UA
UA RU
09 Вересня 2023, 07:55
6555
"Донбас – це Європа": як український кінематограф розвінчує фейки російської пропаганди
Антифейк

"Донбас – це Європа": як український кінематограф розвінчує фейки російської пропаганди

До дня українського кіно Східний Варіант поспілкувався з режисером Корнієм Грицюком та розвіює міф про те, що схід України історично несе в собі російські наративи та радянські сенси.

Російська пропаганда в інформаційній війні активно використовує  демографічні зміни 20 століття для створення фейкових наративів, а очільник країни-агресора володимир путін стверджує, що Донбас є невіддільною частиною “русского мира”. При цьому окупанти цілеспрямовано ігнорують реальні факти з історії розвитку Донеччини та Луганщини.

Донбас Європа
Турбінний зал Новосмоляниновської електричної станції, 1913, Юзівка. Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

Справжня історія Донецької та Луганської області чітко свідчить про глибоке європейське коріння й тісні зв'язки із західним світом. І розуміння цих зв’язків може бути кроком у напрямку протидії маніпуляціям російської влади.

У документальному фільмі Корнія Грицюка “Євродонбас” зображається, що з приходом радянської влади насправді стався індустріальний занепад регіону, а не “розквіт”, як стверджує російська пропаганда. Цю інформацію системно поширюють телеграм-канали окупованих частин Донеччини та Луганщини, зокрема канал “Донбасс решает”.

фейк
Скріншот із соціальних мереж

Режисер родом з Донецька

Корній Грицюк – український кінорежисер та сценарист. Працює в кіноіндустрії понад 10 років. Зняв три повнометражні фільми й серіал “Відбудуємо” для телеканалу “1+1”. Частина з фільмів брала участь у міжнародних кінофестивалях й отримувала різноманітні нагороди. Корній родом із Донецька, але переїхав до Києва наприкінці 2012 року, ще до початку війни. У своїх фільмах він висвітлює тему російсько-української війни та історичного минулого Донбасу.

Донбас Європа
Фото: Корній Грицюк

У травні 2018 року повнометражний фільм «2020. Безлюдна країна» Корнія Грицюка був показаний українському глядачу у Києві, а потім побував у Німеччині, США, Чехії та Швеції. Це мок’юментарі (тип фільму в якому вигадані події представлені в документальному стилі для створення пародії) про те, що через еміграцію в Україні залишалось 8 людей. 

Документальний фільм «Потяг: «Київ-Війна» розповідає про пасажирів та пасажирок, які їдуть на схід до зони бойових дій на Донбасі. Фільм підтримав Український культурний фонд. 

Донбас Європа
Кадр із фільму «Потяг: «Київ-Війна». Фото: Корній Грицюк

«Я слухав розмови пасажирів та пасажирок й розумів, що це може стати темою для нового фільму: не знімаючи військові дії говорити про війну», — розповідає кінорежисер.

Фільм “Євродонбас” та розвінчання історичних фейків

Зі слів режисера, ідея для нової стрічки зародилась під час зйомок фільму «Поїзд: Київ-війна». 

 “У потязі я зрозумів, наскільки приївся російський наратив про те, що захід України був у складі європейських держав та це дало історичне підґрунтя для прогресивності, а схід — це спадок від Радянського Союзу”, – ділиться Корній.

Донбас Європа
Фото: фейсбук фільму“Євродонбас”

“Євродонбас” – це документальний фільм про схід України, який націлений розвінчати російські міфи та продемонструвати зв’язок Донецької та Луганської області з європейською історією. 

Стрічка розкриває період історії Донбасу, який зазвичай губиться на тлі сталінської модернізації 20-х та 30-х років минулого століття. Про тих європейців, які закладали основи промислового регіону наприкінці 19-го та на початку 20-го століття. Це були бельгійці, французи, німці та британці”, – розповідає кінорежисер.

Донбас Європа
Юзівка. Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

Зі слів Корнія, люди в той час працювали по 12 ‒ 14 годин на день, це була виснажлива праця, проте за неї гарно платили. Також європейці побудували лікарні, парки, кінотеатри та власні підприємства в регіоні. Про це у фільмі розповідають історики та дослідники. 

“Євродонбас” був протягом року показаний європейському, американському й канадському глядачу та отримав багато схвальних відгуків й зацікавленості зі сторони міжнародної спільноти.

Донбас Європа
Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

На кінофестивалях збирались повні зали охочих подивитися фільм, бо для європейської спільноти схід України – це щось асоціативне з росією, вони не бачили тотожності із собою. Проте почувши про заводи, лікарні та парки, побудовані їхніми країнами, Донбас для них став ближчим й зрозумілішим”, – ділиться кінорежисер. 

Фільм був показаний у таких країнах, як США, Німеччина, Шотландія, Канада та тощо.

Донбас Європа
Юзівка. Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

Німці заснували близько 100 поселень

Зі слів Корнія, для розвінчування російських фейків потрібно багато знань та вміння, бо на росії працює десятилітня машина пропаганди, яка заточена під зомбування місцевого населення.

Донбас Європа
Юзівка. Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

Режисер поділився, що для створення фільму  “Євродонбас”  потрібно було провести багато досліджень. Тема складна для вивчення, тому що радянська влада намагалась стерти присутність європейців на територіях Донбасу. А якщо не виходило повністю забути про цю історію регіонів, то очорняла її. 

Багато архівних матеріалів та документів, які розповідали про першу індустріалізацію, що відбулась задовго до Радянського Союзу закриті для широкого загалу або знищені. Це були часи, коли згадувати про роботу на іноземців або про родичів із західних країн було небезпечно. Фейк про Донбас, як радянський індустріальний регіон пішов у маси та дотепер активно транслюється на окупованих територіях російською владою” – розповідає Корній.

Донбас Європа
Їдальня британської родини в Юзівці. Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

Автор фільму пригадав, що при роботі над фільмом працював з українськими та закордонними архівами, а також з істориками й дослідниками. До створення фільму була залучена міжнародна спільнота через зацікавленість у темі та вкладений європейський капітал у Донбас ще 120 років тому.

Дослідженнями почали займатися до знімкування фільму, а згодом об'їхали й зафільмували майже всю наявну архітектурну спадщину, яка є на території підконтрольній Україні Донецької та Луганської області. Ми все відзняли й додали до фільму”, – ділиться режисер.

Донбас Європа
Прислуга британської родини Юзів, Юзівка. Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

Під час фільмування кадрів архітектури команда стрічки об'їхала міста й села від Лисичанська до Маріуполя (фільмування відбувалось до повномасштабного вторгнення). 

Ми знімали в старих будинках у Лисичанську, яким понад 100 років. Ці будинки спроєктували бельгійці для своїх робітників, які працювали на великому содовому підприємстві європейського магната Ернеста Сольве”, – розповідає Корній.

Донбас Європа
Фото: світлини ‒ частина документального фільму “Євродонбас”

У фільмі можна почути інформацію про те, що бельгійці принесли гроші та передові технології, перші лікарні й парки до Маріуполя й сусідніх міст. А німці заснували близько 100 поселень, які радянська влада присвоїла собі разом з наявними виробництвами.

Сучасний український кінематограф 

Східний Варіант розпитав Корнія Грицюка його думку щодо сучасного кінематографа в Україні до дня українського кіно 9 вересня.

Після 2014 року маючи спонсорування набагато менше, ніж посередня країна ЄС, українська кінематографія змогла вийти на дуже достойний рівень. Згадати тільки фільм "Люксембург, Люксембург" чи "Памфір" який нічим не поступається європейським стрічкам”, – ділиться Корній.

Донбас Європа
Фото з закриття Кінофестиваль Kharkiv MeetDocs. Фото: Корній Грицюк

Кінорежисер додав, що українське ігрове та документальне кіно активно розвивається та має великий успіх в нашій країні та закордоном. 

Дуже важливий момент, що місцеві набагато краще зможуть розповісти та показати себе й своє життя, ніж закордонні професіонали”, – розповідає він.

Донбас Європа
Фото з закриття Кінофестиваль Kharkiv MeetDocs. Фото: Корній Грицюк

Чоловік зазначив, що українське авторське кіно варто дивитися на великих екранах.

Варто йти та дивитися ігрове та документальне кіно не тільки тому, що це українські стрічки й ми хочемо підтримувати своїх, а й тому, що воно вже якісне та цікаве”, – ділиться кінорежисер. 

Фестиваль «Нова Генерація» у Києві

До дня українського кіно кінотеатр «Жовтень» започатковує новий проєкт – фестиваль «Нова Генерація», який проходитиме з 7 вересня по 11 жовтня.

Донбас Європа
Фото з закриття Кінофестиваль Kharkiv MeetDocs. Фото: Корній Грицюк

У межах фестивалю будуть проходити покази фільмів сучасної української кінематографії, відео бекстейджу зі знімання, зустрічі з режисерами та режисерками, на яких вони знайомитимуть глядачів та глядачок з професією й будуть відповідати на різноманітні питання про створення фільмів: народження ідеї, написання сценаріїв та про шлях, який кожен із них подолав, щоб досягнути визнання колег та глядачів.

З 28 вересня по 3 жовтня будуть покази фільму Корнія Грицюка «Поїзд: Київ-війна» 2020 року та «2020. Безлюдна країна» 2018 року. А 30 вересня відбудеться зустріч із режисером.

Документальний фільм «Євродонбас» було відібрано на Hot Docs, канадський міжнародний фестиваль документального кіно, у програму «Made in Ukraine» . Цей фестиваль проходить у Торонто, цьогоріч з 27 квітня по 7 травня. Переглянути усі фільми також можна буде онлайн із 5 по 9 травня, якщо ви знаходитесь у Канаді. 

21 вересня цього року планується прем'єра фільму “Євродонбас”  по всій Україні та допрем'єрні покази у Києві й Львові. Для ознайомлення зі стрічкою можна переглянути трейлер.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

18:27

Ще 17 військових і членів їхніх сімей з Сіверськодонецької громади отримали матеріальну допомогу

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: