Критичний знос, втрати та необхідність інвестицій. Як працює "Славміськводоканал"
Втрати води, що проходить через мережі місцевого водоканалу, складають понад 60%
Слов'янськ з усіх боків оточений водою, але саме тут проблеми з водою для жителів міста за десятки років стали повсякденністю.
Чиновники з року в рік обіцяють розв'язати питання з водопостачанням, але обіцянки не виконують.
Тему водопостачання Слов'янська обговорили в місцевому громадському просторі Друкарня. Фахівці протягом пів року вивчали проблеми водопостачання та водовідведення в місті та в підсумку представили звіт про виконану роботу.
Для дослідження були залучені незалежні експерти, проведено понад 50 зустрічей з представниками Міськводоканалу і влади, оброблено безліч інформації.
Поточний стан
Фахівці визнають, що на цей момент ситуація з подачею води в Слов'янську критична.
Вода в кранах жителів деяких районів міста з'являється в кращому випадку двічі на день. Мережі водоканалу активно руйнуються, саме підприємство є глибоким боржником, і на його дотацію міськрада регулрно виділяє мільйони гривень.
На початку презентації експерт проєкту Богдан Красовський описав ту ситуацію в якій зараз знаходиться Слов'янський водоканал.
«Найбільше “ярмо” Водоканалу — це кредит Міжнародного банку реконструкції та розвитку в майже 4 млн доларів. Зношеність водопроводу на 80%, втрати води — 60%. Тариф повертає тільки 65% вартості послуг. Дебіторська заборгованість становить близько 30 млн гривень», — розповідає Богдан.
Викликає питання і якість води. Експерти під час проєкту співпрацювали з Донецьким обласним лабораторним центром. З 20 відібраних проб дві проби не відповідали гігієнічним нормам, в них були зафіксовані ентерококи. Крім того, відзначено надмірно високий вміст хлору в воді.
Слов'янська міськрада розробила Програму фінансової підтримки водоканалу на 2020-2023 роки.
Відповідно до програми, планується виділити водоканалу з міського бюджету 243 млн гривень. Всі ці гроші підуть на погашення заборгованості за спожиті енергоносії та покупну воду.
Крім того, ці гроші повинні йти на погашення кредиту Світового банку, взятого містом у 2009 році. Кредит брався в валюті на 17 років. Чинна в той час місцева адміністрація запевняла, що ці кошти допоможуть місту розв'язати проблеми з водопостачанням.
Але проблема не була вирішена. Куди поділися кошти та хто винен в цьому, досі так і не з'ясовано.
За словами Богдана Красовського Слов'янський водоканал має три основних борги. Близько 100 мільйонів гривень підприємству «Вода Донбасу», близько 30 мільйонів за сплату податків, крім того, є заборгованість за електрику.
Куди дівається вода?
Офіційно вважається, що втрати води, що проходить через мережі Слов'янського водоканалу складають понад 60%. Але експерт проєкту Василь Орябко вважає, що ці втрати мають місце не лише через зношеність труб.
«Якби вода йшла через труби, то місто просто було б без води. До верхніх поверхів вона точно не доходила б. Тож куди вона дівається? Все просто. Несправні крани, туалетні бачки, звідки у містян постійно капає. Я вважаю ось через такі несправності вода і йде. Плюс незаконні врізання у водогін в приватному секторі», — описує причини експерт.
Технічний стан мереж
Як вже було сказано, знос труб Словміськводоканалу становить 80%. Причина цього — труби просто згнили, оскільки на деяких ділянках їх не міняли з 1980-х років.
«Основна частина мереж була прокладена до 1980-го року. Так було по всьому колишньому СРСР, і Слов'янськ не виняток», — розповідає Василь Орябко. — «Оскільки всі вони чавунні, то за весь цей час велика частина з них проржавіла. Тому часті прориви. Труби потрібно міняти на пластикові, які не схильні до корозії, не бояться гідроударів і легко монтуються. Але, як ми знаємо, у водоканалу немає на це грошей. Тому я вважаю, що тут міг би допомогти міський бюджет. Потрібно щоб місто щорічно виділяло гроші не просто на погашення боргів, а на заміну хоча б 10-15 км труб. Тоді прориви будуть поступово зменшуватися і таких втрат води вже не буде. Протягом декількох років такої реконструкції можна підвищити ефективність роботи водоканалу у два-три рази».
Екологічний аспект
Експерти проєкту також висвітлили тему екології у зв'язці з водою. Як розповідає менеджерка проєкту Капітоліна Пасікова екологічне питання виникає, коли мова йде про водовідведення.
Вода, що пройшла очисні споруди, все одно ледь не перетинає межу норми за обсягом хімічних речовин у своєму складі.
За словами Пасікової, водоканал не має можливості контролювати ці норми, бо у них немає нормального обладнання для проведення таких тестів для оцінки якості води.
Василь Орябко зауважив, що зараз системи водовідведення Слов'янська знаходяться на реконструкції, а те, що залишилося працювати — практично не очищає скидання. Вода з каналізації, минаючи очищення, скидається до водойм.
Також під час презентації обговорили необхідність диджиталізації водоканалу, коли подачу води контролює комп'ютер, заміну деяких вузлів водопостачання та водовідведення.
Підсумком всього звіту став ряд рекомендацій експертів для Слов'янського водоканалу.
- Одна з найважливіших рекомендацій це — незалежність посади директора Водоканалу і відкритий конкурс на цю посаду.
- Друге — це планомірна заміна мережі водопостачання.
- Перш за все це залучення інвестицій для можливості розвитку підприємства.
- Уважний підхід до кадрів і організації робочого процесу.
- Розв'язання проблем з Міжнародним банком реконструкції та розвитку.
- Прозорість у роботі та звітності.