UA
UA RU
23 Січня 2025, 17:49
6670
34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік
Розбір

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

Чому навколо прийнятого бюджету Покровської громади на цей рік здійнявся галас? Скільки грошей місто, яке за 2 км від лінії фронту, виділило на благоустрій територій? А скільки на допомогу Збройним силам України? Відповіді на ці та інші питання в матеріалі

Наприкінці минулого року Покровська міська військова адміністрація затвердила бюджет громади, майже третина якого (198 млн грн) йшла на житлово-комунальне господарство. Це спричинило жваве обговорення в соціальних мережах, адже Покровськ, згідно з ресурсом DeepState, перебуває за 2–3 км від лінії фронту. Східний Варіант докладніше розбирає ситуацію

Майже третина бюджету — на ЖКГ

Бюджет Покровської громади в сумі 656 млн грн був затверджений 23 грудня минулого року. Згідно з ним, відділу освіти Покровської МВА виділили 146 млн грн, відділу охорони здоровʼя та управлінню сімʼї, молоді та спорту — по 15 млн грн, відділу культури — 21 млн, грн, управлінню соціального захисту населення — майже 42 млн грн, відділу транспорту — 2 млн грн.

Центр надання адміністративних послуг Покровська отримав бюджетування у 8 млн грн на цей рік, а департамент фінансово-економічної політики — у майже 10 млн грн.

Найбільше уваги привернула така стаття витрат, як житлово-комунальне господарство, відділу якого виділили 198 млн грн із бюджету Покровської МВА на 2025 рік. Згідно з поясненням бюджету, з цієї суми 3 млн грн піде на керівництво та управління відділу, ще 29 млн — на транспортування та постачання теплової енергії, 73 млн — на водопровідно-каналізаційне господарство, 34 млн — на благоустрій населених пунктів, 6 млн — на соціально-економічний розвиток територій, 37 млн — на ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха, а 14 млн — на підтримку засобів масової інформації.

Для порівняння, у 2024 році бюджет Покровської громади склав 1,4 млрд грн,  на ЖКГ витратили 348,7 млн грн, на підтримку засобів масової інформації — 8,1 млн грн.

Бюджет Покровська 2025
Скриншот бюджету Покровської громади

Такі заплановані статті витрат викликали багато запитань у соціальних мережах та засобах масової інформації. Адже, як відомо, через російські обстріли в Покровську відсутні електро-, газо-, тепло- та водопостачання. Водночас на водопровідно-каналізаційне господарство виділили 73 млн грн, а на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії — 29 млн грн.

Також згідно з бюджетом, на заходи та роботи з територіальної оборони Покровська МВА виділила на цей рік 10 млн грн. У порівнянні зі статтями витрат на житлово-комунальне господарство, українці та українки почали ставити питання щодо доцільності таких витрат для міста, яке перебуває за 2–3 км від лінії фронту.

Що каже Покровська міська військова адміністрація?

Покровська МВА, реагуючи на обговорення, пояснила, із чого складається благоустрій їхньої прифронтової громади. Начальник Покровської МВА Сергій Добряк зазначив, що через бойові дії громада втратила земельний податок і оренду за землю. Тож залишається ПДФО та акцизний збір, якого теж уже не буде. Здебільшого видатки з бюджету сплановані на заробітну плату. Варто зазначити, що мова йде саме про планування, а не виконання.

Через те, що громада віднесена до території активних бойових дій, сума ухваленого бюджету на цей рік може корегуватися, зазначили в Покровській МВА.

Покровськ
Фото: Покровська МВА

Сергій Добряк пояснив, на що підуть заплановані 29 млн грн на транспортування та постачання теплової енергії:

«Якщо брати опалювальний 2023–2024 — КП “Покровськтепломережа” мала понад 300 працівників і це бюджет у понад 300 млн гривень. Сьогодні ця сума в 10 разів менше. Працює 46 працівників, чий функціонал змінився: покровські тепловики створили наново 2 модульні невеличкі котельні, які опалюють 2 лікарні, також працюють декілька теплопунктів. До того ж працівники комунального підприємства займаються роздачею технічної води населенню зі свердловин, які пробурені на місцевих котельнях».

Серйозною проблемою для громади стали борги комунальних підприємств, накопичені в попередні роки. Зараз вони реструктуризовані й громада поступово їх виплачує. Зокрема, КП «Вода Донбасу» громада заборгувала 70 млн. Зараз значна частина суми вже виплачена, хоча питання закриття боргів ще актуальне.

«В умовах кризи КП “Покровськводоканал” продовжує працювати. Робітники, які залишилися в громаді, виконують важливі завдання, пов’язані з фортифікаційними роботами та обслуговуванням внутрішньої міської інфраструктури. Там, де це ще дозволяє безпекова ситуація. Їхня праця фінансується із бюджету: заробітна плата, забезпечення операційної діяльності (ПММ) і, знову ж таки, виплата боргів попередніх років», — повідомили в Покровській МВА.

Покровськ
Наслідки обстрілу Покровська. Фото glavcom.ua з посиланням на Покровську МВА

Статею “Організація благоустрою населених пуктів” передбачена фінансова підтримка комунальних підприємств “Багатошалузеве комунальне підприємство”, “Управління міського господарства” та “Покровська ритуальна служба”.

“Кошти заплановано на виплату заробітної плати з нарахуваннями, на придбання паливно-мастильних матеріалів, запчастин для автотранспорту, їх ремонт та обслуговування тощо. Не зважаючи на складну безпекову ситуацію в Покровській громаді працівники вказаних підприємств продовжують щоденно виконувати свою роботу із вивезення сміття, захоронення мешканців, а також задіяні в ліквідації наслідків збройної російської агресії та спорудженні фортифікаційних споруд на території Покровської міської територіальної громади”, повідомив Східному Варіанту начальник Покровської МВА Сергій Добряк.

Сергій Добряк

Фінансова підтримка ЗМІ у бюджеті громади стосується Телевізійної компанії “Орбіта”. 14,6 млн грн заплановано на заробітні плати з нарахуваннями працівникам телекомпанії, оплату податків, закупівлю програмного продукту, оплату послуг зв’язку та на інші потреби, необхідні для ведення телеканалом діяльності. 

“Телеканал веде невідкладне інформування населення щодо евакуації, розселення, фінансової допомоги, підтримки з боку держави та обласної адміністрації, діяльності благодійних організацій тощо. На сьогоднішній день телекомпанія продовжує висвітлення життєдіяльності Покровської громади, а також в міст, в яких проживає переважна більшість евакуйованого населення (Добропілля, Дніпро, Кам’янське, Павлоград, Кривий Ріг тощо)”, — пояснив Сергій Добряк у коментарі Східному Варіанту.

Минулого року на допомогу ЗСУ Покровська громада виділяла 40 млн грн. Цього року — понад 100 млн. Ці кошти закладені на поповнення матеріального резерву для оборони міста та допомоги Збройним силам України.

«Ми, як військова адміністрація, не можемо купити й просто вручити щось Захисникам. Ми передаємо субвенцією за запитом, який надходить від військової частини. Якщо його погоджує ОТУ “Донецьк”, то ми включаємо ці витрати в бюджет. На цей рік теж запланували кошти нашим силам оборони», — пояснив Сергій Добряк.

Начальник МВА повідомив, що станом на 27 січня до Покровської адміністрації надійшло одне звернення щодо виділення коштів на підтримку Збройних сил України. Розгляд цього питання буде можливим після його погодження з ОСУВ “Хортиця” та Донецькою облдержадміністрацією.

Бюджет Покровської громади міг бути меншин на 34 %, повідомила радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан у коментарі для «Суспільного». Під час підготовки бюджету на 2025 рік, планувалося вилучити в Покровська 34 % бюджету як реверсну дотацію. Однак їх вдалося залишити в бюджеті громади.

За словами пані Оксани, у громадах, які в зоні бойових дій, велика частина коштів йде на благоустрій.

«І ці гроші це далеко не те, за що варто критикувати військову адміністрацію Покровська. Начальник МВА ухвалює це рішення. Але є 26 органів, які контролюють місцеве самоврядування і начальника військової адміністрації. Сьогодні говорити про збільшення податків у Покровську, на жаль, немає підстав. А державні кошти, які даються як субвенція, вони повертаються, якщо не були використані, до державного бюджету. Якщо не були заплачені зарплати, якщо не було освітніх процесів, ці кошти повертаються до державного бюджету», — зазначила Оксана Продан.

За її словами, бюджет Покровська адекватний, однак невиконуваний через безпосередню наближеність міста до зони бойових дій.

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
18 Квітня П’ятниця
20:56

Воїн підрозділу БпЛА “Птахи Пастера” розповів про службу на Донеччині

20:00

Ексклюзив Яка ситуація у Гродівській громаді на Донеччині

19:00

Ексклюзив Евакуація з Лиману: у місті залишаються 3 797 мешканців

17:54

Убивць Артема Мирошниченка з Бахмута випустили по УДО: що відомо

17:22

На Великодні свята на Донеччині буде посилено охорону правопорядку, за потреби й військовими

16:59

21 квітня у Львові переселенців прийматиме керівництво ПФУ Луганщини

16:45

На цей час кількість бойових зіткнень становить 65: оперативна інформація від Генштабу ЗСУ

15:52

Зеленський підписав закони про продовження дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації

15:37

Кремінська громада пропонує допомогу своїм ВПО на переїзд до місця працевлаштування

15:21

Російські удари по Костянтинівці: у поліції розказали подробиці загибелі людей (відео)

Російські удари по Костянтинівці: у поліції розказали подробиці загибелі людей (відео)
14:35

До України повернули ще 909 тіл полеглих захисників

14:31

Судитимуть чотирьох правоохоронців, які служать ворогу в окупованому Маріуполі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: