеччан не рятують ніякі звернення. Фото надали співрозмовники Східного Варіанта

«Водопостачання більше, ніж на тиждень, не вистачає»

Каналізація робить життя донеччан майже нестерпним – навіть за тими адресами, звідки відходи викачали, сморід змушує людей відмовлятися навіть від води з-під кранів, коли вона є. Така ситуація склалася на вулиці Дунайській, 13, де відбувалися ремонтні роботи трубопроводу. Ольга, мешканка того будинку (ім’я змінене у цілях безпеки – ред.), зауважує: тією рідиною з-під крана вона не пере навіть шкарпетки, оскільки запах – жахливий, і він в'їдаєтеся у всі речі. 

«Воду просто не можна вживати навіть для прання. Після того, як тепломережа провела ремонт по нашій вулиці й перерила все поряд з будинком, вода стала непридатною. Вона просто смердить каналізацією», – пояснює жінка. 

На вулиці Шевченка люди теж лишаються без води через ремонтні роботи, які комунальники окупантів розпочали, але не закінчили. Відтак вся вулиця – розрита та покинута, а люди й далі живуть на тій, яку за власні кошти й купують у магазинах.  

«Проблема не тільки в нашому будинку, а й у тому, що без води лишилася навіть Третя лікарня. Тобто всіх байдуже на те, що пацієнти – не просто сім’ї з дітьми, а хворі люди – лишаються без води. І ніхто не каже, в чому причина, що така ситуація вже другий місяць. Ніхто нічого не виправляє теж», – зауважують містяни у місцевому чаті. 

Ірина, донеччанка (ім’я змінене у цілях безпеки – ред.), теж зауважує: нещодавно у місті створили штаб із проблем водопостачання. Відбулися навіть перші засідання, однак після цього проблеми не зменшилися, а лишилися в такому ж об’ємі, як і були. 

«Коли нам 1 листопада дали воду – всі аплодували. І о 13.00 вже була вода, і натиск нормальний. Але недовго раділи, вистачило «щастя» на тиждень. Тепер, дай боже, до 17-ї воду дадуть і о 20-й вимикають. Та й та біжить тонкою струєю, що ні речі випрати, ні набрати її у пральну машину, ні помитися. Зате вулицею Червонофлотською річкою тече гарна вода. Вийдеш на Шахтобудівників, а там океан! Он вона де, вода наша», – скаржиться жінка.

Донецьк комунальна інфраструктура
Середньостатистичний підвал у Донецьку – облізлий від вологи та повністю запліснявілий. Через вологі підвали проблема швидко поширилася на всі поверхи, проте найбільше страждають нижні. Фото співрозмовників Східного Варіанта

Донеччанка додає, що на ситуацію вже давно ніхто не впливає – навіть ті ж листи та дзвінки на «гарячу лінію» так званої «днр», куди раніше лишали скарги містяни. Якщо ще два роки тому на них хоч зважали й після скарги передзвонювали – то сьогодні будь-що, що роблять донеччани, ігнорується. Ірина каже, що це найбільше її лякає й водночас дратує – що жодні обіцянки окупанти не виконують, а тільки в десятки разів, з кожним роком, погіршують життя місцевих. 

«Мені страшно просто жити, бо сьогодні тече вода, а завтра на нашу голову стеля впаде – і ми будемо винні в цьому, ніхто нас не шукатиме й не відкопуватиме. Для них ми – як мухи набридливі, яких вони травлять роками, і ніяк не здихаються», – обурюється мешканка «проблемного» будинку.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Розбір

Кинуті напризволяще? Як трансформація Мінреінтеграції вплинула на мешканців ТОТ

Фоторепортаж

«Обʼєднуємо наших»: як Центр Життєстійкості Нікольської громади підтримує переселенців у Києві

Важливо

На межі виживання. Яка доля самотніх маломобільних та людей з інвалідністю під час повномасштабної війни

Розбір

Як новозареєстрований ФОП підряди на Донеччині отримував

Репортаж

«Дають знання, які рятують»: як працює Центр єдності та національного спротиву Донецької області

Пам'ять

«Був ангелом-охоронцем Авдіївки»: у Києві попрощалися з волонтером та військовослужбовцем Олексієм Савкевичем

Репортаж

«Вони — наше майбутнє»: як волонтери з Донеччини відкрили в Києві дитячий інтеграційний центр «ПОРУЧ SPACE»

Історія

«За один день ми втратили все, що будували роками»: як маріупольська кондитерська відновила роботу в Австрії

30 Березня Неділя
17:46

Понад 3,7 млн гривень громади Сватівщини спрямують на літнє оздоровлення дітей

17:32

У Рівному біловодські медики проводять безоплатне тестування на ВІЛ та гепатит B і С

17:16

В окупованому Донецьку діяли закладники наркотиків

16:59

Ворог нищівно обстрілює територію Торецької громади, де продовжують життя у важких умовах люди, — ОВА

Ворог нищівно обстрілює територію Торецької громади, де продовжують життя у важких умовах люди, — ОВА
16:39

ЗСУ зупинили 31 атаку ворога на Покровському фронті, всього вже було понад сорок штурмів на цьому напрямку

16:24

Українська піхота в Серебрянському лісі показала штурми, артилерію, мінні поля і безліч дронів (відео)

15:59

На окупованій Луганщині стався вибух і пожежа на станції газового обладнання (відео)

15:18

Фільм про бої на Донеччині "2000 метрів до Андріївки" здобув нагороду на міжнародному фестивалі

14:55

На окупованій Луганщині загарбники залучають пропагандистів "культури" з рф

14:17

У ДСНС показали наслідки атаки дроном на автівку "Нової пошти" у Родинському на Донеччині (фото, відео)

У ДСНС показали наслідки атаки дроном на автівку "Нової пошти" у Родинському на Донеччині (фото, відео)
14:00

Жодного вцілілого дерева і контужені тварини: у ЗСУ розповіли, що стало з "легенями Донбасу" Серебрянським лісом після запеклих боїв

Жодного вцілілого дерева і контужені тварини: у ЗСУ розповіли, що стало з "легенями Донбасу" Серебрянським лісом після запеклих боїв
13:30

Андрющенко показав "пам'ятник Азовсталі" в окупованому Маріуполі (відео)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: