Донецьк і Слов'янськ: порівнюємо вартість новорічного столу
До нового року залишаються лічені дні. Підготовка до свята вирує у всіх українців без винятків. «Східний варіант» вирішив дізнатися вартість новорічного столу по той бік лінії зіткнення та порівняти її з цінами на підконтрольній частині Донецької області.
Для прикладу візьмемо два міста: Слов'янськ і тимчасово окупований Донецьк. До продуктового кошика додамо традиційні новорічні товари: все на салат «Олів'є», червона ікра, цукерки та ігристе вино.
Цінова політика в ОРДЛО
У непідконтрольному Донецьку нарікають на зростання цін. В ефірі одного з місцевих пропагандистських каналів жителі висловлюють свою думку:
«Уже й так ціни підняли, куди ще підіймати. До свята завжди трохи підіймаються, але трошки. А це вже зовсім…», — розповідає продавчиня на донецькому ринку.
А ось вартість картоплі повернулася до колишнього річища. Після різкого стрибка цін, який в ОРДО назвали картопляним апокаліпсисом, ціна 60 рублів за кілограм здається просто дрібницею. В українській валюті це 22 грн/кг.
Про який це «апокаліпсис» ми згадали, читайте у нашому матеріалі: Картопляна криза у Донецьку: у чому причини підняття цін?
Окрім цін на ринках, ми вивчили пропозиції донецьких супермаркетів. Акційні буклети, опубліковані в інтернеті, новорічними продуктами не блищать. Ігристого вина, наприклад, ми у списках святкових акцій не знайшли. Найбільші знижки мають такий вигляд:
На момент публікації цієї статті курс такий: 10 російських рублів = 3,7 гривні.
Тобто, 140-грамова банка червоної ікри за акцією коштує 282 гривні, 400-грамова банка горошку — 28,50 гривень, а «Любительська» ковбаса — 306 гривень за кілограм.
Ми орієнтувалися на середні ціни як у маркетах, так і на ринках. Розберемо тепер список покупок на стандартний новорічний стіл.
«Олів'є»
Мабуть, символ святкового столу вже не одне покоління. Кожна господиня має свої фірмові секрети, хто що додає. Ми ж візьмемо класичний варіант — із вареною ковбасою.
Ціни на неї від 250 до 600 рублів за кілограм в залежності від сорту та якості (100-220 грн/кг). Візьмемо середню вартість 450 рублів (166 гривень). На салат продукти порахуємо з розрахунком половини кіло — 225 рублів (83 гривні). Так зробимо з більшістю інгредієнтів, крім яєць, огірків та горошку.
З них і продовжимо. Середня ціна банки зеленого горошку 90 рублів. Це 34 гривні. У салат знадобиться вся банка.
Курячі яйця інгредієнт більшості новорічних страв. На донецькому ринку ціна за десяток від 80 до 105 рублів. Це від 30 до 40 гривень. На «Олів'є» вистачить 5 яєць — 45 рублів (16 гривень).
Мариновані огірки коштують 200 рублів за кіло (74 гривні). Це ціна не за консервацію в банці, а на вагу — найдешевший варіант. Для салату огірків вистачить на 80 рублів (30 гривень).
Ціни на картоплю ми вже озвучили, залишається майонез. Ціни на нього різні, залежать від ємності, ваги, жирності. Середній тюбик дешевшого майонезу коштуватиме 50 рублів (19 гривень).
Що у Слов'янську?
Тут ціни нижчі, ніж у Донецьку, але не всі. Наприклад, яйця у супермаркеті коштують приблизно також 35-40 гривень за десяток. Український майонез за ті ж 19 гривень буде за якістю набагато кращим за донецький.
Тут кожен продукт не розбиратимемо, а наведемо ціну в списку розрахунків. Скільки коштуватиме «Олів'є» загалом у Донецьку та Слов'янську (пам'ятаємо, що ціна не за кілограм продукту, а за необхідну для салату кількість):
- картопля — 30 рублів/3 гривні;
- ковбаса — 225 рублів/70 гривень;
- зелений горошок — 90 рублів/17 гривень;
- яйця – 45 рублів/18 гривень;
- огірки (мариновані розважні) — 80 рублів/20 гривень;
- майонез — 50 рублів/9 гривень.
Загалом у Донецьку цього року «Олів’є» буде коштувати 520 рублів (майже 193 гривні). У Слов'янську — 137 гривень.
«Делікатеси»
До цієї категорії ми сміливо можемо віднести червону ікру. На початку вже згадували вартість невеликої баночки в Донецьку. Там акційна пропозиція супермаркету — 761 рубль (що дорівнює 282 гривням). Загалом ціна стартує від 500 рублів (185 гривень), але багато залежить від ємностей, якості й так далі.
У Слов'янську вартість червоної ікри стартує від 150 гривень та вище. Водночас мережі супермаркетів «змагаються» між собою, пропонуючи привабливі знижки, тому вигідні ціни знайти досить легко.
Ігристе вино в окупованому Донецьку коштуватиме 300-400 рублів, якщо говорити про бюджетний варіант (110-150 гривень). У Слов'янську ціни розпочинаються від 80 гривень за пляшку.
Фрукти та солодощі
Ароматний символ нового року — мандарини. У Донецьку їх можна придбати за ціною від 85 до 150 рублів (31-55 гривень). У Слов'янську середня ціна — 35 гривень за кілограм.
Шоколадні цукерки у коробках стартують у Донецьку від 150 рублів (55 грн), у Слов'янську — від 40 гривень.
Отже, підіб'ємо підсумки, скільки коштуватиме новорічний стіл по обидва боки лінії розмежування. Також цікаво порівняти сьогоднішні ціни із торішніми у Донецьку. Для наочності цифри наведемо у таблиці.
Як бачимо, вартість продуктів в окупованому Донецьку зросла. Втім, невелике зростання цін простежується у всій Україні. Але різницю в цінах на цю мить між непідконтрольним Донецьком і звільненим Слов'янськом видно неозброєним оком.
Зелений символ
Не можемо не сказати про новорічне дерево. Цього року ціни на ялинки у вільному Слов'янську від 100 до 450 гривень залежно від розміру. Майже двометрове дерево коштуватиме 300 гривень.
А ось у Донецьку, за словами місцевих підприємців, ціни серйозно зросли. Пишна сосна близько двох метрів коштує 2000 російських рублів (740 гривень).
У соціальних мережах донеччани пишуть, що ціни на ялинки стартують від 900 рублів (333 грн).
Місцеві блогери викладають відео про діапазон цін на новорічне дерево.
На цих фото — тимчасово непідконтрольний Донецьк, вбраний до Нового року.
Ми ж загадуємо бажання, щоб у грудні 2022-го місто було прикрашене лише у синьо-жовті кольори.