UA
UA RU
26 Серпня 2023, 13:14
23595
"Армія відновлення": як жителі Донеччини можуть отримати роботу та долучитися до відбудови регіону
Актуально

"Армія відновлення": як жителі Донеччини можуть отримати роботу та долучитися до відбудови регіону

Яка загальна ситуація із безробіттям на Донеччині? Що таке «Армія відновлення»? Чим вона корисна для жителів регіону? Та чи дійсно допомагає у відбудові? На ці та інші питання відповіді знайшов «Східний Варіант»

Минулої осені в Україні запрацювала «Армія відновлення». Це ініційована Урядом програма, яка допомагає знайти роботу тим, хто її втратив під час повномасштабної війни. Загалом, програма пропонує долучитися до суспільно-корисних робіт, які будуть оплачені щонайменше на рівні мінімальної заробітної плати. Докладніше про те, як це працює для жителів Донеччини, уже в матеріалі

У чому проблема?

5,5 тисяч безробітних на Донеччині

Повномасштабна війна спричинила великі проблеми для економіки України, зокрема, і для ринку праці. Частина українців втратила постійне місце роботи з різних причин: евакуація, знищення місця роботи ворожими снарядами, банкрутство чи скорочення числа працівників самим підприємством.

Ринок праці на Донеччині також зазнав значних змін через відновлення активних бойових дій. Про це Східному Варіанту» розказала директорка Донецького обласного центру зайнятості Валентина Миколаївна Рибалко. Якщо на початок повномасштабного вторгнення на обліку було 10 тисяч безробітних, то сьогодні 5,5 тисяч.

«Ситуація зі скороченням зареєстрованих безробітних приблизно однакова у всій країні. Причин цьому декілька. Перша — це зміни в законодавстві, які стосуються скорочення тривалості одержання допомоги з безробіття: з одного року до трьох місяців. Ну і скорочення розміру самої допомоги. Мінімальний розмір сьогодні — одна тисяча гривень, а максимальний обмежується мінімальною заробітною платою — 6700 гривень», — розповідає Валентина Миколаївна.

Армія відновлення Донеччина_09
Валентина Миколаївна Рибалко. Фото: Донецький обласний центр зайнятості

Друга причина, за словами директорки, пов’язана з великим міграційними процесами на Донеччині, а також звичайним небажанням деяких громадян ставати на облік:

«Треба виконувати певні зобов’язання щодо пошуку роботи. Допомога з безробіття — це допомога під час пошуку роботи. Застосовуються різні механізми, щоб ті, хто шукають, дійсно знайшли роботу».

Зараз ситуація на ринку праці в області більш-менш стабілізувалася. З початку повномасштабної війни роботодавці подали інформацію про 16 тисяч вакансій.

«Для тих, хто дійсно шукає роботу, вона є. Понад чверть вакансій мають заробітну плату понад 15 тисяч гривень. Є вакансії із зарплатою 25 тисяч гривень. Практика показує, що на Донеччині ринок праці потребує медсестер, слюсарів, електриків, двірників, водіїв, трактористів, швачок. Найбільший попит на медичних працівників, освітян та соціальних працівників», — каже Валентина Миколаївна.

Окрім ситуації з безробітними, на Донеччині залишається проблема з руйнуваннями та ліквідацією наслідків від обстрілів. Як повідомляв голова Донецької ОВА Павло Кириленко, від початку повномасштабного вторгнення в області зруйновано понад 86 тисяч житлових будинків.

Громади Донеччини постійно потребують допомоги: розвантажити гуманітарну допомогу, ліквідувати наслідки обстрілів, відновити будівлю, підтримувати роботу критичної інфраструктури.

Тож минулого року Уряд країни спробував поєднати між собою ці дві потреби — у роботі та у відновленні постраждалих громад.

Яке рішення?

«Армія відновлення»

Щоб збільшити обсяг пропозицій для жителів Донеччини та урізноманітнити умови праці, запрацювала «Армія відновлення». Всеукраїнська програма має на меті не тільки полегшити пошук роботи під час повномасштабної війни, але і сприяти відновленню та відбудові областей, які постраждали внаслідок бойових дій чи обстрілів. Східному Варіанту розказали в Донецькому обласному центрі зайнятості, чи вдалося це організувати в регіоні, де щодня проходять запеклі бої.

Як це працює?

Ольга Пєгушева родом зі Святогірська. Коли місто окупували росіяни, вона з родиною виїжджала в евакуацію, а коли повернулася у звільнений Святогірськ — постало питання повернення до роботи.

Святогірськ сильно постраждав від бойових дій. Після деокупації тут не було світла, води, газу, а більшість житлових домівок — зруйновані або сильно пошкоджені.

«У березні цього року я пішла до обласного центру зайнятості, стала на облік, була в пошуках роботи. Ми питали про те, як допомагати місцевим, можливо, як волонтери. Хотіли бути корисними. У тому ж місяці якраз у місті почала працювати пральня «Дана». Спочатку допомагали, а зараз нас перевели сюди на постійне працевлаштування», — розповідає Ольга.

Армія відновлення Донеччина
Пральня “Дана” у Святогірську. Фото: Святогірська МВА

Жінка починала працювати в пральні за програмою «Армія відновлення». Вона пояснює, що у Святогірську досі немає водопостачання, що є значною проблемою для мешканців та мешканок. Щодня людям, частина з яких похилого віку, доводиться тягти відра з водою на 4-й чи 5-й поверх, щоб мати хоч якесь джерело для власних потреб. Відкрита в березні пральня в цій ситуації допомагає місцевим випрати їхні речі. Ці послуги є безплатними.

«Наша пральня безплатна для місцевих та для громади Святогірська. Люди приносять, ми перемо. У день у нас приблизно 35 прань. Люди задоволені. Нам привозять сюди воду, великі бочки підключені насосом до пральних машинок, так і перемо. Уявіть, скільки води треба тягати людям на верхні поверхи, щоби попрати. А так, ми тут, працюємо, допомагаємо», — розповідає Ольга.

За свою роботу Ольга отримує мінімальну заробітну плату. Робота їй подобається, адже тут можна спілкуватися з людьми та допомагати їм.

За допомогою «Армії відновлення» отримати постійне працевлаштування вдалося і Марині Авраменко з Дружківки. До повномасштабної війни вона 25 років пропрацювала медсестрою в інтернаті. Та після відновлення активних бойових дій дітей евакуювали, а Марина залишилася без роботи.

«Встала на облік у центр зайнятості. Вони мені запропонували працювати на суспільно-корисних роботах «Армії відновлення». Спочатку працювала підсобним працівником у Центральній міський клінічній лікарні Дружківки, а потім мене сюди працевлаштувати на постійну роботу молодшою медсестрою з догляду за хворими», — розповідає Марина.

Марина дуже хотіла б повернутися працювати до інтернату, коли туди повернуться діти. Та поки що зізнається: «Обирати не доводиться. Жити за щось треба». Тому поки працює в місцевій лікарні прифронтового міста та намагається бути корисною для свого регіону.

***

Після започаткування програми Донеччина активно долучилася до неї. Обласною адміністрацією було прийняте рішення про організацію суспільно-корисних робіт та визначення переліку робіт, у яких є найбільша потреба. Також був складений список підприємств-замовників, де будуть працювати люди для відновлення та відбудови громад.

Армія відновлення Донеччина
Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

Директорка Донецького обласного центру зайнятості пояснює відмінності між звичайними вакансіями та вакансіями «Армії відновлення»:

«Ця програма надає можливість безробітним отримувати роботу, хай тимчасову, але за яку платять. І тим самим робити внесок у відновлення, відбудови як громади, так і країни загалом. Це конкретні суспільно-корисні роботи, які, першою чергою, допомагають відновленню області і її підтримці під час повномасштабної війни. Ці роботи фінансуються коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це тимчасові роботи, які мають певні залежності від замовника. У середньому, це десь 3–4 тижні, але є приклади, коли люди працювали й більше місяців. Оплата не менше, ніж мінімальна заробітна плата».

Армія відновлення Донеччина
Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

Наразі цей проєкт реалізується у 23 територіальних громадах Донеччини, для цього залучено 57 підприємств області. Усі роботи вкрай важливі та є чи не головною потребою, каже Валентина Миколаївна Рибалко:

«У громадах це розбір завалів зруйнованих будинків, відновлення пошкодженого майна, обслуговування пунктів незламності, прибирання, розчищення та ремонт доріг у населених пунктах, виконання земельних робіт, допомога населенню, першочергово особам з інвалідністю, дітям, громадянам похилого віку, хворим. У перелік входить обовʼязкове облаштування підвалів будинків і захисних споруд. Ну, і безумовно, вивантаження, фасування гуманітарної допомоги, яка надходить до області й розподіляється до кожної громади».

Армія відновлення Донеччина
Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

Підприємствам Донеччини, які беруть участь у програмі, безумовно, вигідна така схема роботи. Адже вони не тільки отримують потрібних робітників та робітниць, але також звільняються від сплати для них заробітної плати — за них це робить Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Сьогодні Донецька обласна служба зайнятості працює в дистанційному форматі. Реєстрація безробітних можлива як за допомогою сервісу «Дія», так і за допомогою мобільного зв’язку. Зателефонувавши, фахівці служби зайнятості з’ясують усі потреби громадянина чи громадянки та пояснять наступні дії щодо можливого працевлаштування. Людині запропонують як постійне місце, так і тимчасові суспільно-корисні роботи.

Армія відновлення Донеччина
Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

З учасниками «Армії відновлення» укладають договори підприємства, до яких вони долучаються працювати. Після цього громадяни та громадянки можуть офіційно долучатися до роботи. До речі, такий вид працевлаштування, не дивлячись на не повну зайнятість, є офіційним та йде в трудовий стаж.

А це точно працює?

Зараз Донеччина займає пʼяте місце в Україні за обсягом виконання «Армії відновлення», розповідає директорка обласного центру зайнятості. Усього з початку роботи програми в регіоні до неї долучилося понад 5 тисяч мешканців, а приблизно 10 % з них потім були працевлаштовані на постійні робочі місця до роботодавців.

«Багато є таких прикладів, коли безробітні брали участь у таких роботах, проявляли себе, зарекомендували, проявили особисті якості. І за сумлінне ставлення до роботи роботодавець звертає на них увагу й переводить на постійні робочі місця», — каже Валентина Миколаївна.

Армія відновлення Донеччина
Валентина Миколаївна Рибалко. Фото: Донецький обласний центр зайнятості

Історії героїнь Ольги та Марини це підтверджують. Почавши із суспільно-корисних робіт, невдовзі вони отримали пропозицію на постійне працевлаштування.

Валентина Миколаївна розповідає, що суспільно-корисні роботи дійсно допомагають громадам у необхідних сьогодні напрямках роботи:

«Цьогоріч було розвантажено понад 300 тонн гуманітарної допомоги від Червоного Хреста в Покровську. Покровська громада та Покровський центр зайнятості активно працюють у реалізації цього проєкту. Держава сьогодні дає такі можливості для територій, де ведуться бойові дії. Після деокупації Лиманської громади, наприклад, безробітні разом із комунальними службами очищали дороги, відновлювати місто».

Армія відновлення Донеччина
Суспільно-корисні роботи на Донеччині. Фото: Донецька обласна служба зайнятості

Також «Армія відновлення» допомагає долати безробіття на Донеччині. Частина людей, яка була залучена, уже працевлаштована на постійні місця, що, своєю чергою, зменшує навантаження на пасивну допомогу з безробіття.

«Ці люди роблять важливий внесок у відбудову та в наближення миру. Це те, що допомагає людям і знаходити роботу, і сприяє відбудові рідного регіону», — каже Валентина Миколаївна.

Як звернутися?

У разі питань чи консультацій можна звертатися до безплатної телефонної лінії Донецької обласної служби зайнятості:

0 800 33 61 67

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

18:27

Ще 17 військових і членів їхніх сімей з Сіверськодонецької громади отримали матеріальну допомогу

18:24

Антифейк "Грошей немає, але ви тримайтеся": як російські загарбники створюють міфи про покращення соціальних умов на ТОТ сходу

"Грошей немає, але ви тримайтеся": як російські загарбники створюють міфи про покращення соціальних умов на ТОТ сходу
17:59

З обласного бюджету Донеччини спрямують майже 60 млн грн для захисників області

17:56

На Донеччині заборонили освітню діяльність: про яку йдеться

17:47

Сили оборони протистоять російським окупантам: кількість сьогоднішніх бойових зіткнень зросла до 114

16:59

Третя світова війна розпочалася, — Залужний

16:30

У Дніпрі відкрили виставку про нацгвардійців-захисників Маріуполя (фото)

16:17

Що відбувається На лінії вогню: яка ситуація в прифронтовому Покровську

На лінії вогню: яка ситуація в прифронтовому Покровську
15:59

Голова Слов'янської МВА зустрівся з представником благодійного фонду Global Empowerment Mission Ukraine

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: