
Навіщо "ДНР" і "ЛНР" вирішили об'єднати економіки і якими будуть наслідки
Угруповання «ДНР» і «ЛНР» уклали між собою чергову «угоду» про об'єднання економічного простору. Чим це викликано і до чого призведе? Розібрався Східний Варіант
Між так званими «ЛНР» і «ДНР» урочисто прибирають «митні пункти». Як бойовики самі це називають: йде об'єднання в одну митну територію. Нібито почався активний процес економічної інтеграції.
Люди тепер безперешкодно можуть перетинати так званий «кордон». Так, якщо ви не знали, дістатися з Донецька до Луганська було не так і просто. Митниця, прикордонники, бланки, шлагбауми — все як годиться. Дивно, адже які можуть бути кордони між єдиним народом?
Тепер немає умовних обмежень як для звичайних жителів, так і для товарів. Окуповані території Донецької та Луганської областей синхронізують між собою митне, цивільне та податкове «законодавства».

Ватажки угруповань обіцяють жителям окупованих територій підняти зарплати вдвічі, створити нові робочі місця і відновити зруйновану інфраструктуру. При цьому, звичайно ж, годують обіцянками «Путін Донбас не кине». Так звана програма розвитку розрахована до 2024 року.
Розмови про єдиний економічний простір звучать в «республіках» не вперше.
У 2018 році подібний «документ» з Пасічником підписував ще колишній ватажок угруповання «ДНР» — нині покійний Олександр Захарченко. Але ніяких змін не було.
Об'єднання двох формувань в єдиний економічний простір це зміна підходу Росії. У Кремлі вирішили зупинити потоки контрабанди та чорної готівки, припускає спікер української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович.

«Перше питання — що розділило “молоді республіки” і два “братні народи” на самому початку у 2014 році. Злі язики кажуть, що розділило їх наступне: “ДНР” дісталося під кураторство ФСБ Росії, а “ЛНР” — Головного розвідувального управління (ГРУ) РФ. І всі дружно заробляли як могли — переважно на контрабанді. І різний економічний простір потрібен був для того, щоб розділити зони відповідальності, щоб вони там один одного не перестріляли», — пояснив Арестович в ефірі телеканалу «Дом».
Водночас у такого економічного союзу є глобальний фон. Це зміна людей, які займаються економічним блоком в «ДНР» і «ЛНР», вважає голова «Донбаського інституту регіональної політики» Енріке Менендес.
Українського олігарха-втікача Сергія Курченка позбавили монополії в ОРДЛО: його «Внешторгсервис» відсунутий від управління підприємствами на Донбасі. Нагадаємо, компанія «Внешторгсервис» зареєстрована в підконтрольній Росії Південній Осетії (окупований регіон Грузії). Через цю компанію вивозили вугілля з окупованого Донбасу і перепродавали на зовнішні ринки.
Тепер Росія заводить до «республік» нового інвестора Євгенія Юрченка. Фактично передають йому підприємства. Людям обіцяють: новий інвестор виплатить усі борги по зарплатах і життя відразу налагодиться.
Водночас зрозуміло, що фігура Юрченка абсолютно не самостійна. На думку Менендеса, він за державним завданням з боку Росії зголосився бути публічною особою цього процесу.

«На тлі цього з'явилися обіцянки, що в економіку ОРДЛО з боку Росії прибудуть масштабні інвестиції, називаються цифри в мільярди доларів. Інвестиційна програма і, звичайно, створення такої загальної митної зони це частина великого процесу. Спроба перезапустити економіку непідконтрольного Донбасу, яка дуже сильно постраждала від військових дій, від ізоляції, блокади з боку України», — вважає Енріке Менендес.
При цьому умовного об'єднання «ДНР» і «ЛНР» очікувати не варто. Потрібно розуміти, що зараз собою являють самі «республіки». Як пояснює Менендес, вони зіткнулися з дуже великим відтоком кваліфікованих кадрів і молоді. Особливо сумна ситуація в «ЛНР», де просто не вистачає людських ресурсів.
Але з'єднувати самопроголошені «республіки» в одне формування зараз невигідно РФ. «ЛНР» і «ДНР» в Мінських угодах мають окремі підписи. Якщо їх об'єднати просто зараз, то доведеться якось змінювати й структуру переговорів.

«З огляду на те, що зараз переговори перебувають в тупиковому стані з різних причин, можливо, якщо пофантазувати вголос, у разі об'єднання “ДНР” і “ЛНР” можуть бути якісь нові угоди. Умовно кажучи “Мінськ-3”, в яких “ДНР” і “ЛНР” матимуть спільний підпис і спільне представництво», — вважає Енріке Менендес.
Злиття Донецька і Луганська найближчим часом точно можна не чекати. Принаймні поки Кремлю цікаві Мінські угоди.
Об'єднуватися не хочуть і самі ватажки угруповань. Йде умовна боротьба за гроші Росії, які ллються до «республік» окремо. Дуже цікаво висловився так званий очільник «ЛНР» Пасічник в інтерв'ю російському виданню «Известия»:
«В ЄС же за єдиних економічних та інших стандартів не йдеться про об'єднання Бельгії та Франції. Чому він повинен стояти у нас? “ЛНР” і “ДНР” — братські республіки, і наше братство скріплене кров'ю».
Цікаво, відрізані Росією частини Донецької та Луганської областей, шанувальники «русского мира» відкрито наслідують країни ненависного їм ЄС.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.