UA
UA RU
30 Липня 2024, 18:39
7912
"Вимотали нерви": мешканка Словʼянська про власний досвід участі в програмі "єВідновлення"
Вікно Відновлення

"Вимотали нерви": мешканка Словʼянська про власний досвід участі в програмі "єВідновлення"

Ніна Тарасюк — 76-річна мешканка Словʼянська. Два роки тому її будинок зруйнував ворожий снаряд. У цьому році вона подала заяву на відшкодування за житло «єВідновлення». Ніна Михайлівна поділилася зі Східним Варіантом власним досвідом використання державної програми.

«Хотіли визнати частково зруйнованим»

Не вперше будинок Ніни Михайлівни страждає від війни. У 2014 році через обстріли домівка теж була пошкоджена: побило вікна, стелю, стіни. У ремонті покрівлі тоді допомогли канадські волонтери, які власноруч проводили роботи. Вікна Ніна Михайлівна замінила самотужки. Від ще однієї благодійної організації жінка отримала ваучер на фінансову допомогу, завдяки чому утеплила будинок.

Приватний дім Ніни Михайлівни мав усе необхідне для життя: кухня, кімнати, криниця, 12 соток землі. Але лихо спіткало його вдруге.

Коли розпочалося повномасштабне вторгнення росії, Ніна Михайлівна, пам’ятаючи з 2014 року, що таке війна, прийняла вимушене рішення виїжджати зі Словʼянська. Декілька місяців вона проживала за кордоном, а потім повернулася до України та зареєструвалася, як переселенка, у Закарпатській області.

2 червня 2022 року жінці зателефонувала сусідка зі Слов’янська та повідомила:

«Ніно, о 4 годині ранку прямо у твій будинок прилетів снаряд».

мешканка Слов'янська про єВідновлення
Будинок Ніни Михайлівни після влучання. Фото надану Ніною Тарасюк

Якщо раніше Ніна Михайлівна думала про повторний виїзд за кордон, то тепер зрозуміла, що треба лишатися в Україні та займатися питанням житла. Спочатку з нею зв’язалися представники Слов’янської міської військової адміністрації та повідомили, що їй належить виплата в 30 000 грн. Такі виплати Слов’янська МВА практикувала до розробки та введення державної програми «єВідновдення». Тим, у кого житло було сильно зруйновано, виплачували 30 000 грн допомоги, у кого були менші руйнування — 15 000 грн.

Цього року, декілька місяців тому, Ніна Михайлівна прийняла рішення податися на програму «єВідновлення». Для заяви використала мобільний застосунок «Дія». Для цього на вкладці «Сервіси» вона знайшла вкладку «єВідновлення». Там є такі напрямки допомоги: «Повідомити про пошкоджене майно», «Заяви про виплату», «Сертифікати на житло», «Виплата на будівництво». Через перший сервіс Ніна Михайлівна подала заяву на своє зруйноване житло. Для цього заповнила усю необхідну інформацію, залишила фотографії та почала чекати.

Невдовзі з нею звʼязалися представники комісії з програми «єВідновлення» Словʼянської МВА. Відповідно до процедури, вони мали відвідати будинок жінки та зробити висновки про ступінь його пошкодження. Ніна Михайлівна оформила довіреність на сусідку, щоб та показала все для комісії.

«Приходила комісія. Усе подивилася. І потім сусідка мені розповідала, що вони сказали, що там 100 % зруйноване. Я чекала далі. Мені зателефонували зі Словʼянської МВА та сказали: “Ми вам пропонуємо 500 тисяч гривень для відновлення будинку”. Я не зрозуміла. Я пояснила їм, як вони собі уявляють, що пенсіонерка буде відбудовувати це житло. Це по-перше. По-друге, домівка вся зруйнована. Лише одна стінка стоїть. І вони через цю стінку подумали, що можна відбудувати увесь будинок? По-третє, цієї суми могло б просто не вистачити на нормальну, повноцінну відбудову», — розповідає Ніна Тарасюк.

мешканка Слов'янська про єВідновлення
Будинок Ніни Михайлівни після влучання. Фото надане Ніною Тарасюк

У Словʼянській МВА Ніні Михайлівні порадили звернутися до експерта, щоб той додатково вивчив її ситуацію та надав висновки для комісії. Та дали його контакти. Однак виявилося, що його послуги вартували б 20 000 грн. Цю суму Ніна Михайлівна не могла собі дозволити.

Невдовзі жінці знову зателефонували зі Словʼянської МВА та повідомили, що її житло все ж таки було визнано зруйнованим, а отже їй передбачається житловий сертифікат.

«Це треба було мені так нерви вимотати, тиск підскочив… Але все ж буде сертифікат. І він мені вже прийшов на початку липня в “Дії”. Але я ці кошти поки що не бронюю. Почекаю, поки не настане мир. І вже тоді придбаю інше житло», — каже Ніна Михайлівна.

Нагадаємо, що житловий сертифікат діє протягом 5 років з моменту отримання. Обравши у «Дії» «забронювати кошти», користувач або користувачка підтверджує, що готовий отримати гроші. Але після їхнього зарахування українець або українка мусять придбати житло протягом одного місяця.

Ніна Михайлівна отримала житловий сертифікат на суму близько одного мільйона гривень. Вона планує придбати будиночок у Донецькій області. Зараз вона планує дочекатися завершення бойових дій, щоб спокійно придбати нове житло без загрози його руйнування.

Як скористатися програмою «єВідновлення»?

У рамках «єВідновлення» можна отримати допомогу за пошкоджене житло (яке зазнало руйнувань, але підлягає ремонту), або за зруйноване житло (повністю знищене, не підлягає відновленню).

єВідновлення
Фото: Міністерство цифрової трансформації

Компенсацію можна отримати якщо житло:

📌 зруйновано після 24 лютого 2022 року.

📌 розміщено на території, яка не була окупована до 24 лютого 2022 року.

📌не підлягає відновленню.

Що потрібно зробити:

  • Подати повідомлення про зруйноване майно в застосунку «Дія».
  • Подати заяву про виплати за зруйноване майно в застосунку.
  • Дочекатися сертифіката.
  • Подати заявку в «Дії» на бронювання коштів за сертифікатом та отримати підтвердження бронювання.
  • Укласти угоду в нотаріуса. Перед купівлею нового житла необхідно відмовитися від прав на зруйноване житло. Після цього можна укладати договір купівлі-продажу. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця майна.

Сертифікат діє протягом 5 років із моменту отримання. За допомогою нього можна придбати житло на первинному чи вторинному ринку, а також інвестувати кошти в об’єкт на етапі будівництва. Гроші можна витратити як на придбання, так і на побудову нового житла.

Якщо житло пошкоджене, але підлягає відновленню, то можна отримати грошову компенсацію для його відбудови. Таку компенсацію можуть отримати власники квартир, приватних будинків, кімнат чи інших житлових приміщень. Кошти можна витратити на придбання будівельних матеріалів або замовлення ремонтних послуг.

єВідновлення
Фото: Міністерство цифрової трансформації

Що потрібно зробити для отримання компенсації:

  • Подати заяву на послугу пошкодженого майна в застосунку «Дія».
  • Відкрити рахунок «єВідновлення» в банку.
  • Подати заяву на виплати в «Дії».
  • Дозволити огляд майна для встановлення суми компенсації комісією місцевої влади.
  • Дочекатися рішення в Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна.
  • Отримати гроші на картку «єВідновлення».
  • Подати звіт про використані кошти.

Додатково за консультацією можна звернутися за номером Урядової «гарячої лінії» 15–45 та на сайті Міністерства відновлення.

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win   

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
24 Листопада Неділя
22:56

У Дружківській громаді працює Державна програма єВідновлення

22:44

На Курахівському напрямку ворог здійснив 57 спроб прорвати українську оборону

22:20

У Києві працюють дитячі кімнати в центрах для ВПО

21:40

Умєров заявив, що все більше країн готові фінансувати українське виробництво далекобійних дронів та ракет

21:20

Ватажок окупантів роздав 20 тисяч квадратних метрів землі в Маріуполі російським забудовникам

20:52

До 70 тисяч переселенців повернулися у тимчасово окупований Маріуполь, — нардеп

20:37

У Словʼянську залишається до 5 тисяч дітей, — Лях

20:20

Сирський зустрівся з українськими блогерами, які висвітлюють військові теми

19:55

Українські служби показали інформаційним агенціям уламки російської ракети, яка вдарила по Дніпру, — Зеленський

19:40

В окупованих Донецьку та Макіївці за одну ніч на пожежах загинули 4 людини

19:20

Під окупованим Донецьком залишилися без світла будинки на трьох вулицях через водія, який збив опору ЛЕП (фото)

18:58

У Києві для дітей переселенців регулярно проводяться заняття Академії майбутніх першокласників

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: