Ви переселенець і приїхали до Львова. Що робити далі?
Куди звернутися за допомогою, коли ви тільки-но зійшли з евакуаційного поїзда у Львові? Що робити, якщо ви хочете поїхати до Європи чи залишитись у Львові? І які історії розповідають переселенці сходу України? «Східний варіант» дізнався з перших вуст.
Перші кроки після евакуації
Для більшості внутрішньо переміщених із Донеччини та Луганщини українців саме Львів та Львівська область стали місцем, куди найчастіше тікають від війни.
Залишаючи рідні домівки, часом без документів чи елементарних речей першої потреби, сюди щодня прибувають тисячі людей.
З початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну Львів прийняв близько 200 тисяч переселенців із зон бойових дій. Люди прибувають сюди не лише безпосередньо з Краматорська, Слов'янська, Покровська, а й з Харкова, Дніпра, Запоріжжя.
Добираються до Львова різними шляхами, але найбільше переселенців щодня приймає Головний залізничний вокзал.
Тут на привокзальній площі волонтерські організації облаштували пункти допомоги: інформаційні центри, намети, в яких можна відпочити, отримати медичну або психологічну допомогу. Тут же облаштовані пункти роздачі їжі та води.
Допомогу на привокзальній площі зможе отримати абсолютно кожен. Тут розташовані намети Червоного хреста, церковних волонтерських служб, міжнародних організацій. Можна отримати гарячу їжу, одяг, просто підтримку та добре слово. Ніхто з тих, хто приїхав, не загубиться і не залишиться без уваги.
Найбільше скупчення людей на залізничному вокзалі Львова відбувається, коли прибувають евакуаційні потяги, проте між їхнім прибуттям тут перебувають сотні переселенців. Кожен має свою історію.
Ми познайомилися з двома жінками — Тетяною та Веронікою із Краматорська. Вони добиралися до Львова цілий тиждень.
«З Краматорська ми виїхали 4 квітня. Добиралися до Києва електричками. А звідти до Львова потягом. За кордон не збираємось, чи хотіли б залишитися тут», — каже Тетяна.
Перші, хто зустрічає переселенців просто на виході з будівлі вокзалу, — це волонтери, які допомагають зрозуміти, що робити тепер, після того, як людина вийшла з поїзда. Як їхати далі чи залишитись у Львові.
«Найчастіше питають, як виїхати за кордон. Зі Львова йдуть і платні, й безплатні автобуси до Європи. До Польщі або через Польщу до інших країн. Тут ми допомагаємо вибрати, які найкращі варіанти є виїхати. Про ці рейси ми даємо всю інформацію людям. Якщо ті, хто приїхав, хочуть залишитись у Львові, ми перенаправляємо до сусіднього намету, там їм розповідають, де знайти тимчасове житло, як стати на облік, як оформити документи для статусу ВПО, щоб отримати виплату», — розповідають волонтери.
Автобуси, які вивозять охочих за кордон, стоять тут же, неподалік від привокзальної площі. Інформацію про кожен з них можна дізнатися у волонтерів, яких дуже легко знайти за спеціальними брендованими жилетами, в інформаційних наметах або безпосередньо у водіїв.
Крім того, забезпечується перевезення прибулих переселенців від вокзалів до польського кордону.
Для цього щодня курсують близько 50 великих автобусів. Залежно від потреби, автобуси здійснюють від 70 до 120 рейсів на день.
Також волонтери інформують тих, хто прибуває про додаткові можливості за кордоном.
Наприклад, про те, що на підставі квитка на поїзд Укрзалізниці, оформленого в Україні для евакуації до Польщі, можна отримати безплатні проїзні документи на території Польщі. І багато іншого.
Якщо переселенець хоче залишитись у Львові чи області, отримати безплатне тимчасове житло, то для цього йому потрібно зробити певні кроки.
Наприклад, зареєструватись у міській адміністрації, як ВПО. Також можна отримати відповідну виплату. Як це зробити, докладно розповідатимуть волонтерські інформаційні центри, що знаходяться просто на виході з вокзалу. Їх дуже легко знайти.
«Якщо людині потрібно житло на короткий час, до тижня, то це можна зробити через міську адміністрацію. Це буде гуртожиток, школа, дитячий садок. Людина надає паспорт адміністрації одного з районів, куди ми її направимо. Якщо документів немає, то ми направляємо або до міграційної служби, або до поліції для отримання довідки, що документи втрачені», — пояснюють волонтери.
Якщо людина хоче залишитись на довгий час, то це буде поселення у Львівській області. Це також буде школа, санаторій, дитячий садок або приватний будинок на кілька сімей. Жити там можна буде місяць чи більше.
Контакти для переселенців у Львові
Загалом допомогу та консультації у Львові можна отримати не лише на залізничному вокзалі. Останнім часом місто задіяло для допомоги переселенцям 440 закладів культури та освіти та 85 релігійних організацій.
Щоб отримати допомогу, інформацію або тимчасовий безплатний притулок, прибулим необхідно зареєструватися в одному з координаційних центрів:
- Залізнична адміністрація — вул. Виговського, 34;
- Личаківська адміністрація — вул. Костя Левицького, 67;
- Шевченківська адміністрація — вул. Липинського, 11;
- Галицька адміністрація — вул. Ференца Ліста, 1;
- Сихівська адміністрація — просп. Червоної Калини, 66;
- Франківська адміністрація — вул. Генерала Чупринки, 85;
- «Арена Львів» — вул. Стрийська, 199
Зв'язатися з приватними безплатними притулками можна за такими контактами:
- вул. Шевченка, 31; 098-66-18-127
- вул. Керченська, 8; 068-999-16-19
- вул. Федьковича, 54; 095-38-28-326
- вул. Ангеловича, 28: 097-82-11-445
- вул. Городоцька, 225; 093-55-04-549
- вул. Городоцька, 38; 067-88-97-134
- вул. Курбаса, 3; 032-25-53-845
Наявність вільних місць потрібно уточнити заздалегідь
Телефон гарячої лінії глобального координаційного центру: 032-254-60-79
Центр працює цілодобово та без вихідних.
Що робити, якщо приїхав під час комендантської години?
Слід пам'ятати, що з 22:00 до 6:00 у Львові діє комендантська година.
Однак, якщо ви прибули в місто в цей час, є можливість скористатися спеціальним автобусом, який довезе вас до одного з центрів допомоги вимушеним переселенцям.
Проїзд безплатний.
Містом курсують два таких автобуси. Знайти їх можна біля залізничного вокзалу на зупинці міського транспорту. За допомогою можна звернутися до волонтерів-координаторів Львівської обласної військової адміністрації у помаранчевих жилетах.
***
Якщо ви переселенець і приїхали до Львова, незалежно від того, чи збираєтеся ви тут залишитися чи їхати далі, не соромтеся ставити запитання та користуватися послугами інформаційних центрів. Що більше інформації ви отримаєте, то легше планувати свої дії далі.
Якщо ви зі сходу країни й ще не виїхали зі свого міста, не зволікайте з евакуацією. Дайте нашим збройним силам робити свою роботу — знищувати російських окупантів.