UA
UA RU
01 Січня 2025, 08:30
20286
Смолоскипна хода та єдність: як у Слов’янську відзначали день народження Степана Бандери
Історія

Смолоскипна хода та єдність: як у Слов’янську відзначали день народження Степана Бандери

1 січня — День народження політичного діяча та ідеолога українського націоналізму Степана Бандери. У цей день на Донеччині до повномасштабного вторгнення проводили традиційну смолоскипну ходу. Як проходили ці марші, Східному Варіанту розповідали її учасники.

У російській пропаганді навколо історичної персоналії Степана Бандери збудували образ «зовнішнього ворога» та ідеологічного противника. Його імʼя часто використовують у якості маркеру для позначення всього, що суперечить російській політиці. Пропаганда створила образ Бандери, як уособлення «українського націоналізму», приписуючи йому екстремістські ідеї, які не завжди відповідають історичній реальності.

Попри це, мешканці Донеччини свідомо підходили до персоналії Степана Бандери та його значення в українській історії. До повномасштабного вторгнення щороку вони брали участь у смолоскипній ході в День його народження, щоб віддати шану.

Хода, яка обʼєднувала

Перша смолоскипна хода у Словʼянську відбулася до Дня памʼяті Героїв Крут 29 січня 2015 року, а до Дня народження Степана Бандери — 1 січня 2016. Організаторами були місцеві активісти та учасники патріотичних гуртків, серед яких Сергій Лілеєв, Василь Хоменко, Віталій Дегтярьов.

Смолоскипна хода у Словʼянську
Смолоскипна хода у Словʼянську. Фото надане Сергієм Лілеєвим

Мешканець Словʼянська Дмитро Журавльов, який тоді працював журналістом, а зараз — військовослужбовець, памʼятає, як долучився до першої Смолоскипної ходи на честь дня народження Степана Бандери в місті. Ввечері 1 січня, коли вже потемніло, учасники та учасниці зібралися на Соборній площі. Маршрут визначили до памʼятника Тарасу Шевченку. В один момент усі підпалили свої смолоскипи й рушили вперед, вигукуючи патріотичні гасла.

Смолоскипна хода у Словʼянську на честь Дня народження Степана Бандери. 1 січня 2016 року
Смолоскипна хода у Словʼянську на честь Дня народження Степана Бандери. 1 січня 2016 року. Фото Дмитра Журавльова у Facebook

«Це було щось нове для Слов’янська. Такий собі маніфест, що в місті є патріотично налаштовані люди, що вони активні, що готові щось робити. Якщо не помиляюся, тоді вийшло декілька десятків людей — достатньо, як для першого разу. Надалі я кожного року долучався до ходи 1 січня, остання була у 2022 році. Після початку повномасштабного вторгнення захід призупинили зі зрозумілих причин», — ділиться Дмитро Журавльов.

Дмитро Журавльов
Дмитро Журавльов. Фото з його особистої сторінки у Facebook

Один з організаторів Віталій Дегтярьов пригадує, як у першу ходу власноруч виготовляли смолоскипи для учасників. На кінці тростин намотували тканину, яку потім занурювали в паливо та підпалювали. Такого горіння вистачало якраз на маршрут ходи.

«Підготовку до першої ходи в Словʼянську почали десь у грудні. Дали оголошення, запросили людей, виготовили смолоскипи. До організації долучалися всі, хто міг. Памʼятаю, що вийшло приблизно 60–70 людей у першу ходу. І людям сподобалося. Почали проводити її кожен рік», — розповідає Віталій.

Смолоскипна хода у Словʼянську на честь Дня народження Степана Бандери. 1 січня 2016 року. На передньому плані Віталій Дегтярьов
Смолоскипна хода у Словʼянську на честь Дня народження Степана Бандери. 1 січня 2016 року. На передньому плані Віталій Дегтярьов. Фото Дмитра Журавльова у Facebook

Хода, яка стала традицією

Смолоскипна хода проходила в Слов’янську з 2016 до 2022 року. Маршрут залишався незмінним — від Соборної площі до памʼятника Шевченку. З кожним роком учасників більшало, приїжджали люди із сусідніх міст: Краматорськ, Торецьк, Костянтинівка. А в останні роки перед повномасштабним вторгненням захід поширився на сусідні міста та села.

Смолоскипна хода у Словʼянську, 1 січня 2016 року
Смолоскипна хода у Словʼянську, 1 січня 2016 року. Фото Дмитра Журавльова у Facebook

Громадський діяч Володимир Єлець був тим, хто підвозив людей із Торецька до Словʼянська. Він пригадує, що всі знали, що 1 січня проходить Смолоскипна хода. У зазначений час збиралися та через півтори години були вже в Словʼянську.

«Всі мої друзі, усі рідні знали, що в новорічну ніч я алкоголю не вживаю. Бо 1 січня сідати за кермо», — пригадує Володимир.

Володимир Єлець
Володимир Єлець. Фото з його сторінки у Facebook

Готуючись до проведення другої Смолоскипної ходи в Словʼянську, активісти зустріли певний опір зі сторони міської влади. Сергій Лілеєв пригадував, що адміністрація подала до суду, намагаючись заборонити захід, пояснюючи це «небезпекою», яка йде від відкритого вогню. Тоді активісти виграли суд, хода відбулася в заплановане 1 січня. Але стався вибух.

«Поліція встановила, що була підірвана граната РГД-5 в одному зі сміттєвих баків біля міської лікарні № 1, повз якої ми якраз проходили. На щастя, ніхто не постраждав. Ця справа ніяк не розслідувалася, чого і варто було чекати. У 2018 році ми так само планували дві смолоскипні ходи. Та вже перед першим січням ми отримали ще один позов до суду. Аргументи були ті самі, тільки тепер ще згадували вибух цієї гранати, керувалися цим, щоб наші акції заборонити. Тоді суд ми знову виграли», — розповідав Сергій Лілеєв.

Сергій Лілеєв (праворуч) та Віталій Дегтярьов (ліворуч). Фото зі сторінки Сергія Лілеєва у Facebook

Хода, яка зігрівала

За роки проведення Смолоскипна хода в Словʼянську стала доброю традицією. Щороку вона обʼєднувала людей, які бажали висловити свою громадянську позицію та віддати шану Степану Бандері.

«Це був символ єдності з усією Україною, з патріотичним націоналістичним рухом України. Ми показували, що не окремі, а разом, що в нас також є люди, які хочуть, щоб в Україні була незалежності, своя незалежна культура, політика тощо. І ми показували, що готові робити для цієї мети. Смолоскипна хода — це доєднання до націоналістичних традицій. Подія, яка допомогла обʼєднати людей із патріотичними поглядами й показати всій Україні, що на Донеччині є люди, які вважають себе частиною українського руху», — зазначив Дмитро Журавльов.

день народження Бандери Слов’янськ_05
Смолоскипна хода у Словʼянську. Фото Дмитра Журавльова у Facebook

«Це був особливий захід, на який збиралися люди з різних міст, спілкувалися, фотографувалися. Це була зустріч однодумців. Ставали в колони і йшли. Наприкінці ходи був імпровізований мітинг, на якому охочі могли виходити й оголошувати промови. І не завжди вони стосувалися Степана Андрійовича, а й актуальних проблем чи ситуацій у містах. Це був захід, де ми підбадьорювали одне одного, бо боротьба за Україну тривала. І не лише на фронті, а й у громадах», — розповів Володимир Єлець.

день народження Бандери Слов’янськ_07
Плакат запрошення до участі у ході за грудень 2021 року. Фото Дмитра Журавльова у Facebook

«Ми транслювали, що Донецьк і Донецька область — це Україна. І що тут живуть люди, які люблять Україну, і вірять, що наша держава буде велика, могутня, соборна й неділима. А по-друге, ми віддавали шану такій людині, як Степан Бандера, який зробив багато для Української держави та нації», — наголосив Віталій Дегтярьов.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
10 Квітня Четвер
18:09

Армія рф почала застосовувати БпЛА, що розкидають вибухонебезпечні предмети, — МВС

Армія рф почала застосовувати БпЛА, що розкидають вибухонебезпечні предмети, — МВС
17:53

Завтра у Києві переселенці з Луганщини зможуть отримати пенсійні консультації

17:47

Жертви обстрілів, могили і пастки з дронів: військовий фотограф розповів, що побачив у фронтовому Покровську (фото)

Жертви обстрілів, могили і пастки з дронів: військовий фотограф розповів, що побачив у фронтовому Покровську (фото)
17:41

Судитимуть підприємця, який організував торгівлю безакцизними сигаретами у Покровську

17:29

Оборонцям Донеччини виділили ще 27 млн грн

16:59

Молодіжна рада при Донецькій ОДА створює настільну гру "Код Донеччини"

16:45

На Покровському та Торецькому напрямках сьогодні вже відбулося 43 бойових зіткнення з ворогом

16:36

У Краматорську демонтували аварійні конструкції будинку, пошкодженого російським дроном 8 квітня (фото)

У Краматорську демонтували аварійні конструкції будинку, пошкодженого російським дроном 8 квітня (фото)
16:26

Ексклюзив Українці в окупації фінансово підтримують ЗСУ, — "Жовта Стрічка"

Українці в окупації фінансово підтримують ЗСУ, — "Жовта Стрічка"
15:58

Заступнику "міністра молоді, туризму та спорту" так званої "днр" заочно оголосили підозру

15:46

Росіяни посилюють обшуки та обмеження на ТОТ Донеччини і Луганщини і бояться українців, які живуть в окупації, — "Жовта Стрічка"

Росіяни посилюють обшуки та обмеження на ТОТ Донеччини і Луганщини і бояться українців, які живуть в окупації, — "Жовта Стрічка"
15:32

Рятувальники ліквідували наслідки російських ударів по Лиману, Дружківці, Краматорську, Костянтинівці, Слов’янську та Сергіївці (фото)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: