"БУР" знову збирає друзів на сході України. Які міста покращать у 2021 році?
Молоді волонтери з усієї України їдуть робити Донбас кращим. Знову. Волонтери вже готуються “десантуватися” на Донеччині та Луганщині.
Що разом з місцевими активістами задумали цьогоріч, як взагалі працюють та з чого все почалось — ми розпитали менеджерку осередку “БУР-СХІД” Євгенію Васільєву.
Народжений на сході України
БУР — або “Будуємо Україну разом” — волонтерська ініціатива, яка виникла ще у 2014 році. Тоді люди з усієї України їхали на Донбас, щоб відновити зруйновані обстрілами будинки.
З того часу БУР виріс, перекинувся на різні міста та містечка, з'явилися навчальні та просвітницькі проєкти “BUR.LAB”. Як кажуть самі “бурчики”, БУР — це про будівництво не тільки будинків і просторів, але й зв'язків між заходом і сходом та взагалі між українцями.
“Коли звільнили Краматорськ, група молоді зі Львова поїхала допомагати краматорчанам допомогти відбудовувати їхні домівки. У 2014 році допомагали замінити вікна у багатоповерховому будинку і ввечері мали неформальне спілкування з місцевою молоддю, друзями, знайомими. Саме така комбінація “будівельного” волонтерства і спілкування створила певну “магію” БУР. 2014-15 рік ще були довготривалі акції, а з 2016 року це став повноцінний формат волонтерських таборів”, — розповідає Євгенія.
За весь час існування ініціативи на сході бурівців побували у більш ніж двох десятках громад.
Як це працює
Табори БУР організовують у теплі час — з травня по вересень. Восени публікують анкету. Якщо у місті чи селі є хоча б кілька молодих активістів, готових щось змінювати та працювати заради цих змін, вони сміливо можуть заповнювати анкету. А саме описати своє бачення місцевого проєкту. зазвичай це допомога конкретним сім’ям і створення громадського простору, де буде збиратися молодь. Але може бути та ремонт шкільної бібліотеки або навіть студія звукозапису.
“Потім триває відбір, ми дивимося заявки, що це за люди, яка в них ідея, чи перегукується вона з ідеями та цілями БУРа. Якщо так, ми обираємо ці міста і їдемо з попередніми візитами, знайомимося з представниками влади, громадських організацій, з командою. І вирішуємо, чи будемо працювати тут”, — каже Євгенія.
Відбір триває до січня-лютого. Потім координатором проєктів пропонують пройти навчання. Сам табір зазвичай триває 2 тижні. Важлива умова — місцеві мають допомагати, а не стояти осторонь.
БУР — це молодь від 16 років, тому табір проходить весело, активно, з купою яскравих спогадів, новими друзями. Які потім їздять один до одного в гості або самі стають волонтерами та вирушають змінювати на краще інші міста. Звісно, не обходиться без кумедних випадків.
“Минулого року ми працювали у Соледарі. Був цікавий запит на створення музичної студії для місцевих музикантів, які хотіли розвиватися. У них було невелике приміщення у будинку культури, але вони хотіли щось більш якісне. Ми їм допомогли, вони потім ще доробляли, зараз вони вже записують музику, роблять інші проєкти. З цікавого, як ми знайомились і як взагалі працює це “сарафанне радіо”.
Приходили волонтери, хлопці та дівчата, вони по суті з нами жили ці два тижні. І на знайомстві вони казали, наприклад: “Мене звати Андрій, я дізнався про БУР від Микити”. Микита каже: “Я Микита, дізнався від Антона” і так 10 людей таким ланцюжком розповідають. І ще кумедний випадок в Соледарі був, до нас приходить жінка і каже “Чим ви тут займаєтесь, де моя дитина пропала?”. Ми їй пояснили, що таке БУР, вона свою точку зору змінила, але це було дуже кумедно. Ми пишаємось цією жінкою, яка вирішила дізнатися, де тиждень пропадає її онук”, — згадує організаторка.
Донбас зустрічає БУР-2021
Цьогоріч на Луганщині БУР завітає до невеличкого села Новобіле на кордоні з Росією, де молодь має ідею створити місце для культурного розвитку громади, а саме парк. На Донеччині приїдуть до Добропілля, де планують розбудовувати громадський простір “Непустир”. Зустрічатиме волонтерів з усієї України й прифронтовий Світлодарськ.
“У них там є такий бульвар Молодіжний, на якому розташовані одразу два молодіжні центри. Один створили за обласною програмою “Оновлена Донеччина”, другим опікується громадська організація. У них виникла ідея об'єднати зусилля і робити якісь спільні події. Для цього хочуть зробити такий вуличний комплекс, де молодь могла б разом збиратися, проводити заходи. У Світлодарську тепер буде військово-цивільна адміністрація, тож чекаємо, які будуть оновлення. Цілком громада варта того, щоб там бути. Минулого року ми працювали у смт. Миронівський, це зовсім поруч, і Миронівський надихнув Світлодарськ також подати заявку”, — розповідає Євгенія.
Також в усіх локаціях допомагатимуть з ремонтами багатодітним родинам, або таким, де є діти з інвалідністю. Ймовірно, залишать на згадку і стінопис.
Чому це важливо
Волонтери БУР на місцях шукають активістів та допомагають їм розкрити та втілити їхні ідеї. Необхідність співпраці дає нові знання та розширює горизонти. Для маленьких міст та містечко два БУРні тижні різних активностей можуть стати справжнім святом і новим досвідом.
“Після таборів ми бачили, що молодь з маленьких містечок Луганської та Донецької області їде подорожувати, вони спілкуються, беруть участь в інших проєктах, стають більш мобільними, а люди, які приїздили, потім повертаються до місцевих волонтерів у гості. Нам дуже приємно за цим спостерігати, люди вже не бояться розвивати громадський сектор у своїх містах”.
Як запросити БУР до себе в гості
В першу чергу від громади потрібна ініціатива, бажання працювати, а також співпраця між громадськими організаціями та владою. Слідкувати за анонсами можна на сторінці БУР-Схід.
Більше інформації на пошті [email protected] або за телефоном 093-48-59-892.