UA
RU UA
24 Жовтня 2024, 15:29
"єВідновлення" більше не буде? Або чому Уряд не вніс до бюджету на наступний рік кошти на програму
Актуально

"єВідновлення" більше не буде? Або чому Уряд не вніс до бюджету на наступний рік кошти на програму

Чи дійсно наступного року «єВідновлення» більше не працюватиме в Україні? Чому в законопроєкті держбюджету не закладені кошти на програму? І як це вплине на мешканців та переселенців сходу України? Відповіді дізнавався Східний Варіант.

У вересні Уряд опублікував законопроєкт державного бюджету України на наступний рік. Стало відомо, що в ньому посадовці не заклали грошей для програми відшкодування за зруйноване чи пошкоджене майно українців через війну, яку розв’язала росія проти України, «єВідновлення». Східний Варіант разом з експертами розглянув це питання, щоб дізнатися, чому посадовці пішли на цей крок та чим це загрожуватиме мешканцям сходу України

Якщо грошей не закладено, то і відшкодування не буде

Програма «єВідновлення» запрацювала в Україні навесні 2023 року. Завдяки їй українці та українки, житло яких було зруйновано чи пошкоджено внаслідок війни, могли отримати компенсацію для ремонту чи придбання нового житла.

За підсумками першого року програми, 57 тисяч українців та українок відбудували чи купили нове житло. Загальна сума виплат склала понад 11 млрд грн. Зрозуміло, що зараз ці цифри ще більше.

Здавалося б, що така програма — пряма необхідність сьогодення, адже щодня російська федерація обстрілює українські цивільні обʼєкти, і щодня житло українців пошкоджується чи руйнується. Навіть попри великий мінус цієї програми — відсутність механізму відшкодування за житло на тимчасово окупованих територіях — її ефективність була очевидною. Однак через півтора року роботи «єВідновлення» державні діячі, імовірно, вирішили припинити її роботу. Адже на реалізацію програми наступного року в законопроєкті держбюджету не передбачено жодних коштів. Про це розповіла голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк:

«Станом на сьогодні в проєкті державного бюджету на наступний рік не закладено коштів на “єВідновлення”. Передбачена лише субвенція в 500 мільйонів гривень на компенсації місцевим органам влади за пошкоджене житло».

шуляк
Олена Шуляк. Фото: Громадянська мережа ОПОРА у Facebook

Посадовиця зазначила, що цього року в Україні планували запустити механізм компенсацій для людей із тимчасово окупованих територій. Але цього не сталося:

«Ми розраховували, що цього року буде запущений механізм компенсацій для людей із тимчасово окупованих територій. Міністерство відновлення проводило експеримент по місту Мелітополь, який пройшов позитивно, і ми зрозуміли, що сучасними технічними засобами можна фіксувати пошкодження і руйнування на територіях, які тимчасово є окупованими. Тому сподівалися, що мешканці таких міст, як Маріуполь, Бахмут, Авдіївка тощо, зможуть подаватися на компенсації. Але поки що така можливість закрита».

Припинення роботи програми підтверджує і юрист благодійного фонду «Схід SOS» в Запорізькій області Олег Бордюг:

«Якщо в бюджеті кошти не закладаються, то очевидно, що держава не передбачає витрачати гроші на відновлення житла, яке пошкоджено».

Пан Олег та його колеги з благодійного фонду займаються консультуванням українців та українок із питань «єВідновлення». Однак, якщо програма завершиться, то їм уже не буде про що консультувати.

Які наслідки це матиме для мешканців зі сходу України?

«єВідновлення» мала плюси для мешканців Донецької області. Адже відповідно до програми, мешканці населених пунктів, які не входять до переліку тих, де відбуваються бойові дії, могли подати заявку та отримати відшкодування на ремонт чи купівлю нового житла. Якщо програма припинить працювати, ймовірно тисячі мешканців Донеччини та Луганщини не зможуть отримати це відшкодування.

Олег Бордюг зазначає, що певні проблеми в роботі «єВідновлення» спостерігалися вже цього року. Зокрема, українці отримували позитивні рішення комісії про відшкодування та довгий час не могли отримати кошти.

Така ситуація була і в мешканця Словʼянська Сергія Тарасюка, історію якого Східний Варіант розповідав раніше. Дім чоловіка зруйнувала російська ракета, і він, будучи всередині, лише чудом врятувався та залишився живим. Згодом Сергій подав заяву на «єВідновлення». Йому погодили відшкодування за зруйноване житло, але гроші не приходили майже чотири місяці. Заяву погодили 20 травня цього року, а гроші прийшли лише у вересні. Станом на зараз Сергій уже придбав нове житло.

єВідновлення
Фото ілюстративне. Джерело: Суспільне. Запоріжжя

Юрист Олег Бордюг попереджає, що подібні проблеми можуть виникати й у тих, хто подається зараз — під кінець року. А якщо на наступний рік грошей взагалі не виділять на «єВідновлення», то ті, хто подасть заяви в листопаді чи грудні, уже можуть не отримати компенсацій.

На думку правозахисника, це вкрай негативно вплине на українців. По-перше, викличе соціальне обурення. А по-друге, ті, хто втратив житло, залишаться без надії отримати те, що в них забрала війна. Як наслідок, українці та українки можуть або повертатися на тимчасово окуповані території, або виїжджати за кордон у пошуках гідних житлових умов. Особливо актуально це стає напередодні зими перед початком опалювального сезону. Тут варто згадати й не маленьку вартість орендованого житла в Україні.

Надія на Міжнародний Реєстр збитків для України?

Східний Варіант уже розповідав про Міжнародний Реєстр збитків для України. Він запрацював із квітня цього року. Станом на зараз українці можуть подавати до нього заяви за пошкоджене чи знищене внаслідок російської військової агресії житлове майно. Планується, що надалі заяви можна буде подавати більш ніж у 40 категоріях шкоди, включаючи втрату життя, тілесні ушкодження, тортури та сексуальне насильство, примусову депортацію, втрату майна та іншу економічну шкоду, а також шкоду, завдану історичній, культурній спадщині та навколишньому середовищу.

зруйнована будівля
Зруйноване житло у Маріуполі. Джерело: REUTERS

Юристка Наталія Юрлова пояснювала Східному Варіанту, що Реєстр — лише облік та фіксація фактів. А пізніше буде створений окремий механізм, який буде розглядати заяви та визначати розміри компенсацій для людей, відповідно до їхніх заяв. Кошти для відшкодування за задумом братимуться із заморожених активів російської федерації в закордонних банках.

Існує ймовірність, що, скасовуючи «єВідновлення» Уряд України сподівається, що компенсації українці отримуватимуть саме через Міжнародний Реєстр збитків. Однак поки що механізм виплат відшкодування не працює і немає жодного практичного прикладу, як це відбуватиметься.

Східний Варіант звернувся до Уряду за коментарем із приводу припинення роботи програми «єВідновлення» і слідкуватиме за розвитком цієї теми.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Антифейк

10 цікавих фактів про українську мову на сході України

Історія

Спорт як порятунок: історія переселенки з Луганщини, яка змінила професію і відкрила власну справу

Що відбувається

Завербований ФСБ бойовик так званої "лнр" хотів долучитися до ЗСУ, щоб шпигувати за українськими військовими

Антифейк

Як творча майстерня "Бахмутський оберіг" майже 20 років розвиває українську культуру на сході України

Що відбувається

"Дорогою ламаються і машини, і деякі люди": як відбуваються евакуації з найпекельніших напрямків Донеччини

Актуально

"єВідновлення" більше не буде? Або чому Уряд не вніс до бюджету на наступний рік кошти на програму

Відео

"Треба всіх наших повернути додому". Інтерв’ю військовослужбовця про евакуацію загиблих, Бахмут та 10 років волонтерства

Актуально

​​Дев'ять громад залишаться без тепла: як пройде опалювальний сезон на Донеччині

28 Жовтня Понеділок
13:15

У Києві для ВПО працює лікар-педіатр вищої категорії

12:47

У Донецьку активісти "Жовтої Стрічки" нагадали окупантам, що спротив триває (фото)

12:27

Спортсменка з Луганщини на всеукраїнському турнірі зі стрибків у воду виборола 4 нагороди

12:10

Протягом доби на Донеччині рятувальники ліквідували 5 пожеж

11:44

На Донеччині внаслідок російського обстрілу загинув поліцейський з Костянтинівки Віталій Сердюк

11:24

Передавав інформацію про позиції ЗСУ на Покровському напрямку: мешканця Покровська підозрюють у державній зраді

11:00

Війська рф здійснили 2 988 обстрілів Донеччини за добу

10:42

Окупанти кидають на штурм поранених на тлі втрат під Лиманом, — ГУР

10:19

В "лнр" при оформленні пенсій росіяни не враховують документів з підприємств окупованих в 2022 році міст

10:01

З Донеччини евакуювали ще 68 людей

09:47

У Нью-Йорку відкрили мистецьку інсталяцію Empty Beds, яка присвячена депортованим у рф українським дітям (відео)

09:26

Окуповані території почали готувати до виборів у держдуму рф, які мають відбутися у 2026 році

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: