"На лінії вогню": як благодійний фонд "Добра справа" евакуює людей з прифронтових територій Донеччини
Волонтери благодійного фонду “Добра справа” вивозять людей із найзапекліших ділянок фронту з перших місяців повномасштабного вторгнення. Нерідко ризикуючи власним життям, під обстрілами ворожих КАБів та артилерії, вони рятують місцевих мешканців сходу України разом із їхніми домашніми улюбленцями. Фонд брав участь в евакуації майже кожного міста й селища, на яке наступали росіяни.
Ситуація на Донеччині продовжує погіршуватися: лінія фронту збільшується, а запеклі бої не вщухають. Місцеві жителі та жительки дедалі частіше шукають шляхи, щоб покинути небезпечні райони. Для багатьох єдиний шанс на порятунок — волонтерські гуманітарні організації.
Серед них — благодійний фонд “Добра справа”, який евакуює людей ще з березня 2022 року, здійснюючи адресні виїзди навіть у найгарячіші точки.
Далі у статті Східний Варіант розповість про те, з чого все починалося, як фонд працює наразі, та як звернутися за допомогою в евакуації.
“Усе почалося з коктейлів Молотова й тренінгів з тактичної медицини на базі СТО”
Співзасновниця фонду, керівниця та координаторка з евакуації на сході Аліна Головко розповідає, що робота їхньої команди розпочалася на другий день повномасштабного вторгнення в місті Дніпро. Вона створила телеграм-групу, щоб зібрати людей, готових допомагати.
“Я знала, що нам доведеться побачити найгірше, але не могла просто залишатися осторонь. Тому запросила багато знайомих і повідомила, що ввечері під керівництвом мого друга буде проходити тренінг з тактичної медицини”, — згадує Аліна.
Того ж вечора волонтери облаштували свою базу на СТО, переобладнали звичайну газель в транспорт для евакуацій та почали робити коктейлі Молотова.
Спочатку все виглядало як стихійна волонтерська ініціатива. У перші дні до групи долучилося близько двадцяти людей.
“Це було схоже на хаос. Ми вчилися на ходу: як евакуювати поранених, як правильно використовувати турнікети. Всі розуміли, що кожна хвилина на рахунку”, — каже Аліна.
Команда швидко зростала, й вже на п’ятий день налічувала близько 100 людей, які без вагань бралися за будь-які завдання: возили поранених, копали траншеї, облаштовували блокпости, приймали та розподіляли гуманітарну допомогу.
Згодом до них долучилося багато інших волонтерських організацій з Дніпра.
“Я стала координатором з п’ятої ранку до самої ночі”
Аліна ділиться в розмові зі Східним Варіантом, що евакуацією команда почала займатися з середини березня 2022 року.
“Мені просто дзвонили знайомі з Харкова й запитували, як можна виїхати. Тому я стала посередником між ними й тими, хто міг евакуювати. Передавала паливо з Дніпра до Харкова іншими волонтерами, і вони вже там внутрішньо вивозили людей”, — каже вона.
За допомогою соціальних мереж і підтримки від знайомих, волонтерка змогла організувати регулярні евакуації. Кількість запитів зросла настільки, що їй доводилося спати лише кілька годин на добу. Телефон не замовкав від самого ранку до пізньої ночі.
Спочатку евакуація відбувалася адресно звичайними автомобілями. Аліна розповідає, що постійно шукала водіїв для того, щоб розширювати напрямки евакуації та надавати допомогу людям всюди, де це можливо.
“Ми евакуювали з тих страшних місць, куди багато людей вже не хотіли їздити. В мене були такі “камікадзе” хлопці. Потім я забрала їх у Дніпро, ми почали співпрацювати з іншими організаціями та евакуювати вже на великих автобусах. Нам допомагали усі: хтось інформацією, хтось діями, а хтось приймав людей у себе вдома. Тільки завдяки довірі ми змогли досягти всього цього, це були колективні зусилля”, — ділиться координаторка.
Як фонд працює наразі?
Наразі “Добра справа” евакуює місцевих мешканців з міст та сіл Донецької та Херсонської областей. Одними з останніх напрямків на Донеччині були Торецьк, Новогродівка, Мирноград та Покровськ.
“З Новогродівки ми кожного дня вивозили людей бусами. Потім там повністю вимкнули зв’язок, і ми робили трафарети, писали, що в той то час на тому місці, чекаємо там на людей. В Новогродівці, як і в Торецьку, централізованої евакуації не було, хоча місто доволі велике, і було чимало жителів, які потребували допомоги”, — каже Аліна.
За словами керівниці, евакуація з прифронтових міст завжди відбувається за надскладних умов. Дороги зруйновані, обстріли тривають безупинно, й кожен кілометр стає справжнім випробуванням. Бус, наповнений людьми, рухається з мінімальною швидкістю.
Зараз евакуація набуває більш масового характеру: люди змушені покидати свої домівки, часто лише з одним пакетом чи сумкою, як це було в перші дні війни. Волонтери “Доброї справи” вивозили людей із Сіверська, Бахмута, Лисичанська та багатьох інших міст, на які йшов активний наступ.
“Ми брали участь в евакуації майже кожного міста, на яке орки наступали, на жаль”, — говорить Аліна.
Координаторка також зазначає, що рішення залишити рідний дім люди зазвичай ухвалюють запізно й під тиском обставин.
“Коли обстрілюють, люди починають частіше дзвонити. Є перша хвиля евакуації, коли тільки починаються обстріли. І потім друга, коли вже майже неможливо нікого вивезти й тривають бої на околицях міста. Це систематично в кожному місті”, — пояснює Аліна, додаючи, що в таких містах, як Торецьк, де мешканці звикли до прифронтового життя ще з 2014 року, часто панує відчуття хибної безпеки, бо обстріли стали частиною буденності.
Як відбувається процес евакуації?
Наразі є точкова та адресна евакуації, і вони проводяться поетапно з акцентом на безпеку та ретельну організацію.
На першому етапі важливим є планування та інформування. Організатори повідомляють про евакуацію через різні канали комунікації, такі як групи в Telegram і Viber, будь-які можливі ресурси. У разі відсутності зв’язку в районах, де планується евакуація, волонтери заздалегідь залишають друковані листівки з усією інформацією в місцях найбільшого скупчення людей.
Потім люди починають звертатися на гарячу лінію. Оператори, які забезпечують комунікацію через IP-телефонію, мають можливість прослуховувати повідомлення, якщо людина не дочекалася відповіді або інформація була неповною. Це дає можливість з’ясувати ситуацію та отримати точні дані про людей, які потребують евакуації.
Далі оцінюється безпека. Визначаються можливі місця для укриття, щоб зменшити ризики під час обстрілів.
Потім відбувається сам процес евакуації.
Крім того, “Добра справа” завжди йде назустріч людям, дозволяє забрати з собою те, що можна взяти на руки без шкоди для інших пасажирів всередині та наполягає на тому, щоб мешканці виїжджали зі своїми домашніми улюбленцями.
“Ми завжди кажемо: «Якщо ви можете це взяти на руки й інша людина не постраждає, а теж евакуюється — не питання, заберемо всіх». Ми завжди йдемо назустріч людям. В нас 70% водіїв з окупованих міст: Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Соледар. Вони все розуміють”, — ділиться співзасновниця.
Як звернутися за допомогою в евакуації?
БФ ВФ “Добра справа”:
📞 (050) 444-10-05;
📞 (066) 348-14-85;
📞 (095) 000-72-61.
Не зволікайте з евакуацією з прифронтових територій. Шукайте можливості для виїзду, щоб врятувати себе та своїх близьких.
***