На території Донеччини планують встановити модульні тимчасові будинки: що відомо
Раніше в ДонОВА Східному Варіанту повідомили, що на території Донеччини планують встановити модульні тимчасові будинки. Які це будуть будинки? Скільки їх буде встановлено? Кого туди заселятимуть? Коли такий проєкт реалізують? Та чи сприятиме це розвʼязанню проблем людей, які втратили житло через війну? На ці та інші питання відповіді дає Східний Варіант
Через повномасштабне вторгнення росії десятки тисяч багатоквартирних та приватних будинків на Донеччині були знищені. Проблема із житлом — одна з найгостріших для населення. Щоб частково розвʼязати її, Донецька ОВА за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (далі — УВКБ ООН) планує встановити тимчасові модульні будинки там, де це найбільш необхідно.
Що це за модульні будинки?
Департамент інвестиційно-інноваційного розвитку й зовнішніх відносин Донецької ОВА з 2015 року налагодив співпрацю з міжнародними організаціями, зокрема і з УВКБ ООН, для запобігання гуманітарної катастрофи, у тому числі для забезпечення мешканців деокупованих територій товарами першої потреби. Про це Східному Варіанту повідомила директорка департаменту Оксана Головко.
«Основними напрямками співпраці з УВКБ ООН є оперативне реагування на надзвичайні ситуації, надання будівельних матеріалів, видача гігієнічних наборів, постільних наборів, ковдр, матраців, облаштування пунктів обігріву, допомога в проходженні зими тощо», — розповідає директорка департаменту.
Департамент досягнув домовленостей із представниками УВКБ ООН щодо пілотного проєкту зі встановлення тимчасових модульних будинків на Донеччині. Силами організації заплановано установку, облаштування та підключення модульного будинку до комунікацій на території приватного подвірʼя, що має зруйновану або пошкоджену домівку.
Передбачається, що будиночки матимуть площу 25–35 кв. м, у них зможуть проживати 2–3 особи. Витрати на придбання, встановлення та підключення до комунікацій за попередніми домовленостями візьме на себе УВКБ ООН.
Категорії осіб, які матимуть право на отримання модульного будиночка, самостійно визначить УВКБ ООН. Поки що ці категорії невідомі.
Однак Оксана Головко каже, що головними критеріями відбору, які, своєю чергою, вплинуть і на кількість таких будиночків, буде наявність правовстановлюючих документів на зруйноване чи пошкоджене житло та земельну ділянку, на якій воно знаходилось чи знаходиться, а також можливість підключення до комунікацій.
«Відповідно до інформації від УВКБ ООН, модульні будиночки є тимчасовими, при цьому виробником встановлено гарантійний термін експлуатації протягом 10 років. Зазначаємо, що попередньо реалізація цього проєкту запланована у 2024 році, проте, враховуючи безпекову складову на території Донецької області та інтенсивність обстрілів по всій її території, остаточне рішення щодо визначення пілотних територіальних громад УВКБ ООН не прийнято», — повідомила Оксана Головко.
Як це сприятиме відновленню області?
Встановлення модульних будиночків планується на території Святогірської міської територіальної громади. Про це Східному Варіанту повідомляла начальниця Управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування ДонОВА Наталія Чукова.
Але станом на зараз досі не прийнято остаточне рішення про визначення пілотних територіальних громад. Це повʼязано, як пояснює Оксана Головко, з безпековою ситуацією на Донеччині. Тож про подальші можливості реалізації проєкту стане відомо тільки згодом.
Станом на зараз у Святогірській громаді внаслідок ракетних ударів та вибухів постраждало понад 490 житлових будинків (з них 11 — багатоквартирні, а 480 — приватні). Ще 704 приватних та 3 багатоповерхових домівок було повністю зруйновано, через що вони не придатні до проживання взагалі. Решта — потребують легкого та середнього ремонту.
Якщо взяти тільки число повністю зруйнованих приватних домівок, виходить, що потрібно буде встановити понад 700 модульних будинків для того, щоб сприяти вирішенню проблеми із житлом у громаді. Це число може бути меншим, так як мешканці Святогірської громади вже можуть подаватися на програму «єВідновлення» та отримувати житлові сертифікати для придбання нових домівок.
Раніше Східний Варіант уже писав про те, як мешканка Донеччини отримала житловий сертифікат за зруйноване житло у Святогірську та вже придбала нову квартиру в Тернополі.
Модульні будинки найімовірніше встановлюватимуться для тих мешканців, які залишаються в громаді та не планують виїжджати. Якщо проєкт допоможе забезпечити хай тимчасовим, але житлом, то він зможе вважатися ефективним для регіону.
Східний Варіант слідкуватиме за розвитком та реалізацією пілотного проєкту щодо встановлення модульних будинків на Донеччині.
***
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win