Письменник з Луганської області написав книгу про німців України
Колишній шахтар з міста Ровеньки Луганської області, а зараз український журналіст і письменник Максим Бутченко написав книгу, засновану на історії українських німців.
Про свій новий твір він детально розповів "Східному варіанту".
Книга називається "Червоний квадрат" і, як каже сам автор - це сімейна сага на майже пару сотень років.
"Ідея написати книгу народилася, як зазвичай буває в таких випадках, випадково. У коментарі під моїм постом у Фейсбуці мені написав голова "Ради німців України" Володимир Лейсле, щоб я звернув увагу на історію українських німців. Коли я став читати про німців-колоністів, які прибули в Україну з кінця 18 століття, про німецькі колонії, які процвітали на українському півдні, зрештою про масову депортацію українських німців Сталіним - зрозумів, наскільки велика тема", - розповідає Максим Бутченко.
Письменник вивчав різні історичні дані і зібрав вдома бібліотеку з книг, довідників та енциклопедій про українських німців.
"Це історія маленького німецького хлопчика Йоганна з надзвичайними здібностями. Розповідь про його рід займає частину книги і добре показує, ким були українські німці. На мій погляд, історія Йоганна в тій темній епосі потрібно відчути, щоб її зрозуміти. Так, це досить чуттєва оповідь, сімейна драма, що відбувається на тлі великих трагічних подій. Після книги, впевнений, у читача відбудеться переоцінка не тільки подій сталінського часу, а й історії нашого суспільства", - вважає Максим Бутченко.
Він вважає, що деякі з українців розуміють значимість для України, яку надали і надають українські німці. Бутченко розповідає, що господарства німців-колоністів були найбільш економічно успішними. До того ж, українські німці були винахідниками - створили особливий плуг для розробки цілини, вивели нову породу корови і взагалі впроваджували інновації.
"Довгі роки вони задавали темп економічного розвитку тих регіонів, де проживали. Так само як і в інших сферах. Чого тільки вартий засновник парку Асканія-Нова Фрідріх Фальц-Фейн. Українські німці створили цілий економічно-суспільно-культурний пласт, що вплинув на багато сфер", - додає автор.
Також Максим Бутченко згадує про репресії за національною ознакою, які торкнулися німців у першій половині 1930-х років. За його словами, в 1941 році кілька сот українських німців позбулися будинку - їх перевозили у вагонах для худоби, багато хто гинув.
"По суті, на українських німцях Сталін випробував техніку переміщення цілих народів", - вважає Максим Бутченко.
Під час роботи над книгою він консультувався з істориками - доктором Альфредом Айсфельдом, Едвіном Варкентіном, фахівцем з німців-менонітів і так далі.
"Я намагався зберегти історичний контекст і написати практично повністю вигадану історію. Частково одним з прототипів став донецький художник Гаррі Руфф, який в дитинстві проживав в тому після, де і мій герой книги - Озерівка або по-німецьки - Ней-Шензе, що означає "велике красиве озеро" ", - резюмує Бутченко.
Тетяна Жук, "Східний варіант"