UA
UA RU
24 Лютого 2024, 17:41
13087
Екоцид на сході України: як російська окупація завдає непоправних збитків довкіллю та людям
Екологія

Екоцид на сході України: як російська окупація завдає непоправних збитків довкіллю та людям

Схід України, з його багатим різноманіттям екосистем та унікальною флорою і фауною, опинився під загрозою екологічної кризи через недбалість та збройну агресію окупаційної влади. Затоплення шахт, стихійні сміттєзвалища, знищення лісів та детонація зброї створюють небезпечну суміш хімічних сполук, загрожуючи здоров'ю людей і тварин.

Східний Варіант розповість, як росія руйнує природний фонд Донеччини та Луганщини, і спільно з екологами надасть рекомендації щодо фіксації цих злочинів.

шахти
Фото: Максим Бородін

Луганщина

Знищення зелених легенів

Через активні бойові дії та тимчасову окупацію повною мірою оцінити рівень шкоди, якої завдали росіяни, наразі неможливо. Проте навіть та інформація, яка наразі доступна українській владі, демонструє масштаби впливу війни, розв’язаної росією.

За даними Луганської ОВА, російські окупанти спричинили руйнування 26 тисяч гектарів лісового фонду Луганщини та природоохоронних територій, включаючи унікальні степи та заповідні території з рідкісною флорою та фауною.

“Один з найбільших лісів українського сходу, унікальні степи в первозданному вигляді та десятки заказників із рідкісними видами флори та фауни. Луганщина мала величезний потенціал природно-заповідного фонду — загалом понад 95 тисяч гектарів. Все це сьогодні повністю знищують росіяни”, — розповідає голова Луганської ОВА Артем Лисогор.

пожежа
Фото: Ілюстративне / Unspash

Окрім того, що ліси Луганщини стали полем бою в російсько-українській війні, окупанти проводять масштабну вирубку дерев. Місцеві мешканці кажуть, росіяни спочатку підпалюють їх, а потім спилюють ті, які “нібито вигоріли”. Так вони замітають сліди злочину.

“Звуків вибухів немає, а дим в лісах навколо Сєвєродонецька періодично підіймається. Так орки замітають сліди вирубки лісу. Неліквід вони просто підпалюють”, — пише житель Луганщини в одному з чатів.

сміття
Фото: Телеграм-канал “Северодонецк ЛХС 1934”

“У лісі, який об’єднує Воєводівку та Кудряшівку, справді так і було. Спершу підпалювали ліс, а потім спилювали дерева, які “нібито вигоріли”. Нині на гугл-картах навіть можна побачити ці поля, де був ліс. Лише на картах це видається маленьким полем, а от у реальності — величезне”, — розповідає жителька тимчасово окупованої частини Луганщини.

скріншт
Скріншоти з Телеграм-каналу “Северодонецк ЛХС 1934”

Загрози від затоплення шахт

Масове затоплення шахт стало ще однією причиною серйозної екологічної катастрофи.

Постійні обстріли та бомбардування з боку росіян призводять до руйнування електромереж та вимикання помп, що викачують воду. Крім того, шахти часто відключають від електроживлення через несплату, або вони не працюють через дефіцит співробітників. 

Наразі лише можна припускати, скільки вугледобувних підприємств залишилося після зростання масштабів та інтенсивності бойових дій. Згідно з повідомленням Луганської ОВА, в профільному міністерстві рф було оголошено про намір скоротити кількість шахт на території “лнр” та “днр” з 114 до 15. Це означає, що практично 100 з них було визнано нерентабельними.

шахти
Фото: Getty Images

У вересні на шахті “Червоний партизан” працювали лише шість осіб на зміну, оскільки більшість гірників була мобілізована. Багатомільйонні борги за електроенергію накопичили підприємства, зокрема, місцеве об'єднання “Східвугілля” вже було відключено від живлення. Шахти у Хрустальному законсервовані.

Пізніше у Довжанську закрилося ще 5 шахт через їх аварійний стан. Гірників доводилося евакуювати в аварійному порядку через те, що окупаційна влада економила на штаті ремонтних бригад настільки, наскільки це було можливо.

шахти
Фото взято із сайту dt.ua

У випадку закриття або руйнування шахти, вода починає накопичуватися в підземних горизонтах. Якщо цю воду не відкачати, шахти затоплюються ґрунтовими водами.

Небезпека полягає в тому, що ці води можуть бути забруднені важкими металами та іншими токсичними речовинами, які використовуються у видобутку вугілля.

шахти
Фото: det.dn.ua

Потрапляючи у навколишні ґрунти, вони можуть призвести до серйозного забруднення землі та водних ресурсів. Підземні води, що затоплюють шахти, можуть містити гази, такі як метан, і випаровуватися на поверхню, спричиняючи екологічні аварії, зокрема, пожежі та вибухи.

скріншот
Жителі Луганщини повідомляють у спільнотах про затоплення шахт. Скріншоти з соцмережі “Вконтакте”

Сміттєва загроза

За даними Центру національного спротиву, ще одна причина екологічної катастрофи, яку ініціюють росіяни — плани зведення низки сміттєзвалищ на тимчасово окупованих територіях сходу України, які будуть обслуговувати росію. 

Окупанти хочуть створити шість таких сміттєзвалищ на Луганщині та ще три на Донеччині. Звозити сміття туди планують не лише з тимчасово окупованих територій, але й з Ростовської, Бєлгородської та Воронезької областей рф.

сміття
Фото: Ілюстративне / Getty Images

Розміщення сміттєзвалищ стає непоправною загрозою для екології. Внаслідок забруднення ґрунтів та водних ресурсів отруйними речовинами, значні території стануть непридатними для розвитку життя, призводячи до загибелі рідкісних видів флори й фауни. 

Населені пункти отримають забруднену воду і їдкий сморід від випарів у повітря, що погіршує якість життя та створює небезпеку для здоров'я людей.

Крім цього, загарбницька влада створює стихійні сміттєзвалища просто серед вулиць і поміж будинків. Місцеві мешканці жаліються, що страшний сморід може триматися місяцями.

скріншот
Скріншоти з соцмережі “Вконтакте”

Донеччина

Затоплення шахт може призвести до катастрофи 

Раніше експерт з екологічної безпеки мережі “Довкола” Максим Сорока у коментарі для Східного Варіанту відзначив, що ситуація на тимчасово окупованих територіях Донеччини вкрай складна. Відбувається безповоротне завдання шкоди всій екосистемі, від знищення біорізноманіття до накопичення величезних обсягів відходів.

шахти
Фото взято із сайту “Truth Hounds”

Однією з найпоширеніших екологічних проблем на Донеччині, подібно до Луганщини, є затоплення та занепад вугільно-промислових підприємств. Усі шахти регіону віднесені до об'єктів критичної інфраструктури, тому вони є потенційно небезпечними відповідно до законодавства.

Згідно зі звітом ГО “Truth Hounds”, більшість шахт сходу України мають гідрологічні зв'язки під землею, включаючи ті, що розташовані по обидва боки лінії фронту, наприклад, шахту “Південна” у м. Торецьк та шахту імені Гагаріна у м. Горлівка на окупованій території. Це означає, що затоплення шахти ім. Гагаріна може спричинити перетікання води на суміжні шахти та затоплення частини території м. Торецьк.

шахти
Шахта “Північна” у Торецьку. Фото взято із сайту toretsk.online

У фільмі Східного Варіанта “Прихована загроза” експерти з екології пояснили, що подібні затоплення шахт можуть обернутися руйнуваннями будинків, підтопленнями погребів, приміщень та отруйною водою.

“Коли брудна шахтна вода піднімається на поверхню, існують величезні ризики забруднення резервуарів, як питної води, так і прісної. Це дуже небезпечно для подальшого водозабору в регіоні, будуть починатися просідання грунтів”, — розповідає керівник відділу енергетики ГО “Екодія” Костянтин Кропивницький.

Деякі шахти містять у собі небезпечні відходи. Наприклад, шахта “Юнком” взагалі має радіаційні елементи після підземного ядерного вибуху в 1979 році. З того часу, починаючи з 2018 року, вода в цій шахті не відкачується, що може спричинити масове забруднення водойм та ґрунтів у регіоні.

сміття
Під цією шахтою на глибині 903 метри розташована ядерна капсула. Фото: Valeri Gekavi

Один з випадків прориву ґрунтових вод зафіксований в місті Горлівка на шахті Леніна. Люди скаржаться, що вода заливає їхні двори й погреби, а окупаційна влада на це ніяк не реагує.

скріншот
Скріншоти із Телеграм-каналу “Жизнь в днр”

Головну вулицю Донецька — Артема теж підтопило. Про це повідомляють мешканці в місцевих чатах.

скріншот
Скріншоти із чату “Жизнь в ДНР”

Сміттєве лихо 

Катастрофічна ситуація й зі сміттям. 

За даними Центру національного спротиву, на полігони побутових відходів у частині тимчасово окупованої Донецької області завозять сміття з ростова. Це допомагає вирішити проблему перевантаженості сміттєзвалищ в самій росії.

Окупанти також планують побудувати на Донеччині ще два полігони, які будуть обслуговувати ростовську область. 

“У ростовській області відмовилися від цієї ідеї через екологічний стан регіону. Щодо мешканців Донеччини, росіяни не беруть до уваги їхньої думки, як це зазвичай відбувається в окупованих регіонах”, — пишуть у Центрі національного спротиву (ЦНС).

сміття
Фото: Getty Images

Зокрема, в місті Макіївка жителі скаржаться на те, що по всій території міста стихійні сміттєзвалища, камази зі сміттям вивантажують навіть на дитячих футбольних майданчиках та парках.

скріншот
Скріншоти з Телеграм-каналу “Жизнь в днр” та соціальної мережі Вконтакте

“Вул. Фізкультурна, три місяці не вивозили сміття, тепер у нас сміттєзвалище на 3-5 камазів, сморід, вікна відчинити неможливо, Мухи, щури, їх не лише кіт, а й собака вже чавить у дворі”, — жаліється у місцевому чаті жителька Макіївки.

Масові захоронення та детонація зброї

Внаслідок військових дій росії було зруйновано вщент сотні міст, а окопна війна перетворила значну площу поля на випалені пустки, що супроводжується забрудненням землі та ґрунтових вод. 

Детонація вибухів та обстріли можуть призвести до знищення рослинності, забруднення ґрунту та водойм нафтопродуктами, важкими металами та іншими токсичними речовинами.

маріуполь
Фото: Reuters / Pavel Klimov

Своєю чергою, викиди шкідливих речовин у повітря від пального та вибухів також можуть спричиняти забруднення атмосфери та негативно впливати на здоров'я людей і тварин.

Разом з цим велику загрозу становлять масові поховання тіл. Вони часто опиняються під водою, що може спричинити забруднення ґрунтових вод, яке далі поширюється на поверхню у вигляді стічних вод або через джерела. Така ситуація становить небезпеку не лише для життя людей, але й для всієї екосистеми Азовського моря. Наслідки цього можуть бути катастрофічними, а їх вплив — непередбачуваним і довготривалим.

кладовище
Масові поховання в Маріуполі. Фото: Focus.ua

До чого готуватися місцевому населенню? 

Місцевим жителям слід вимагати організації належного ведення моніторингу та контролю за станом довкілля і намагатися самостійно такий організовувати – адже такі роботи підпадають під Женевську конвенцію, і вони не вважаються колабораційною діяльністю. До того ж дають звільнення від мобілізації.

Софія Шутяк

Про це розповідає Софія Шутяк, яка є заступницею голови Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ, а також юрисконсультанткою міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина” у коментарі Східному Варіанту.

Допомогу можуть надати секретаріати та робочі органи великої кількості міжнародних угод – про забруднення вод, повітря, втрат біорізноманіття тощо.

Такі роботи здійснені під час війни допоможуть якомога швидше спланувати план відновлення.

Які документи регламентують захист довкілля під час війни?

Софія Шутяк зазначає, що екологічна шкода завжди була воєнним злочином у міжнародних збройних конфліктах (з 1970 років у Стокгольмській декларації з навколишнього середовища). 

Документи, такі як Декларація Ріо-де-Жанейро 1992 року, Додатковий протокол до Женевських конвенцій про захист жертв міжнародних збройних конфліктів та Конвенція про заборону розробки, виробництва, нагромадження і застосування хімічної зброї, закликають міжнародну спільноту приймати заходи для запобігання або мінімізації руйнівного впливу на навколишнє середовище під час військових дій.

Проте, за словами експертки, критерії, яка шкода стає злочином відповідно до міжнародного права є нереально високими (Женевські конвенції, які приймалися після 1945 року та намагалися виправдати агресора), і ніколи не були належним чином протестовані.

суд
Фото: Ілюстративне / dp.tax.gov.ua

Найновішими є затверджені на рівні ООН 27 правових принципів, спрямованих на посилення захисту довкілля протягом усього циклу збройних конфліктів. 
Ключовим для України в майбутньому шляху до покарання рф може стати саме 9 принцип PERAC (Principles of the environment in relation to armed conflicts) про відповідальність держав, що починають та ведуть війну.

В ньому зазначається, що така держава повинна повністю відшкодувати збитки, завдані міжнародно-протиправними діями, включно з витратами на шкоду, завдану навколишньому середовищу як такому.

На рівні національного законодавства — це Кримінальний кодекс України, стаття про екоцид 441 та природоохоронне законодавство України.

Як людям в окупації можна фіксувати ці злочини та куди передавати?

Фіксувати можна за допомогою відео, складання актів за участі трьох осіб чи записів у зошиті. Потім ці дані потрібно надсилати до Оперативного штабу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів з метою складання позовів до Міжнародних судів ООН для вимоги компенсації завданої країною-агресором шкоди.

Якщо є можливість, повідомляти Службу безпеки України за телефоном:

 0 (800) 501-482 або Національну поліцію за номером 102.

Ефективною також є фіксація через онлайн-портали, такі як Екозагроза (Офіційний ресурс від Міндовкілля), сайт RWC (russian War Crimes) або Свідок (Платформа історій війни).

скріншот
Скріншоти із наведених вище онлайн-порталів

***

Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу-лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
22 Листопада П’ятниця
09:50

Евакуація З Донеччини евакуювали ще евакуйовано 201 людину з дітьми

09:17

В окупованому Старобільську вчителі за вказівкою окупантів проводять мовну "фільтрацію" серед дітей

09:04

Росіяни значно збільшили атаки на Луганщині

08:48

Валерія "Нава" повернулася на службу до "Азову"

Валерія "Нава" повернулася на службу до "Азову"
08:16

За 21 листопада росіяни вбили одного жителя Донеччини

08:08

Ворог п’ять разів намагався просунутися вперед у районі Торецька та Щербинівки

07:59

ЗСУ ліквідували ще 1050 окупантів

21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: