Здоров'я під обстрілами? На Донеччині відновили проєкт "Активні парки — локації здорової України"
Нещодавно на Донеччині, де продовжуються запеклі бої, відновили соціальний проєкт «Активні парки — локації здорової України», тобто підтримку роботи мультифункціональних спортивних майданчиків для мешканців регіону. Східний Варіант вирішив дізнатися про проєкт та його безпечність в організаторів, координаторів, і головне — мешканців області.
Соціальний проєкт «Активні парки — локації здорової України» реалізовувався з 2021 року в рамках президентської програми «Здорова Україна» з метою зробити життя українців довшим і якіснішим. Тільки в перший рік роботи вдалося влаштувати 54 відповідні локації у 25 територіальних громадах. Після повномасштабного вторгнення проєкт призупинили. А в липні цього року анонсували його відновлення. Докладніше про все — вже в матеріалі.
У чому проблема?
Життя в постійній психологічній напрузі
Попри повномасштабну війну, на Донеччині, де продовжуються запеклі бої, залишаються люди. До 24 лютого 2022 року в регіоні проживало 1 млн 670 тис. людей, про це повідомляв начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко. Коли ворог активно просувався, влітку минулого року цифра мешканців знизилася до мінімальних 340 тис. Тоді ж активно проводилася евакуація.
У зв’язку з успішним контрнаступом ЗСУ влітку-восени, люди почали потроху повертатися додому. Та й сам регіон почав «оживати»: відновили роботу місцеві заклади, громадський транспорт тощо. Тож у лютому 2023 року кількість мешканців Донеччини становила вже 520 тис. І як би не було, люди почали звикати до війни. Попри сильні обстріли, значна кількість людей досі залишається в регіоні.
Певний час в області були відсутні будь-які розваги та можливості. І це є правильним, адже подих війни завжди в повітрі. Та з поступовим поверненням людей усе більше виникало думок про відновлення хоч якихось активностей, які зможуть урізноманітнити життя і без того «депресивного» регіону.
Для мешканців відкриваються громадські безпечні простори, проводять зустрічі, творчі чи інтелектуальні заняття, до регіону приїжджають музиканти в рамках мистецьких проєктів.
Ще одним рішенням щодо відновлення активностей стали «Активні парки».
Яке рішення?
Майданчики для занять спорту, спілкування та зняття стресу
«Активні парки» запрацювали ще у 2021 році в рамках тодішньої програми Президента «Здорова України». На Донеччині одразу ж активно приступили до її реалізації. За недовгий час роботи в області було встановлено 54 локації активних парків у 25 громадах. Найбільше їх було в Маріупольській, Костянтинівській, Краматорській та Покровській громадах.
«Активні парки» — це спеціалізовані спортивні майданчики, де встановлені сучасні вуличні тренажери для занять місцевих жителів. Серед таких тренажерів були лавочка для динамічних вправ, шведська стінка, вільний простір, сходи, координаційна лінія та комплекс брусів і турніків. Унікальність майданчика полягала в можливості тренування за заздалегідь підготовленою програмою. Для цього потрібно лише відсканувати QR-код, який був встановлений на всіх тренажерах. Заняття різних видів складності на відео показували зірки та спортсмени. Окрім цього, людина могла займатися і самостійно.
На жаль, майже половина майданчиків, які відкривалися в рамках проєкту на Донеччині, через повномасштабну війну були знищені або їх стан невідомий. Мова йде про 25 парків (з відкритих 54-х) у Бахмутській, Маріупольській та інших постраждалих громадах.
Спочатку головною метою проєкту було розширити можливості жителів займатися спортом та виховувати корисну звичку фізичних вправ. В умовах повномасштабного вторгнення ця мета розширилася, вважає директор Донецького обласного центру фізичного населення «Спорт для всіх» Сергій Головченко.
Тепер це допомагає ще й підтримувати психоемоційний стан жителів області:
«Цей проєкт уже давно вийшов за рамки простої фізичної культури та спорту. Це допомагає жителям області в підтримуванні їхнього психоемоційного стану, показує, що про них не забули. Вони там спілкуються, займаються, діляться одне з одним новинами. Я сам бачу людей на Донеччині, яким це дійсно потрібно».
Пан Сергій згадує, що у 2021 році за розширенням проєкту Донеччина поступалася тільки Київщині. Результати були високі, багато людей відвідувало майданчики задля колективних чи індивідуальних тренувань.
Допомагали в цьому спортивні координатори та координаторки. Усього було залучено 18 тренерів та тренерок, а на проєкт виділено 380 тис. гривень від Всеукраїнського центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх».
Після повномасштабного вторгнення зі зрозумілих причин проєкт припинився. Та у 2023 році піднялося питання про його відновлення, у тому числі й на Донеччині задля підтримування мешканців. Звичайно, його реалізація тепер відбувається з більшими обмеженнями та засадами безпеки.
Як це працює?
З обмеженнями та правилами безпеки
Кабінет Міністрів за ініціативою Міністерства молоді та спорту цього року виділив кошти для роботи координаторів та координаторок проєкту «Активні парки» на Донеччині. Тож в області почали відновлювати заняття на спортивних майданчиках. Але з дотриманням обовʼязкових правил безпеки.
«Ми всі виконуємо свою роботу й розуміємо, що вона має небезпечний характер. Є багато нюансів. По-перше, тепер ми не оголошуємо та не робимо анонсів, де й коли ми збираємося. До повномасштабної війни в кожної громади були групи в соціальних мережах, де вони спілкувалися і вирішували за час. Зараз такого немає. Люди координуються вже на місцях. Якщо повітряна тривога — усіх відвідувачів просимо прямувати до найближчого укриття», — розповідає Сергій Головченко.
Цього року на виконання проєкту «Активні парки — локації здорової України» було виділено вже 392 тис. гривень. За допомогою цих коштів до роботи було залучено сім координаторів та координаторок у Білозерській, Добропільській, Мирноградській, Новогродівській, Олександрівській, Покровській, Селидівській громадах області.
Одна з координаторок проєкту в Покровську — Ольга Антоненко. Дівчина розповідає, що в спорті із самого дитинства. Займалася волейболом понад 12 років, закінчила Запорізький національний університет за фахом тренерки, є сертифікованою персональною тренеркою тренажерного залу.
У квітні минулого року Ольга виїжджала в евакуацію, але вже через місяць повернулася до рідного міста. Вона розповідає, що в той час спорт усе одно мав попит через мешканців:
«Особливо на наших спортивних майданчиках. Люди збиралися і грали у волейбол, баскетбол, футбол, настільний та великий теніс, на вуличних тренажерах проводилися силові тренування. Звичайно, до повномасштабної війни проводити будь-які спортивно-масові заходи було спокійніше, тому що були впевнені в безпеці. Зараз ми намагаємося проводити якомога більше фізичних активностей з урахуванням питань безпеки. Не анонсуємо зустрічі та проводимо їх ближче до укриттів».
Цією весною Ольга брала участь в обговоренні питання щодо проведення активностей на свіжому повітрі, адже, за словами дівчини, у місті залишилося багато спортсменів різних вікових категорій, які прагнули активно проводити час і підтримувати свою фізичну форму. Незабаром відновився і проєкт «Активні парки». Ольга повернулася до своїх обовʼязків координаторки.
Вона каже, що зараз у місті працює чотири локації і всі вони мають попит:
«Навіть в умовах повномасштабної війни мешканці, які залишились у своїх територіальних громадах у відносному тилу, мали вільний доступ до спортивних занять, адже це допомагає підтримувати фізичний та моральний стан, слугує запорукою гарного здоров’я та самопочуття. Я, як координаторка, прагну зробити заняття фізичною культурою та спортом цікавими й доступними для мешканців громади».
Зараз три-чотири рази на тиждень Ольга проводить різноманітні активності — від силових вправ і до настільного тенісу.
«За останній час, також, до вподоби майстер-класи з провідними спортсменами нашого міста. Дуже допомагають встановлені таблички з QR-кодами, які можна відсканувати та перейти за посиланням, вибрати для себе вправи на активних локаціях, адже багато людей є новачками в спорті, та не знають, із чого почати», — розповідає спортивна координаторка.
Сергій Головченко каже, що такі заняття допомагають залучити різні верстви населення та вікові групи:
«Координатори проводять на «Активних парках» заходи в найрізноманітніших форматах — це руханки, тренування, показові виступи, змагання. У рамках проєкт проходять заходи за напрямами низки видів спорту: футболу, волейболу, стрітболу, легкої атлетики, воркаут, дартс, петанк, а також фітнесу. До активностей долучаються представники різних верств населення та вікових груп, у тому числі й внутрішньо переміщені особи».
А це точно працює?
«Під час повномасштабної війни парки популярніше, ніж до цього»
На Донеччині проєкт відновився в травні цього року. Станом на кінець липня на локаціях парків було проведено вже 121 спортивний захід, у якому взяло участь понад 2600 учасників.
«Я впевнений, що наша робота є важливою. На Донеччині є люди. Вони спілкуються там, і насамперед це підтримка. Психологічна підтримка у воєнний час. Хоч на трохи це допомагає відволіктися. І якщо понад дві тисячі людей уже взяло участь, то, мабуть, наша робота є правильною. За нас її оцінять тільки люди», — каже Сергій Головченко.
Координаторка Ольга зазначає, що за її спостереженнями, зараз на активних локаціях бажаючих займатися налічується більше, ніж до повномасштабного вторгнення. Усі із задоволенням долучаються до активностей.
Що думають люди?
Думка жителів Донеччини — єдине, що має значення. Східний Варіант дізнався в них, що вони думають про відновлення такого проєкту під час повномасштабної війни.
«Розумієте, люди на Донеччині завжди будуть залишатися. Вони є. Особливо тут, у Краматорську. Ці майданчики й до цього ж стояли, люди виходили на них займатися, ми з дітьми бачили. Просто зараз як почали це робити знову з координаторами, як я зрозуміла. Я думаю, що це цікаво. Безпека — поняття дуже відносне тут. Хай будуть обережні, і все буде добре».
Анастасія, 36 років, Краматорськ
«Люди достатньо часто виходять на майданчики тут. І минулого року виходили. Для багатьох спорт — це стиль життя. Я розумію їхнє бажання. Та чи хотіла б я доєднатися до групи? Я не можу зараз відповісти на таке питання. Скоріш за все, так. Тут усюди небезпека. Але люди ходять і на роботу, і в парках гуляють, і в магазини. Я навіть трошки рада, що таке знову запустили. Хай люди займаються та хоч трошки відволікаються»,
Ірина, 32 роки, Мирноградська ОТГ
«Саме до груп, які займаються на майданчиках, я не відношуся. І взагалі спортом мало займаюся, та ініціатива мені подобається. Війна тут уже майже 10 років, а не півтора. Жити якось треба»,
Сергій, 39 років, Мирноградська ОТГ
«Бачила ці майданчики. І як люди займаються, бачила. У тривоги, звичайно, я б не займалася. Але тут багато хто під час тривоги продовжує працювати або просто йти вулицями. Якщо під час кожної тривоги йти до укриття, то так і працювати, і жити не зможемо. Звичайно, небезпечно, але людей багато, розумієте»,
Яна, 32 роки, Покровська ОТГ
***
Станом на сьогодні на Донеччині дійсно залишається значна кількість людей. Безплатна евакуація триває, але є мешканці, які будуть залишатися в області попри все. Тож дійсно можна припустити, що відновлення спортивних занять є потрібною активністю. А остаточну її ефективність покаже тільки час.
***