"Не притулок, а пункт стерилізації": як у Маріуполі розв'язують проблему безпритульних тварин
Як поліпшать комунальне підприємство «Щасливі тварини», скільки це буде коштувати і як можна допомогти хвостатим дізнався "ВВ"
Проблема безпритульних тварин актуальна для багатьох міст України. Для її вирішення на Донеччині готові виділяти кошти на організацію стерилізаційних пунктів.
До кінця цього року такий стерилізаційний пункт повинен з'явитися в Маріуполі. Зараз за місяць в Маріуполі відловлюють в середньому 150 собак, стерилізують понад 100, а прилаштовують близько 20.
Не мініпритулок, а карантинний майданчик
З обласного екологічного фонду Маріуполя виділили 1,8 мільйона гривень на будівництво стерилізаційного пункту для бездомних тварин. Стерилізаційний пункт розмістять на базі наявного в Маріуполі комунального підприємства «Щасливі тварини». Крім цього, з наступного року підприємство реконструюють в три етапи.
«На території нашого підприємства, до проведення великої реконструкції, як допоміжний захід, буде встановлений стерилізаційний пункт, який дозволить проводити операції зі стерилізації тварин з подальшим перетримуванням в нормальних умовах. На період реконструкції центру там буде знаходитися ветеринарне обладнання, необхідне для стерилізації тварин і клітки, до яких будуть поміщати тварин після стерилізації на перетримку, щоб вони могли вийти на вулицю або знайти нову домівку повністю здоровими», — пояснює директорка КП« Щасливі тварини» Олена Швидка.
Одночасно на перетримці після стерилізації в пункті зможуть розмістити 25 тварин.
Олена Швидка підкреслює, що «Щасливі тварини» — це не притулок для тварин, а саме карантинний майданчик. Сюди можна здати тварин за бажанням, тварини не перебувають тут постійно. Після обробки від паразитів, щеплення від сказу і стерилізації собакам намагаються знайти новий дім. Якщо охочих поселити тварину немає, її відпускають на вулицю. Також тут не проводять складного ветеринарного лікування.
30 мільйонів на повну реконструкцію
Зараз на карантинному майданчику знаходиться близько 70 собак. Вони утримуються в умовах, які не в усьому відповідають ветеринарним вимогам. Це визнає і директорка підприємства.
У 2020 році в МКП «Центр сучасного поводження з тваринами “Щасливі тварини”» почнеться триетапна реконструкція, основні роботи проведуть у 2021 році. На першому етапі побудують вуличні вольєри, щоб поліпшити умови утримання тварин, і оновлять адмінкорпус — замінять системи опалення, водопостачання та каналізації, обладнають додатковий ветеринарний кабінет і приміщення післяопераційної перетримки тварин. На перший етап витратять 12,7 мільйона гривень. Проєкт реконструкції пройшов експертизу ще минулого року.
Прихисти улюбленця в онлайні
З серпня на підприємстві ввели електронну реєстрацію безпритульних собак на міжнародній платформі Animal ID. Трохи більше ніж за місяць співробітники зареєстрували 200 собак. Адопція тварин допомагає відстежувати їх подальшу долю.
З квітня співробітники підприємства запустили сайт, куди викладають фотографії відловлених тварин, щоб маріупольці могли їх прихистити. Інформацію про хвостатих, що потребують домівки, дублюють на сторінці КП у Facebook. Також на сайті можна подивитися на фото тварин з новими господарями.
До ринків, шиномонтажних станцій і автостоянок часто прибиваються безхатні тварини. Працівники цих підприємств їх підгодовують і використовують, як сторожових. В такому випадку співробітники КП пропонують працівникам підписати опікунський договір. Тварин забирають на стерилізацію, після реабілітації випускають у тому ж місці.
У місяць співробітники МКП «Щасливі тварини» відловлюють близько 150 тварин. У серпні вдалося прилаштувати 21 тварину.
«На карантині попит на тварин не збільшився, навіть зменшився. При вилові в 100 собак на місяць, у нас кількість прихищених було 30. Тобто, 30 відсотків від загальної кількості. Я розмовляла з комунальним підприємством “Лев”, я зі свого боку скаржилася на малий відсоток прихистку. Але вони сказали, що якщо взяти до уваги, що наше підприємство працює над цим питанням лише пів року, то 30% не такий поганий показник. Хоча я для себе визначаю це, як поганий показник», — говорить Олена Швидка.
Гуманний спосіб регулювання чисельності
Стерилізація вважається гуманним способом регулювання кількості безпритульних тварин. Наприклад, нідерландський уряд прийняв великий комплекс заходів зі скорочення бездомних тварин, в тому числі й стерилізацію. У 2019 Нідерланди оголосили себе першою у світі країною без бродячих тварин. Також в країні ввели штрафи та кримінальне покарання за негуманне ставлення до тварин.
За принципом ВСП (вилов-стерилізація-повернення) працюють притулки в багатьох країнах, в тому числі й в Україні, хоч і не в усіх містах. Водночас у багатьох країнах в притулках присипляють тварин, яким не змогли знайти нових господарів. Всесвітня організація PETA («Люди за етичне поводження з тваринами») вважає такий підхід більш гуманним, ніж знову випускати тварину на вулицю, піддаючи її ризику.
У Маріуполі вже кілька років стерилізують тварин. Стерилізацією в МКП «Щасливі тварини» займається ветеринарний лікар Антон Гуляєв. За день він стерилізує 5-8 тварин. Він рекомендує стерилізувати не тільки вуличних тварин, а й домашніх, якщо господарі не планують займатися розведенням цуценят або кошенят.
«Стерилізації подовжує життя собаці в середньому на три роки. Вагітність — це величезне навантаження для організму: біль, стрес і виснаження. Ніякого оздоровчого ефекту від вагітності немає. Якщо собака буде постійно народжувати — її життя коротшає. Це думка світових лікарів, стерилізація — це необхідний метод, якщо ви не збираєтеся займатися професійно розведенням тварин», — говорить Антон Гуляєв.
Операція зі стерилізації хлопчиків проводиться за 20 хвилин, дівчаток за 40 хвилин. Собака відходить від наркозу протягом години. На клінічне відновлення тварині потрібно від 7 до 14 днів, на повне, включаючи психологічне, близько місяця.
Прихистити тварину з МКП «Щасливі тварини» можна через сайт або сторінку в Facebook.