Була менеджеркою, а стала вирощувати лохину: досвід мешканки Краматорська
Олена Ігнатущенко з Краматорська (Донецька область) два роки тому посадила перші кущі лохини. Наприкінці червня цього року почала збирати корисні ягоди та продавати їх.
Фактично, це її перший врожай на продаж, йдеться на сторінці Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України".
Як підприємниця продає лохину по 350 гривень за кілограм?
Менеджерка за освітою, Олена близько десяти років працювала у готелях за кордоном. Врешті повернулася додому та вирішила розвивати власну справу. Хотіла таку справу, щоб була цікавою, до душі та приносила дохід. Якось придбала на ринку лохину. Ці ягоди настільки сподобалися Олені, що вона вирішила зробити з них бізнес. Жінка почала читати літературу, дивитися навчальні відео про вирощування лохини. На земельній ділянці у батьків восени 2019 року посадила перші кущі.
Потрібно було вчитися – і як вирощувати лохину, і як розвивати цей бізнес. За сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID) у 2019 Олена взяла участь у бізнес-таборі “Сінерджи”. Згадує, що отримала велику порцію натхнення і переконання, що потрібно розвивати власну справу.
“На цьому тренінгу було багато жінок. Частина з них вже була успішними підприємницями та ділилися досвідом, частина робила перші кроки. Кожна з них своєю історією надихала на розвиток. Після участі у тренінгу з розвитку комунікацій я переконалася, що потрібно розвивати сторінку в Інстаграм, адже це додасть мені клієнтів. Я створила цю сторінку, почала приділяти більше часу створенню контенту на сторінці. Зараз я бачу результати цієї роботи – клієнти приходять онлайн”, - каже Олена.
Лохину Олена продає через соціальні мережі, також здає гуртовим покупцям на ринку. Кілограм цих ягід коштує 350 гривень. Її клієнти – жителі Краматорська, найближчих міст та сіл Донецької області.
Сторінка в Інстаграм: https://www.instagram.com/elenasblueberry/
“Лохина дуже корисна, але люди мало знають про цю ягоду. Я буду популяризувати її через соціальні мережі. Планую зараз викладати рецепти у соціальних мережах, розповідати покупцям, що можна виготовити з лохини”, - говорить підприємниця.
“Хоча запорукою процвітання бізнесу є насамперед його прибутковість, важливо також, щоб він узгоджувався з особистими цінностями. Це не обов’язково морально-етичні принципи, це те, що вас надихає і заохочує віддано займатися своєю справою. Для одного - це допомога людям, для іншого – творчість чи робота в команді, виклики та пригоди. Для мене Олена є тією підприємницею, яка довго йшла до вибору бізнесу, що відповідає її цінностям, але зараз вона має достатньо енергії, наснаги та ентузіазму, щоб розвивати власну справу і керувати нею. Вона використовує всі набуті знання та навички, проявляє більше рішучості та винахідливості, долаючи труднощі та виклики, пов’язані з веденням бізнесу”, - сказав бізнес-тренер Віталій Захарчук.
Зараз на ділянці Олени ростуть близько 200 кущів лохини різних сортів, які достигають в різний час. У планах підприємниці – переробка ягід. З них можна виготовляти джеми, настоянки, компоти, заморожувати. Із сушеного листя лохини можна заварювати смачний та корисний чай. Але для цього кущі мають заплодоносити на повну силу. Олена очікує, що це буде за кілька років, а поки поспішає на свої лохинові плантації, де дозріває наступна партія корисних синіх ягід.