34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік
Чому навколо прийнятого бюджету Покровської громади на цей рік здійнявся галас? Скільки грошей місто, яке за 2 км від лінії фронту, виділило на благоустрій територій? А скільки на допомогу Збройним силам України? Відповіді на ці та інші питання в матеріалі
Наприкінці минулого року Покровська міська військова адміністрація затвердила бюджет громади, майже третина якого (198 млн грн) йшла на житлово-комунальне господарство. Це спричинило жваве обговорення в соціальних мережах, адже Покровськ, згідно з ресурсом DeepState, перебуває за 2–3 км від лінії фронту. Східний Варіант докладніше розбирає ситуацію
Майже третина бюджету — на ЖКГ
Бюджет Покровської громади в сумі 656 млн грн був затверджений 23 грудня минулого року. Згідно з ним, відділу освіти Покровської МВА виділили 146 млн грн, відділу охорони здоровʼя та управлінню сімʼї, молоді та спорту — по 15 млн грн, відділу культури — 21 млн, грн, управлінню соціального захисту населення — майже 42 млн грн, відділу транспорту — 2 млн грн.
Центр надання адміністративних послуг Покровська отримав бюджетування у 8 млн грн на цей рік, а департамент фінансово-економічної політики — у майже 10 млн грн.
Найбільше уваги привернула така стаття витрат, як житлово-комунальне господарство, відділу якого виділили 198 млн грн із бюджету Покровської МВА на 2025 рік. Згідно з поясненням бюджету, з цієї суми 3 млн грн піде на керівництво та управління відділу, ще 29 млн — на транспортування та постачання теплової енергії, 73 млн — на водопровідно-каналізаційне господарство, 34 млн — на благоустрій населених пунктів, 6 млн — на соціально-економічний розвиток територій, 37 млн — на ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха, а 14 млн — на підтримку засобів масової інформації.
Такі заплановані статті витрат викликали багато запитань у соціальних мережах та засобах масової інформації. Адже, як відомо, через російські обстріли в Покровську відсутні електро-, газо-, тепло- та водопостачання. Водночас на водопровідно-каналізаційне господарство виділили 73 млн грн, а на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії — 29 млн грн.
Також згідно з бюджетом, на заходи та роботи з територіальної оборони Покровська МВА виділила на цей рік 10 млн грн. У порівнянні зі статтями витрат на житлово-комунальне господарство, українці та українки почали ставити питання щодо доцільності таких витрат для міста, яке перебуває за 2–3 км від лінії фронту.
Що каже Покровська міська військова адміністрація?
Покровська МВА, реагуючи на обговорення, пояснила, із чого складається благоустрій їхньої прифронтової громади. Начальник Покровської МВА Сергій Добряк зазначив, що через бойові дії громада втратила земельний податок і оренду за землю. Тож залишається ПДФО та акцизний збір, якого теж уже не буде. Здебільшого видатки з бюджету сплановані на заробітну плату. Варто зазначити, що мова йде саме про планування, а не виконання.
Через те, що громада віднесена до території активних бойових дій, сума ухваленого бюджету на цей рік може корегуватися, зазначили в Покровській МВА.
Сергій Добряк пояснив, на що підуть заплановані 29 млн грн на транспортування та постачання теплової енергії:
«Якщо брати опалювальний 2023–2024 — КП “Покровськтепломережа” мала понад 300 працівників і це бюджет у понад 300 млн гривень. Сьогодні ця сума в 10 разів менше. Працює 46 працівників, чий функціонал змінився: покровські тепловики створили наново 2 модульні невеличкі котельні, які опалюють 2 лікарні, також працюють декілька теплопунктів. До того ж працівники комунального підприємства займаються роздачею технічної води населенню зі свердловин, які пробурені на місцевих котельнях».
Серйозною проблемою для громади стали борги комунальних підприємств, накопичені в попередні роки. Зараз вони реструктуризовані й громада поступово їх виплачує. Зокрема, КП «Вода Донбасу» громада заборгувала 70 млн. Зараз значна частина суми вже виплачена, хоча питання закриття боргів ще актуальне.
«В умовах кризи КП “Покровськводоканал” продовжує працювати. Робітники, які залишилися в громаді, виконують важливі завдання, пов’язані з фортифікаційними роботами та обслуговуванням внутрішньої міської інфраструктури. Там, де це ще дозволяє безпекова ситуація. Їхня праця фінансується із бюджету: заробітна плата, забезпечення операційної діяльності (ПММ) і, знову ж таки, виплата боргів попередніх років», — повідомили в Покровській МВА.
Минулого року на допомогу ЗСУ Покровська громада виділяла 40 млн грн. Цього року — понад 100 млн. Ці кошти закладені на поповнення матеріального резерву для оборони міста та допомоги Збройним силам України.
«Ми, як військова адміністрація, не можемо купити й просто вручити щось Захисникам. Ми передаємо субвенцією за запитом, який надходить від військової частини. Якщо його погоджує ОТУ “Донецьк”, то ми включаємо ці витрати в бюджет. На цей рік теж запланували кошти нашим силам оборони», — пояснив Сергій Добряк.
Бюджет Покровської громади міг бути меншин на 34 %, повідомила радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан у коментарі для «Суспільного». Під час підготовки бюджету на 2025 рік, планувалося вилучити в Покровська 34 % бюджету як реверсну дотацію. Однак їх вдалося залишити в бюджеті громади.
За словами пані Оксани, у громадах, які в зоні бойових дій, велика частина коштів йде на благоустрій.
«І ці гроші це далеко не те, за що варто критикувати військову адміністрацію Покровська. Начальник МВА ухвалює це рішення. Але є 26 органів, які контролюють місцеве самоврядування і начальника військової адміністрації. Сьогодні говорити про збільшення податків у Покровську, на жаль, немає підстав. А державні кошти, які даються як субвенція, вони повертаються, якщо не були використані, до державного бюджету. Якщо не були заплачені зарплати, якщо не було освітніх процесів, ці кошти повертаються до державного бюджету», — зазначила Оксана Продан.
За її словами, бюджет Покровська адекватний, однак невиконуваний через безпосередню наближеність міста до зони бойових дій.
Східний Варіант звернувся за докладнішими коментарями щодо бюджету до Покровської міської військової адміністрації та до фахівців Асоціації міст України. Матеріал буде оновлюватися
***
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win