Як донеччани можуть пройти перекваліфікацію та отримати нову роботу
Що таке «перекваліфікація»? Як вона працює в Донецькому обласному центрі зайнятості? З яких на які професії можна перевчитися? Та що для цього треба зробити? Відповіді на ці та інші питання дізнався Східний Варіант.
Через початок повномасштабної війни сотні тисяч мешканців/ок Донеччини та Луганщини вимушено покинули свої домівки та евакуювалися задля порятунку життя. У багатьох із них професійна спеціальність пов’язана з промисловим виробництвом східних регіонів. Втративши роботу, люди вимушені шукати рішення для працевлаштування. Одне з таких — пройти безплатну перекваліфікацію від центрів зайнятості. Як це працює, докладніше в матеріалі
20 років працювала на «Торецьквугілля», а зараз — перевчилася на закрійницю. Історія Ксенії Шадріної
У Торецькому гірничому технікумі Ксенія вивчилася на бухгалтерку. Без досвіду знайти місце роботи було важко, тож вона стала на облік у центрі зайнятості, де їй невдовзі запропонували роботу електромонтеркою на вугледобувному підприємстві «Торецьквугілля». Тут Ксенія пропрацювала наступні 20 років.
Робота їй подобалася. Невеликий колектив, добрі люди, надійні колеги. В обовʼязки Ксенії входило чергувати на телефонній станції внутрішнього користування та лагодити її в разі потреби. Після початку повномасштабного вторгнення родина Ксенії виїхала з Торецька на Рівненщину. Постало питання пошуку нової роботи.
«Таких стареньких станцій, як у нас була, напевно, і в Україні вже немає. Усі вже перейшли на електронні. Треба було шукати щось нове. Я подивилася, що на Рівненщині розвинута швейна справа та все, що із нею повʼязано. Стала на облік у Донецький обласний центр зайнятості. Мені запропонували перевчитися. І я погодилася», — розповідає Ксенія Шадріна.
4 місяці Ксенія навчалася на закрійницю в Рівненському центрі професійно-технічної освіти. Заняття проходили щоденно, окрім вихідних, з 8 до 15 години. Ксенія живе з родиною не в обласному центрі, тож щоранку мусила годину добиратися до місця навчання. Однак зазначає, що центр зайнятості відшкодував їй вартість усіх поїздок. Роботодавець, у якого вона проходила практику, написав заяву до центру зайнятості, щоб Ксенію працевлаштували в нього. Так жінка отримала роботу після закінчення занять.
«Базу на заняттях я отримала. Але уміння закріпилися вже під час роботи. Спочатку було лячно, щось не встигала, а потім призвичаїлася. Тепер я шию вироби залежно від того, яке замовлення отримає наша начальниця», — ділиться жінка.
Ксенія сумує за попередньою роботою, якій віддала 20 років життя. Сумує за домом, якого вже немає. Курси перекваліфікації їй сподобалися. Адже завдяки заняттям вона змогла перевчитися та знайти роботу на новому місці.
«Я вважаю, що такі курси мусять бути. Ніхто не знає, як повернеться життя, не кожна людина може наново піти в університет. Завдяки таким заняттям можна отримати ще професію. У мене залишилися гарні враження: нові знайомства, нові знання, працевлаштування», — каже Ксенія.
«Перенавчаємо за 95 робітничими професіями. 95 % людей після занять отримують роботу
Перекваліфікація або перепідготовка робітників — це професійно-технічне навчання, завдяки якому людина може опанувати іншу професію. Зазвичай її проходять для розширення професійного профілю або для пошуку нової роботи. Перекваліфікацією мешканців Донеччини займається обласний центр зайнятості. Фахівці в дистанційному режимі або мобільними бригадами консультують людей та пропонують їм різні варіанти для пошуку нової роботи.
«Одним із пріоритетів служби зайнятості є повернення громадян до продуктивної праці, скорочення тривалості безробіття, прискорення працевлаштування безробітних шляхом підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці. З цією метою здійснюється професійне навчання безробітних відповідно до потреб ринку праці та замовлень роботодавців. Служба зайнятості має власну систему сучасних центрів професійно-технічної освіти (на сьогодні працює 8), які навчають доросле населення за 95 робітничими професіями», — повідомили Східному Варіанту в Донецькому обласному центрі зайнятості.
Серед професій, на які можна перевчитися, молодша/ий сестра/брат, екстрений медичний технік, електромонтери/ки та газозварники/ці, офісні менеджери/ки, графічні дизайнери/ки, оператори/ки дронів, покоївки, оператори/ки та машиністи/ки котелень, логістичні менеджери/ки, бармени/ші, офіціанти/ки, кухарі/ки, швачки, кондитери/ки, перукарі/ки, монтажники/ці, тинькарі/ки, кравці/чині, слюсарі/ки, мулярі/ки тощо.
Терміни навчання залежать від обраної спеціалізації, однак не перевищують 10 місяців. На швачку навчаються 3,5 місяці, кажуть у центрі зайнятості, на оператора/ку котельні — 4 місяці, на електрогазозварника/цю — 5,5 місяців, на кондитера/ку — 6 місяців. Заняття проходять очно (у денні чи вечірні зміни), а ще дистанційно, мережею чи індивідуально.
«Професійне навчання безробітних організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, забезпечення поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань та професійних потреб безробітних. На сьогодні працевлаштування безробітних після навчання складає 95 %. Якщо навчання організовується на замовлення роботодавця, то укладається договір між центром зайнятості та роботодавцем на працевлаштування після навчання. Так, служба зайнятості гарантує працевлаштування після закінчення навчання», — розповіли в Донецькому обласному центрі зайнятості.
Заняття оплачує Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Для запису на перекваліфікацію українцям та українкам необхідно спочатку подати особисто заяву про надання статусу безробітного, звернувшись до центру зайнятості, через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Дія) або через офіційний сайт Державного центру зайнятості.
Зареєстровані безробітні узгоджують із карʼєрним радником вибір професії, місця навчання та в разі потреби проживання. Також відшкодовуються витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку. Якщо обрана професія потребує обовʼязкового медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, витрати на них теж відшкодовують.
«Далі видається сертифікат на навчання, який гарантує оплату вартості в розмірі, що не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Та в разі потреби сертифікат на проживання в період навчання, що не перевищує п’яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Якщо вартість навчання (проживання) перевищує максимальну вартість сертифіката, різниця вартості може бути оплачена безробітним самостійно або коштом інших джерел, не заборонених законодавством», — повідомляють у центрі зайнятості.
Куди звернутися, якщо залишилися питання
Актуальний графік формування навчальних груп на спеціальності від Донецького обласного центру зайнятості можна побачити за посиланням.
Офіційний сайт Донецького обласного центру зайнятості за посиланням.
Call-центр: 0 800 33 61 67
E-mail: [email protected]
Сторінка у Facebook
***
Цей матеріал виданий завдяки програмі «Український фонд швидкого реагування», що втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю громадської організації «Східний Варіант» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США